Všeobecná diskuse

Pro starší komentáře klikněte prosím na zde

Tento prostor slouží pro VŠEOBECNOU DISKUSI v rámci tématiky webu.
Diskuse na konkrétní téma je umožněna vždy pod jednotlivými články.
Děkujeme Vám, že v diskusi dodržujete daná pravidla.

Řád pro diskuse

(mohlo by vás zajímat: Trollové v internetové diskusi)

Máte-li dotazy technického rázu, vkládejte je SEM.

Subscribe
Upozornit na
680 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
jhk - vlasta

RE: – Admin – ještě můj malý dotaz. Článek by dle mého měl obsahovat to, co říkáte – tedy o čem kniha je, kdo ji napsal, jak se jmenuje – ale zatím jsem přečetl pouhých pár – tedy přímo 2. oddíly. O ostatních budu psát až na ně přijde řada. Je jich celkem 16 plus Epilog. Takže Jste srozuměn s tím, že povídání o té knize – v tom příspěvku – nebude příliš dlouhé. Pouze tam budu moci zmínit pár bodů, které si zpětně vytáhnu z mých příspěvků, abych naznačil… Číst vice »

jhk - vlasta

RE: – Václav Dostál – Admin – Dobře. Zkusím něco udělat. Myslím, že – vzhledem k tomu, že to je pouhá recenze – by to nemuselo být zas tak obsáhlé. Zkonfiguruji to samozřejmě podle nějakého článku zde na webu. Něco udělám – pošlu to – a prostě se vyjádříte. Nechci z toho zase dělat nějakou velkou “vědu”. Jinak Václave – ten můj příspěvek na Technické diskuzi se toho právě týkal, toho návrhu – aby to bylo přímo pod případným článkem. I všechny ty příspěvky doposud. Zdravím.

Václav Dostál

Milý Vlasto, posílám Pavlovi (Adminovi) Tvoje spojené diskusní příspěvky. Tento text, zv. „Ke knize M. Ridleye “Evoluce všeho: Jak malé změny přetvářejí svět”“ je zatím rozčleněn jednotlivými datumy (a hodinami) publikování. Pro definitivní verzi by asi bylo nutné jej rozčlenit podle témat – např. podle kapitol kritizované knihy – což bys měl udělat Ty sám. Pak bys přidal nějaké další své poznámky – a zase rozčleněné podle témat. Myslím si, že bez osobního spojení mailem – Ty, Admin a snad i já (pokud to budeš považovat za vhodné) – to… Číst vice »

jhk - vlasta

Admin – milý Admine – dostal jsem zpětnou reakci na všeobecné diskuzi od Václava Dostála – a chtěl bych poprosit – zdali by bylo možné přidat článek – něco ve smyslu – recenze kniha Mattta Ridleye – Evoluce všeho. – a přesunout tam moje příspěvky od data 7.2. 13:17 – 8.2. 10:22 / 10:36 – 12.2. 9:12 / 9:26 – 14.2. 5:13 – 15.2. 10:31 / 10:52 / 11:22 / 20:26 / 20:49 / 21:08 / 21:35 / 21:54 / 22:12 / 22:36 16.2. 13:16 – vyjádřil se k tomu… Číst vice »

jhk - vlasta

RE: – Václav Dostál. Pokud přidáš nějaké své další postřehy, tak bych text aktualizoval těmito doplňky. – to určitě přibyde. Teď totiž přichází to nejzajímavější z toho začátku. Te´d totiž bude Matt Ridley ukazovat na to – proč je evolucionismus – potažmo věda – taková – jaká je. svými posledními dvěma příspěvky už jsem to nakousl. Tak to jsem rád, že to někoho zde trochu inspiruje – myslím totiž, že Ridley to tady ukazuje docela dobře. I pro mě je to naprosto nové – proto to je pro mě docela… Číst vice »

Václav Dostál

jhk-vlasta Navíc si dovolím vstoupit do diskuze. Přebírám citáty: „Demokritos, přesvědčen, že svět nesestává z mnoha různých zvláštních substancí, … ale pouze ze dvou druhů věcí: prázdna a atomů. Podle Epikura je všechno stvořeno z nepozorovatelně malých a nezničitelných atomů, oddělených prázdnem…“ „[To, co] Lucretius předkládá, je v podstatě soupisem přesvědčení, na nichž spočívá moderní pohled na svět. Moderní fyziku předznamenává představa, že všechno se skládá z různých kombinací omezeného souboru neviditelných částic pohybujících se v prázdnotě.“ Opravdu až do současnosti přetrvává názor fyzikálního složení světa z částic a prázdnoty.… Číst vice »

Václav Dostál

Důležité: Milý Vlasto! Všiml jsem si, že v obecné diskuzi rozbíráš knihu M. Ridleye. Dal jsem si Tvé diskusní příspěvky dohromady a vytvořilo to dokument s osmi stránkami A4. (Příspěvky od 12.2.2019 9:12 do 15.2.2019 22:36). Vynechal jsem příspěvky, které podle mého soudu odbočovaly. Bylo jich však maličko. V tomto souvislém textu – nazvaném „Ke knize M. Ridleye “Evoluce všeho: Jak malé změny přetvářejí svět”“ – danou knihu rozebíráš velmi dobře. Podle mého soudu by byla škoda, kdyby to zůstalo jen ve tvaru současných diskusních příspěvků a kdyby nějak mnou… Číst vice »

jhk - vlasta

Jak také funguje metoda “hop nebo trop/pokus omyl” – si můžeme prohlédnout i zde. – něco fungujícího se rázem změní v nefungující – a netrvá to opravdu příliš dlouho.

http://www.autoforum.cz/zivot-ridice/takhle-to-dopadne-kdyz-si-pri-dolevani-kapaliny-ostrikovace-spletete-otvory/

jhk - vlasta

Lucretius byl podvratnější, myšlenkově otevřenější a jasnozřivější než oba Flaubertem jmenovaní politici (Cicero ho obdivoval, ale nesouhlasil s ním). Jeho báseň odmítá veškerou magii, mystiku, pověry, náboženství i mýty. Drží se ryzího empirismu. Jak ukazuje historik Stephen Greenblatt z Harvardovy univerzity, strohý seznam myšlenek, které Lucretius v nedokončených 7400 hexametrech svého díla předkládá, je v podstatě soupisem přesvědčení, na nichž spočívá moderní pohled na svět. Moderní fyziku předznamenává představa, že všechno se skládá z různých kombinací omezeného souboru neviditelných částic pohybujících se v prázdnotě. Lucretius zastával zcela současné pohledy, podle… Číst vice »

jhk - vlasta

Dějinám západního myšlení dominují nebeské háky – ty vystupují v podobě nástrojů pro interpretaci světa jako výsledku záměru a plánování. Platón řekl, že fungování společnosti se zakládá na napodobování záměrně zkonstruovaného kosmického řádu a že tato víra by měla být vynucována silou. Podle Aristotela bychom měli pátrat po základních principech intencionality a vývoje duší v rámci hmoty. U Homéra rozhodují o výsledcích bitev bohové. Svatý Pavel žádal, abychom jednali mravně, protože tak to kázal Ježíš. Mohamed řekl, že se máme řídit Božím slovem, jak je zapsáno v koránu, Luther zase,… Číst vice »

jhk - vlasta

a ještě poslední odstavec než se dáme do podstaty evolucionismu. – Tato skutečnost uniká většině intelektuálů na levici stejně jako na pravici, a v podstatě tak oba tyto typy lidí zůstávají “kreacionisty”. Posedlost, s níž se někteří na pravici brání přijmout závěr práce Charlese Darwina – že složitost přírody neznamená existenci tvůrce – je stejná jako posedlost lidí na levici, kteří odmítají pohled Adama Smithe – že ze složitosti společnosti nijak neplyne existence plánovače. Na následujících stranách se s tímto druhem kreacionismus utkáme – to není posedlost – to je… Číst vice »

jhk - vlasta

a dále… Lidé bývají oběťmi / a někdy i bezprostředními aktéry) společenských změn, příčiny změn však častěji spočívají jinde – jsou jimi emergentní, neúprosné a kolektivní síly. Nejmocnější z nich je biologická evoluce prostřednictvím přirozeného výběru, existují ale i jiné a jednodušší formy neplánovaných evolučních změn. Vypůjčíme-li si výrok teoretika inovace Richarda Webba, darwinismus je “speciální teoríí evoluce”; existuje ale i obecná teorie evoluce a ta se vztahuje na mnohem více oblastí než jen na biologii. Týká se společnosti, peněz, technologií, jazyka, práva, kultury, hudby, násilí, dějin, vzdělávání, politiky, náboženství,… Číst vice »

jhk - vlasta

dále….termiti stavějí katedrály, aniž mají architekty, včely bez jakýchkoli pokynů vytvářejí šestiúhelníkové plástve, lidský mozek se formuje sám, dítě se může něco naučit i bez vyučování, politické události jsou utvářeny historií, ne naopak. Genom nemá žádný hlavní gen, mozek nemá řídící centrum, žádný jazyk nemá svého pána, ekonomika nemá generálního ředitele, společnost nemá prezidenta, zvykové právo nemá nejvyššího soudce, klima nemá žádný ovládací regulátor, historie nemá svého pětihvězdičkového generála. – termiti stavějí – protože jsou to termiti. Dělají to proto, protože to jsou prostě termiti. Jsou malí, je jich hodně,… Číst vice »

jhk - vlasta

Dále tedy Ridley – Převládající představu o fungování lidského světa si přenášíme i do chápání přírody. Vidíme v ní spíše záměrný plán než spontánně se vynořující evoluci. Pátráme po hierarchiii v genomu, po “já” v mozku a po svobodné vůli v mysli. Skočíme na jakoukoli výmluvu, která připisuje extrémní výkyvy počasí lidským silám – ať už jde o čarodějnictví, nebo o globální oteplování v důsledku lidské činnosti. Svět je místem, které se do pozoruhodně velké míry samo organizuje a samo mění, a to v mnohem větší míře, než bychom si… Číst vice »

jhk - vlasta

Náš jazyk a naše myšlení rozdělují svět na dva druhy věcí – na jedné straně věci naplánované a vytvořené lidmi a na straně druhé přirozené jevy, které nemají žádný lidský řád ani funkci To vše – trhy, jazyk, zvyky – vytvořili lidé. Nic z toho ale nikdo z lidí nenaplánoval. To všechno se vynořilo neplánovaně. – zastavím se ještě u dvou posledních tvrzení. Ridley poukazuje na to, že neexistuje plán, díky kterému by měl vzniknout např. jazyk, či zvyk, či např. již onen “trh”. a že to sice vytvořili lidé… Číst vice »

jhk - vlasta

Dále Ridley – Vyjádřeno termínem, s nímž přišel Abraham Lincoln, snad se podaří čtenáře této knihy postupně “odjařmit” od posedlosti vidět ve všem lidskou intencialitu, záměr a plánování. Pokusíme se to udělat u každého významného aspektu lidského světa a trochu napodobit, co udělal Charles Darwin v biologii. Cílem je, abyste překonali klamnou představu předem daného záměru a spatřili emergentní, neplánovaný, neúprosný a nádherný proces změn, který se skrývá pod povrchem. Často jsme svědky, jak překvapivě špatně si lidé vysvětlují svůj vlastní svět. Kdyby se tady objevil antropolog s Alfy Centauri… Číst vice »

jhk - vlasta

Ridley se odmítavě staví proti tomu, že za vším děním ve světě – se skrývá “někdo další”. Chce ukázat, a dokázat, že to tak vůbec není – a že to, co se stane – není náznakem “působení” nějaké “vyšší moci”, která by vše řídila nějakým ať už konkrétním, nebo “jen tak” – směrem. Snaží se to dokazovat tím, že ukazuje určité situace, které by to měly více ozřejmit. Podle mě se to zatím, nepodařilo tak, abych si to začal myslet i já. Sice tu uvádí situace – kdy se něco… Číst vice »

jhk - vlasta

Pokračování v zjišťování evolucionistických předpokladů z knihy Matt Ridleyho Evoluce všeho – Převládající přístup k vyučování a líčení historie může vyvolávat klamné představy, jelikož klade příliš velký důraz na záměr, řízení a plánování a až příliš málo pozornosti věnuje evoluci. Vládne tak dojem, že bitvy vyhrávají generálové, státy řídí politici, nová fakta odhalují vědci, žánry vytvářejí umělci, na technických průlomech mají zásluhu vynálezci, mladé mozky formují učitelé, myšlenky formulují filozofové, morálku učí kněží, firmy ovládají podnikatelé, krize způsobují spiklenci a morálku určují bohové. Dějinami nehýbou jen jedinci, ale také celé… Číst vice »

jhk - vlasta

https://www.novinky.cz/koktejl/497334-vlciho-chlapce-se-v-indii-obcas-boji-on-se-ale-touzi-stat-policistou.html

– myslím, že na první pohled je zřejmé, že takto to být nemá. Tedy z pohledu kreacionisty. Člověk má “nějak” vypadat – vzorem pro to, jak má vypadat – byli první lidé – Adam a Eva.
Pro evoluci to však neplatí – té je to naprosto jedno – tudíž toto není chyba – a je to naprosto v pořádku.

jhk - vlasta

RE: – Admin – Ve vědeckých časopisech už za úplatu vyšly i úplné bláboly, varuje expert – nějak jim nefunguje ta jejich “kontrola”. No tak hlavně že si navzájem popřejí všichni “dobrý boj”………… RE: – Oliver – Přesně tak, jak říkáte, účelem je úplně zblbnout lidi, aby polkly lež, že Bůh tady není. – jde o změnu přístupu k faktům. Problém ovšem je – že dle mého tento přístup není jaksi mocen “měnit fakta”. ))))) p.s. – ale pozor. Ti “praví” vědci netvrdí, že Bůh tady není. Ti vědci pouze… Číst vice »

Oliver

Já se vám moc obdivuji, že tohle čtete. V takových knížkách je na stranu 10 – 20 vět, kterých vyvracení stojí mnoho úsilí a mnohem více vět (tipuji tak půl strany až jednu na vysvětlení jedného blábolu). To je nepoměrná námaha. Přitom je tam toho plná knížka a není posluchače, co by byl ochoten poslouchat tolik vysvětlování. Počet lží na jednu pravdu se limitně blíži k nekonečnu, takže je to snad ještě horší, než ta sisyfovská práce. Nechapte mně zle. Já taky hodně čtu, ale v poslední době sčítávám pokusy… Číst vice »

Oliver

V posledních letech jsme zažili přechod od klasické inkandescenční žárovky ke fluorescenční a od ní k osvětlení typu LED. Tak v tomhle je jaksi “okatěji” Riddley vedle. Protože tahle věta, podobně, jak všechno evoluční dokazování vůbec nepodporuje jeho myšlenku. On zamněňuje účel s “náhodnými” výsledky. Tak kupříkladu to osvětlení LED mohlo přijít jenom díky objevu polovodičů, nemá to absolutně nic se snahou rozvíjet linii druhu “osvětlení”. Prostě se to takhle využilo, bez ohledu na předtím vyvinuté žárovky. Linie osvětlení evolučního technologického stromu nevyrůstá z kořene přeměny tekutiiny na páru…ani ze… Číst vice »

jhk - vlasta

Matt Ridley pokračuje v dokazování evoluce dále……. Podívejme se například na elektrické osvětlení. Když v roce 112 neznámý inženýr Thomas Newcomen narazil na první prakticky uskutečnitelnou metodu přeměny tepla na práci, nemohl tušit, že základní princip jeho vynálezu – rozpínání vody po uvedení do varu a tvorba páry – nakonec, přes řadu nezměřitelně drobných krůčků, povede ke vzniku strojů, které budou vyrábět elektřinu pro umělé světlo: teplo se mění na práci a ta na světlo. V posledních letech jsme zažili přechod od klasické inkandescenční žárovky ke fluorescenční a od ní… Číst vice »

jhk - vlasta

RE: – Oliver – Já pořád tvrdím, že v jistém bodě už nejde o problém přírodovědný, ale filosofický. Jednoduše to bez metafysiky dál nepůjde. – ano, také se mi to tak jeví. Dle mého to však je již od počátku. Je zcela jedno, zdali to budu chtít zkoumat jako přírodovědec, nebo jako pouhý laik. Dle mého to bude vždy tvrzení postavené na oné “metafyzické úrovni”. Myslím, že to podle mě nepůjde jinak – to by se dle mého musel člověk “absolutně odosobnit” – a to jde dle mého snad jen… Číst vice »

Oliver

Já pořád tvrdím, že v jistém bodě už nejde o problém přírodovědný, ale filosofický. Jednoduše to bez metafysiky dál nepůjde. To z toho důvodu, že stvoření nemůže dokazovat vlastní vznik v intencích vlastní existence, ale pokud ho chce vysvětlit, musí se ve svém snažení posunout takřka “o level výš”. Protože nijaký tvor neumí “udělat jiného tvora” na stejné úrovni, jak je sám (nemýlit s rozmnožováním !, ale ani tohle nejde díky schopnostem, které jsme sami nabyli…) a tudíž ho ani vysvětlovat. Pračku, raketu, to jo. To člověk dovede. Když teda… Číst vice »

jhk - vlasta

Ještě mě dnes “napadla” další myslím podstatná věc. Jako kreacionista vím/věřím – že k žádnému vývoji člověka z buňky – nikdy nedošlo. Toto tvrzení teď použiji pro moji úvahu. Tzn. – pokud k něčemu takovému nedošlo – nemohou pro to existovat žádné důkazy. To však samozřejmě činí obrovský nepřekonatelný problém pro “dokazování” toho – že k tomu někdy nedošlo – protože jak už zde bylo mnohokrát připomenuto – neexistence se nedokazuje – z naprosto prostého důvodu – protože pro neexistenci neexistují důkazy. Tzn. – nemohu nic takového dokázat. Z toho… Číst vice »

jhk - vlasta

Řeknu to “z(obecně)” – neboli – zobecním to trochu. Materialistická věda(evolucionismus) tvrdí – či chce dokázat – že vše v tomto světě se řídí/děje – pouhými přírodními/chemickými/fyzikálními zákonitostmi/procesy. Z toho vyplývá např. to, že lidská mysl se řídí těmito procesy, či je na těchto procesech zcela závislá. Takovýto přístup k lidské mysli – je myslím z toho všeho, co se kde píše – zcela zřejmý. Nikde se zajisté nebude psát – že lidská mysl nejde popsat, protože je na těle/mozku, naprosto nezávislá. Naopak – veškeré zkoumání vychází a padá s… Číst vice »

jhk - vlasta

RE: – Oliver Ovšem, když se stane věřícím, jistě začne nad tím přemýšlet a pak už to funguje tak, jak popisujete. Prosím, aby byl tenhle příspěvek přijat tak, že i já sdílím své přemýšlení nad problémy pouhého evolučního přístupu ke světu. – za to před tím také děkuji. – ano, to je možné – a myslím, že je spousty lidí, kteří se “stanou” nejprve věřícími – a pak začnou o věcech třeba jinak přemýšlet. Např. v tom směru – zdali příroda opravdu dává najevo – že byla stvořena. – u… Číst vice »

Oliver

Jo, Vlasto, s tim přesně souhlasím. Taky mnou tady bylo rozvedeno jenom moje přemýšlení. To, že je nepřesvědčíte nebylo myšleno jako komentář vašeho snažení, ale jako smutná všeobecná skutečnost v reakci na vaše zdali něco muselo být stvořeno – a nemohlo to tedy vzniknout jakýmkoli jiným způsobem. To je ona podstatná a zásadní otázka – jejíž určitá odpověď je oním „přesvědčujícím faktorem“ – kdy se z ateisty stane člověk přesvědčený/věřící. Mohu tedy to celé říci ještě jinými slovy: zdali něco muselo být stvořeno – a nemohlo to tedy vzniknout jakýmkoli… Číst vice »

jhk - vlasta

RE: – Admin. – děkuji za reakci. )))) Nikdy nemůžeme vědět, koho zrovna osloví ten či onen výrok, postoj či myšlenka, která vychází z poznávání našeho Stvořitele a současně k němu směřuje zpět v poznávání Jeho milosti v Kristu. Díky a přeji Boží blízkost v každém konání. – Myslím, že mohu bez skrupulí říci – že zde na diskuzi jsem takových myšlenek a postojů – četl velmi mnoho – a velmi mnoho podnětných – které mě pak mohly nasměrovat tím správným směrem. Tím správným směrem znamená však v tomto případě… Číst vice »

jhk - vlasta

RE: – Oliver. Problém je, že vy je nepřesvěčíte – to sice je, ale i není účelem mých příspěvků. Jedním ze smyslů života – je mimo jiné poznávat pravdu. A k pravdě se dochází přemýšlením a zkoumáním. Krom toho – co člověk napíše – to si pevněji vryje do paměti. Mé příspěvky tedy mohou někoho přesvědčit. To však není tím jediným cílem, proč tady píši. Smyslem těchto příspěvků je prosté sdílení. Podobně jako se na facebooku a všade možně kdeco sdílí – já sdílím své přemýšlení nad problémy pouhého evolučního… Číst vice »

jhk - vlasta

– dále bych se soustředil na tvrzení – není řízena zvenčí – má svou vlastní dynamiku. Jedna podstatná věc, která mě přesvědčí o tom, že za něčím stojí něco jiného než jen pouhý “chaos” – je to, že se to neděje náhodně. Např. při pohledu na mravence si budu muset říci – že v tom mraveništi není žádný chaos, ale vysoká uspořádanost – a každý mravenec se řídí dle nějakého “vyššího plánu” – který sice není vidět – ale projevuje se právě tím, že mravenci tvoří určité společenství, kde fungují… Číst vice »

Oliver

Problém je, že vy je nepřesvěčíte. Tady do toho vstupuje tolik věcí, že pouhé logicko – rozumové, nebo vědecké poznání, že to evolučně nemohlo jít, nestačí. Prvně – člověk byl v něčem vychován, možná v ateistické rodině, kde byli v zárodku kupř. dětská nadšení anděly zesměšňována a dítě časem přestalo vnímat tu stránku reality, kterou přirozeně vnímá – že je tady rovnocenně materiálno i nemateriálno. Možná někde cítí, že to není úplně v pořádku, ale pak přijde k odrazování od nejbližších, nastoupí podvědomí, strach se zesměšnění, neposlušnosti, nebo z nařčení,… Číst vice »

jhk - vlasta

Ještě na skok k této knize – – Tato kniha obhajuje názor, podle něhož se evoluce děje všude kolem nás. Jen nejlepším způsobem, jak porozumět změnám nejen v přírodě, ale i ve světě lidí. Změna lidských institucí, výtvorů a zvyků je postupná, neúprosná a neodvratná. Sleduje určitou dějovou linii a přechází v ní od jedné fáze ke druhé; spíše se plazí, než aby skákala; není řízena zvenčí, ale má svou vlastní spontánní dynamiku; nemá žádný cíl ani představu konečného výsledku a většinou se děje formou pokusu a omylu – což… Číst vice »

jhk - vlasta

Mám za to – že veškeré problémy s títmo světem – budou založeny vždy na jedné a té samé podstatě – o které se píše v Bibli. Je to zkušenost prvních lidí s prvním zpochybnitelem – hadem. Had nic v podstatě nenamítal proti tomu, co Bůh řekl – nesnažil se zpochybnit existenci Boha, nesnažil se říci přímo, že Bůh lže. Pouze odvedl pozornost – a pozornost člověka se snažil odvrátit na “další možnost”. Tou možností v tomto případě bylo – “nikoli nezemřete – a – budete jako Bůh znát dobré… Číst vice »

jhk - vlasta

Myslím, že se vše stále točí okolo toho – zdali něco muselo být stvořeno – a nemohlo to tedy vzniknout jakýmkoli jiným způsobem. To je ona podstatná a zásadní otázka – jejíž určitá odpověď je oním “přesvědčujícím faktorem” – kdy se z ateisty stane člověk přesvědčený/věřící. Ateisté obecně – zatím mě nic nepřesvědčilo o opaku – si myslí – že křesťanova víra je založena na “pouhé” víře. Tak tomu však vůbec ale není. Konkrétně křes´tanova víra – je totiž založená a vychází z jasných důkazů. Problém potom samozřejmě je spíše… Číst vice »

jhk - vlasta

– když tak čtu článek – Adam, Eva a Noe …… – tak si říkám – že lidé kteří se těmito konkrétními vědami zabývají – musí už být jistě z těch zjištění dost nervozní, hlavně v tom směru – že to vše velmi koresponduje právě s tím Biblickým záznamem v Genesis, potažmo s Biblí jako takovou.

jhk - vlasta

“se datuje právě od února 2009” – jak ten čas běží……… Myslím, že se od té doby pokročilo velmi velký kus cesty a to nejen na poli vědy, ale , mimo jiné, na poli diskuze. Myslím, že se diskuze o mnoho posunula dle mého potřebným směrem. Kéž by to mohlo být tak i dále. Abychom měli na mysli pouze a jen fakta – nikoli nějaké svoje výmysly. A samozřejmě si přeji – abychom stále dál ctili to, co nám Bůh skrze svůj lid dal – a to je Bible a… Číst vice »

jhk - vlasta

RE: – Jiří Zelinka – ok.

jhk - vlasta

RE: – Oliver – “Nebo i když někdo díky logice ty argumenty uzná, tak hned namítne, že ale ani vaše stanovisko není nutno to správné (a jak si tím múžete být tak jist???), ” – což je myslím zcela v pořádku, aby to protistrana namítala. Protistrana však pouze nenamítá – ale velmi důsledně popírá a zcela bezprizorně odmítá – a to s náležitou arogancí. A to není správné. Kniha se jmenuje Evoluce všeho – Matt Ridley. To, zdali je či není nebezpečná – to nevím. Každopádně pokud se chce člověk… Číst vice »

Oliver

Co je to za knihu, co jste tady komentoval, pane Vlasto? Inspiroval jste mně k zamyšlení, protože je mi vaš oponentura moc známá (ne co říkáte, ale že se do toho pouštíte). Mám za to, že je do jisté míry nebezpečné číst takovéhle knihy. Ne, že bychom je neměli číst, každý, ať si čte, co chce. Ale moje zkušenost je, že když už člověk jaksi v poznávání pravdy pokročil a rád by šel dál, neměl by se “vracet”. Protože ho pak takové texty buďto rozzlobí, nebo ho vybízejí k vysvětlování… Číst vice »

Jiří Zelinka

jhk – vlasta
“– no nevím, nevím. Kdyby si to přiznávali – netvrdili by, že to je pak ale čistá věda a nedehonestovali by např. i onen „přístup skrze ID“

🙂 Ta moje poznámka byla samozřejmě karikarurou na citaci z té učebnice, která říká: “Evoluce je příběh, který se postupně rozvíjí a vypráví o tom, jak se věci mění”. Že je to ironie, říká smajlík za touto mou poznámkou. To je samozřejmě každému nad slunce jasné, že si to nepřiznají… 🙂

jhk - vlasta

RE: – Jiří Zelinka – Je to neuvěřitelné, ale většina lidí tento nehorázný nesmysl spolkne jako malinu. Ještě že evoluční parta aspoň přiznává, že je to jen příběh, který o tom prostě jen vypráví… – no nevím, nevím. Kdyby si to přiznávali – netvrdili by, že to je pak ale čistá věda a nedehonestovali by např. i onen “přístup skrze ID” – např…… Spíše to vypadá tak, že “přání je otcem myšlenky”. Tak moc si přejeme, aby to nevykazovalo známky stvoření, že jsme ochotni proti tomu bojovat i za cenu… Číst vice »

Jiří Zelinka

„Slovo „evoluce“ pochází z latinského výrazu pro „rozvinutí“, „rozvinování“. Evoluce je příběh, který se postupně rozvíjí a vypráví o tom, jak se věci mění.” Když tohle čtu, nemohu si nevzpomenout na slova z Izajáše 40:22: “Ten, který sídlí nad obzorem země, jejíž obyvatelé jsou jako kobylky, ten, který nebesa jak závoj roztahuje a napíná je jako stan k obývání.” Podle latinského významu slova “evoluce” to je v naprostém souladu s tím, co říká Bible – něco “rozvinout a napnout jako stan” znamená rozrpostřít něco, co bylo složené a jen se… Číst vice »

jhk - vlasta

Pokračování….. A slovo evoluce samozřejmě dostalo i velmi specifický význam v biologii jako označení procesu rozvíjení života na Zemi na principu společného genetického původu s následnými modifikacemi a pomocí mechanismu přirozeného výběru.Tato kniha obhajuje názor, podle něhož se evoluce děje všude kolem nás. Je nejlepším způsobem, jak porozumět změnám nejen v přírodě, ale i ve světě lidí. Změna lidských institucí, výtvorů a zvyků je postupná, neúprosná a neodvratná. Sleduje určitou dějovou linii a přechází v ní od jedné fáze ke druhé; spíše se plazí, než aby skákala; není řízena zvenčí,… Číst vice »