Všeobecná diskuse

Pro starší komentáře klikněte prosím na zde

Tento prostor slouží pro VŠEOBECNOU DISKUSI v rámci tématiky webu.
Diskuse na konkrétní téma je umožněna vždy pod jednotlivými články.
Děkujeme Vám, že v diskusi dodržujete daná pravidla.

Řád pro diskuse

(mohlo by vás zajímat: Trollové v internetové diskusi)

Máte-li dotazy technického rázu, vkládejte je SEM.

Subscribe
Upozornit na
680 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
jhk - vlasta

Zase trochu z knihy o evoluci. “Slovo “evoluce” pochází z latinského výrazu pro “rozvinutí”, “rozvinování”. Evoluce je příběh, který se postupně rozvíjí a vypráví o tom, jak se věci mění. Dnes je toto slovo zatíženo mnoha dalšími významy, které většinou. označují konkrétní typy změn. Naznačuje vznikání něčeho z něčeho jiného. Spojili jsme si s ním představu postupné změny, uskutečňované po malých krůčcích, a chápeme jej jako protiklad náhlé revoluce. Evoluce je spontánní a neúprosná. Naznačuje kumulativní, drobnými přírůstky postupující změnu, která není diktována zvenčí, ale vychází zevnitř. Obvykle také znamená… Číst vice »

jhk - vlasta

Z jedné knihy o “evoluci”. Ve své nejnovější knize podnikl slavný biolog Matt Ridley frontální útok na všeobecně rozšířenou představu, že všechny důležité změny ve společnosti jsou naplánovány a řízeny odněkud shora. Na řadě příkladů z mnoha zákoutí vesmíru i lidského světa podrobně dokládá, že vše je naopak prostoupeno nikým neplánovanou a neřízenou evolucí, která je zdrojem a motorem každé významné změny v přírodě i ve společnosti. Nové věci vznikají spontánně, v drobných a postupných přírůstcích, metodou pokusu a omylu – každý vývoj je nějakou verzí biologického principu přirozeného výběru,… Číst vice »

jhk - vlasta

A to přitom Darwin začal skoro správně – ale měl místo vývoje druhů – napsat jen jiné slovo – vývoj druhu. Pokud by pokračoval v tomto “duchu” bylo by vše možná naprosto v pořádku. Jenomže on si myslel, že se může vyvinout nový druh z jiného druhu a ještě k tomu, že se tím dá vysvětlit úplně vše živé, co na tomto světě existuje. Ale jak jsem již psal – po něm začaly postupně přicházet důkazy, které jeho teorii začaly razantně vyvracet – až do dnešních časů. Jenomže evolucionismus z… Číst vice »

jhk - vlasta

Z četby knih o evoluci mi stále čím dál tím více vyznívá, jak se snaží evolucionismus tzv. neustále “měnit” svoje “pohledy” na to, jak probíhal onen domnělý vývoj neživé hmoty v člověka. A čím dál tím více v jejich tvrzení vidím, jak se možná nevědomě snaží neživým buňkám a hlavně neživé DNA vkládat jakési “schopnosti” – si tzv. “jít svou vlastní cestou”. Pořád tyto neživé součásti – které jsou sice biologické – ale nemají svoji vlastní vůli, aby se mohly “rozhodovat” tak, jako člověk – označují za “schopné výběru” –… Číst vice »

Jiří Zelinka

admin

Jen pro úplnost bych doplnil, že velice důležitou až klíčovou roli v pohádkové říši evolučních divů hraje zejména temná mysl – ta je zcela nezbytná pro přijetí všech ostatních temných entit 🙂

jhk - vlasta

RE: – Admin

Jenže… někdy prostě kulisy nadobro spadnou

– ano. A objeví se ona “holá” pravda – že to je Boží dílo, dílo Stvořitele. Však to je známé – že věda bez Boha se snaží vše vysvětlovat, jako že “král má krásné šaty” – ačkoli je nahý. “Šaty” evolucionismu se snaží zahalit onu “lidskou nahotu” – leč marně. Nahota oné lidské “touhy” si vše vysvětlovat bez Boha – je tím pouze ještě více zvýrazněna. Bůh Vám žehnej AdmineP.

jhk - vlasta

RE: – Admin Teorie formování planet se už několik let pořádně kymácí, a je to stále horší – divím se, že se kymácí – cožpak nelze nasimulovat “chladnoucí slunce, které se přeměňuje” v “kámen”? Anebo to také vyžaduje “miliardy let”? Není to spíše tak – že ony “miliardy let” vyžaduje pouze a jen ta naše představa o onom pofiderním vývoji? To bych spíše řekl – že naše představa formování planet potřebuje miliardy let – a jakmile by se naše představy změnily – už by miliardy let nebyly potřebné – a… Číst vice »

jhk - vlasta

Arimatsu a spol. objevili nové těleso v rámci programu OASES (Organized Autotelescopes for Serendipitous Event Survey). Použili dva malé teleskopy o průměru 28 centimetrů, které umístili na střeše budovy na ostrově Mijako, v japonské prefektuře Okinawa. S těmito teleskopy sledovali asi 2 tisíce hvězd po dobu celkem 60 hodin. – https://www.stoplusjednicka.cz/astronomove-objevili-chybejici-clanek-v-evoluci-slunecni-soustavy?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu – to měli docela štěstí – zaměřit na jedno místo na obloze – a najít malou planetku. Anebo to v podstatě “nemohlo dopadnout jinak?” A je to vůbec důkazem toho, že se planety kdysi po několik milionů let postupně… Číst vice »

jhk - vlasta

RE: – Oliver. Ještě bych něco k téhle diskuzi: pro mně to tady někdy vůbec nedává smysl. – pokud na tom sám mám podíl – omlouvám se – mnohdy sem skáču z “rozjeté” diskuze odjinud / z jiných článků/, což může být problém. Osobně jsem ale po pravdě zatím na nic – co by mě nějak hodně vadilo – nenarazil. Opravdu ne – přiznávám se dobrovolně. Možná je to proto, protože to tady fakt hodně sleduju a proto pak dokáži rychle vysledovat “nit”. Možná kdybych zde tak často nebyl –… Číst vice »

jhk - vlasta

RE: – Oliver Kdo říká a jak víme, že Měsíc byl vytržen ze Země, nebo snad k ní přilepen… jak víme, že byl na počátku s ní „v kontaktu“? Milý Olivere – důvodů se najde vždy dost a dost – hlavně aby nám to sedělo na “naše výpočty”. Osobně si myslím, že se Země s žádnou planetou nejen nesrazila, ale že k tomu ani dojít nikdy nemohlo. Tím méně mohlo dojít k tomu, aby Měsíc byl pouhým “odlomeným kusem Země”. Ale během oněch “miliard let” – se může – jak… Číst vice »

Oliver

Ještě bych něco k téhle diskuzi: pro mně to tady někdy vůbec nedává smysl. Někdo sem napíše: To druhé video..bez naprostého kontextu se sousedícími komentáři, nebo adresou… Nebo: Tejkal něčemu podléhá…Já nevím, nebylo by dobré uvádět takovéto příspěvky nějakou větou, ze které by měli jiní návštevníci tohohle webu malinko jasněji, o čem se mluví? Mám za to, že ne každý má čas a sílu pátrat dvacetpět příspěvků níž.

Oliver

Pane Vlasto, jak říkáte, někdy stačí jednoduchý přepočet. Samozřejmě, že ještě ani tohle 384 400 / 0,00038 = 1 010 526 315 nestačí, i když jako příměř bohatě ano. Proč by se měl měsíc začít vzdalovat od povrchu Země? Kdo říká a jak víme, že Měsíc byl vytržen ze Země, nebo snad k ní přilepen… jak víme, že byl na počátku s ní “v kontaktu”? Vidím to na mnohem míň, protože není jediný důvod se domnívat, že v počáteční chvíli tohohle výpočtu se Měsíc kutálel po povrchu Zemském. Pokud tedy… Číst vice »

Foton

admin

Ok. To je pravda.

Foton

Tejkal podlieha vlastnej frustrácii. Netrápi ma, čo ten jedinec na svojom blogu šramotí. Teraz som tam len námatkovo nakukol a vidím jeho nadutý výrok: Bože můj, proč mě opět pokoušíš. Mám za sebou pět semestrů kvantové mechaniky zaměřených na elektronový obal atomů a molekul. Nejnovější kreacionistický článek je pohádka pro malé hloupé děti:: Môžeš mať semestrov koľko chceš, keď vieš z toho už dnes prd a ľahko ťa zotrie zo stola obyčajný fotón, ktorý má síce z kvantovky len semestre dva, avšak narozdiel od teba sa tým aktívne zaoberá 20… Číst vice »

jhk - vlasta

Druhá animace ukazuje, jak se při větší vzdálenosti vše jeví ještě pomaleji. Vzdálenost mezi Měsícem a Zemí je 384 400 km a paprsek světla urazí tuto vzdálenost za 1,255 sekundy. Zajímavým faktem je, že vzdálenost mezi tělesy se postupně zvětšuje. Jedná se však o pouhých 3,8 cm ročně.

– stáří Měsíce? – 4 510 000 000 x 0,00038 = 1 713 800 km. Kdepak ty Měsíčku ty kilometry máš? Anebo je Měsíc “mladší”? 384 400 / 0,00038 = 1 010 526 315 ?

jhk - vlasta

Video s tím židovským vědcem – to je velmi požehnané svědectví o Boží moci, síle a lásce. Napadla mě při tom jedna věc. Je zřejmé – že Bůh má moc změnit život člověka. Jednoho by napadlo – proč to tedy potom neudělá – a nepřijde ke takhle ke každému člověku? Svět by pak se pak přeci změnil hned – a všem by se dařilo pak dobře. Proč to tedy Bůh neudělá? Odpověď je myslím asi jenom jedna – protože z videa je jasné – že onen vědec to musel udělat… Číst vice »

jhk - vlasta

Brownův pohyb je náhodný pohyb mikroskopických částic v kapalném nebo plynném médiu. Je limitou náhodné procházky. Vysvětlením Brownova pohybu je, že molekuly v roztoku se vlivem tepelného pohybu neustále srážejí, přičemž směr a síla těchto srážek jsou náhodné, díky čemuž je i okamžitá poloha částice náhodná. Rychlost Brownova pohybu je úměrná teplotě systému. – už jsem si vzpomněl – kde je také něco o “náhodě” a zase špatně. Zase někteří lidé strkají náhodu tam, kam nepatří a kde vůbec není.

jhk - vlasta

https://www.youtube.com/watch?v=fGELCTS5rH8 nevím, co si mám myslet o tomhletom. Ale když jsem nad tím tak přemýšlel – vyvstal mi jeden příměr se záznamem v Bibli. Když Mojžíš chtěl vyvést Izrael z Egypta – kejklíři od Faraona měli moc dělat “podobné” zázraky jako Mojžíš. Proč? Aby zatvrdili srdce Faraonovo a on Izrael nepropustil. Tzn. Faraon nerozlišil mezi Božími znameními a mezi “lidskými znameními”. Až při několikátém znamení pak uznali – že to může udělat pouze Bůh. Do té doby je to nepřesvědčilo, že by to bylo možné. Myslím, že takové problémy budeme… Číst vice »

jhk - vlasta

Děkuji Adminovi že se o KTE-m zmínil pouze tuším snad dvakrát, či možná dokonce jenom jednou a to možná ani ne přímým odkazem ,od té doby, co byl zablokován. Mám za to, že v tomto duchu by to mohlo zde pokračovat nadále. Pouze jen podotýkám – všechno toto i můj předchozí příspěvek jsou pouze moje pohledy a názory. Sdělil jsem pouze svůj vlastní názor a pohled a postřeh. Nic více – nic méně. Hodlám respektovat svobodu všech ostatních v jejich rozhodnutích a jejich postojích a názorech a obsahem jejich příspěvků.… Číst vice »

jhk - vlasta

RE: – aktivista Dnes jsem přemýšlel nad tím, jak často se Bible zabývá “starým životem”. Přesněji – jakou část zaujímá v Bibli “bezbožný svět”. Ve Starém zákoně se to oním světem docela hemží. Velmi často je tam ukázáno na to, jak tento svět zápasí s tím vyvoleným. Mnohokrát jsou tam dokonce oddíly, kde se o židech pomalu ani neřekne slovo. Dost často v prorocích. Ale i taková kniha Ester a mnohde jinde – a to buď větším procentem, či menším procentem. V Novém zákoně se tento poměr tak trochu radikalizuje… Číst vice »

Foton

admin Na iDnes som dlho nepozeral. Až odvtedy, ako tu bolo zverejnené hento oznámenie o KTE potyčkami so zákonom ČR. Mám teraz nočnú a pozorujem, že KTE má roztrasené kolená. (Viď posledné 3 vety jeho najnovšieho článku uverejnenom pred 2 hodinami.) ….Ale hlavná vec, keď som ja niekoho z nich nazval trochu tuhším slovom na iDnes, okamžite ma stopli. KTE-mu miesto toho vraj prajú “dobrý boj” 😀 No uvidíme, aký dobrý bude s políciou, ak sa tým začnú hlbšie zaoberať, pretože jednoznačne sa jedná z jeho strany o hanobenie náb.… Číst vice »

Foton

admin
Aha, je to on. Už som si to prečítal dole. Pomýlilo ma, že reakcie nie sú hore nad príspevkom.

….Niekto musel na neho podať trestné oznámenie, keď sa tým zaoberá polícia.

Foton

admin

Od Policie ČR jsme obdrželi dotazníkový protokol ohledně dlouhodobého štvavého a urážlivého obsahu jistého blogera idnes vůči nám, kreacionistům.

Je to KTE?

jhk - vlasta

RE: – Jiří Zelinka jhk-vlasta 🙂 …ano, i negativní reklama je reklama 🙂 Jinak to slovo, které máte na jazyku, je asi „neutrální“, myslím. A samozřejmě se ztotožňuji s postojem, který tu zaznívá – psi prostě štěkají, to je přirozené. – ano, také to upřesňuje to, co mám na mysli, anebo ještě další slovo – netečné – anebo teď jsem si vzpomněl – nezaujaté, nebo ještě nevyhraněná. Ale neutrální je asi nejvýstižnější. Neboli – evoluční teorie nemá postoj k tomu, zdali ta teorie implikuje “činnost inteligence” anebo neimplikuje. Je jí… Číst vice »

Jiří Zelinka

jhk-vlasta
🙂 …ano, i negativní reklama je reklama 🙂 Jinak to slovo, které máte na jazyku, je asi “neutrální”, myslím.

A samozřejmě se ztotožňuji s postojem, který tu zaznívá – psi prostě štěkají, to je přirozené.

jhk - vlasta

Co se týče ještě Kte-ho – tak vlastně když dává odkazy např. na všeobecnou diskuzi – tak pomáhá “šířit” to, co se zde děje. Takže vlastně jeho činnost je pro kreacionismus v podstatě přínosná. ))))) Když ale nad tím přemýšlím, evolucionismus jako takový vlastně není proti kreacionismu. Evolucionismus je, či měl by být jak se to říká – netečný/nezaujatý/nezávislý/ještě jedno nějaké přesnější slovo mám na mysli, ale teď si nevzpomenu – možná nevyhraněný ve svém postoji co se týče toho, zdali existuje či neexistuje Bůh. Problém je dle mého v… Číst vice »

Václav Dostál

Stanovisko Výpady zmíněného blogera a diskutujích pod jeho články NEPOVAŽUJEME ZA HODNÉ POZORONSTI. je správné.

jhk - vlasta

RE: – Admin – bloger

– Já osobně nemám s KTE-m – pokud to je on – problém. A’t si tam vylévá své “ego” jak jen libo. Pokud ho nebude chtít zablokovat Idnes sám – tak je mi to tzv. “putna”.

Tzn. – Vy si s tím určitě poradíte tak, jak je to třeba a jak to bude i v té Kristově vůli. )))))) Přeji k tomu Boží vedení. Pán s Vámi. V.S.

jhk - vlasta

Všechny nové prvky se bleskově rozpadají (tedy alespoň ty jejich izotopy, které vědci dokázali vytvořit), a vznikaly v urychlovačích srážkou lehčích jader.

Zdroj: https://www.idnes.cz/technet/veda/nove-prvky-v-periodicke-tabulce.A160104_131108_veda_mla

– Neřekl bych, že je to tak “objevné”. A i kdyby – opravdu velký objev učiní ten, kdo řekne, kde existuje hranice pro “konečný” počet prvků a proč. Nebo by se snad dalo takto “experimentovat” donekonečna?

Václav Dostál

Pěkný rozhovor (z článku “Čas k odmrštění Drakeovy rovnice”) : “Extrapolace” A: “Tato planeta je v obytném pásmu tohoto systému, což znamená, že může mít tekutou vodu.” B: “A kde je tekutá voda, může být život, který měl dostatek času stát se inteligentním.” A: “To otevírá možnost civilizace, možná galaktické civilizace, k níž bychom se mohli připojit.” B: “Dobrá, ale je tu jeden problém: měli bychom slyšet signály z této oblasti na obloze po léta, a je zcela potichu.” A: “To právě nemá smysl. Planeta je perfektní. Je tam voda,… Číst vice »

Václav Dostál

Jiří Zelinka a jiní Při svém studiu cizích textů jsem už několikrát „narazil“ na své nedobré nebo dokonce nesprávné porozumění jim. To jsem sice v dalším studiu aspoň částečně napravil, ale ta náprava byla zdlouhavá a není vůbec jisté, zda je vyčerpávající nebo/a dokonce správná. Uvítal bych vzájemnou debatu – pomocí osobních mailů. Může se týkat „Řešení problému letu světla ze vzdálených hvězd“ nebo „Vzniku světla z vakua (dynamického Casimirova jevu)“, což jsou moje nedávná témata. Mohou to být i moje starší témata, např. „Informace“, „Gravitace“, „Velký třesk,“ „Geofyzika“, „Černé… Číst vice »

jhk - vlasta

https://www.irozhlas.cz/kultura/film/recenze-utoya-22-cervence-norsko-film-kviff_1807051315_kro

– mě po shlédnutí zbyly otázky. Otázky po tom – co s tím – když bych přežil?

jhk - vlasta

Co mě z toho osobně plyne – je nová definice života. Živé může být pouze to – co se vyvine. Z toho vyplývá poznatek evolucionismu – možnost aby mohlo proběhnout stvoření tak, jak je popisováno v Bibli – je z principu vyloučeno, neboť ke stvoření není potřeba žádný vývoj a “náhoda/chemická nerovnovážnost”.

To, že si ale evolucionismus protiřečí a k tomu vývoji potřebuje naprosto zásadně “určité a přesné životní podmínky a naprosto přesné složení chemických látek” – už nikoho nezajímá.

jhk - vlasta

Kde se asi první buňka objevila? Podle poměrů vápníku a draslíku v našem těle, který spíše připomíná vulkanická zřídla než světový oceán, se tak mohlo stát ještě tam, na úpatí sopky v nějaké vulkanické lázni. Až později moře tyto primitivní buňky spláchlo a vývoj mohl pokračovat dál. „Nevíme, jak první buňky vypadaly – zkoumat můžeme jen ty dnešní, moderní. Ale proces mohl být takový: varianty RNA, které mezi sebou soutěží o přežití, se zavřou do slupky jako do tanku a nadále spolu válčí, ale nyní už přes aktivní membránu, kterou… Číst vice »

jhk - vlasta

Na počítačích v brněnské laboratoři, a naživo v aparatuře italských spolupracovníků, již došlo k tomu, co Šponerovi považují za stvoření života. V teplé vodě se vznášející molekula RNA ožila – rozběhla svůj evoluční „dech“ replikací a variací, nekonečných pokusů, výběrů a omylů. Manželé Šponerovi nyní iniciují snahu o vytvoření velkého laboratorního „generátoru života“. Sestavili by při něm všechny hypotetické sopečné loužičky do jedné laboratorní aparatury a nechali RNA povstat ze čpavku a kyseliny mravenčí přímo nám před očima. Na tento velkolepý pokus už možná nebudeme dlouho čekat. – ano –… Číst vice »

jhk - vlasta

To, co zde popisujeme, je sice hypotéza, ale ve všech krocích podpořena experimenty, z nichž poslední proběhly v nedávné době. Když se Judit Šponerová podívala na všechny ty studie od různých vědců po světě, hrklo to v ní. „Safra, proč to nedáme dohromady? Vždyť je to hotový scénář! Jediné, co se zde mění, je teplota. Jenže změny teplot a podmínek přece právě na pradávné planetě Zemi očekáváme!“ – proč to nedáme dohromady? To je správná otázka. Proč bychom vlastně měli to “dávat dohromady”? Vždyť to přeci má být “náhodné”? ne?… Číst vice »

jhk - vlasta

Když se podíváte, jak se chová život na všech svých úrovních, zjistíte, že je vždy stabilní a nestabilní zároveň, a jakmile někam dospěje, zpátky už to nejde, změna je nevratná. – to je velmi zajímavé tvrzení – pokud jsou změny nevratné – pak je velmi podivné, že tu je evoluce. A zastávaná možnost toho, že se život nejspíše utvořil i několikrát za sebou. Je tu také podivná schopnost – která je dnes také známá – vypínání a zapínání genů – dle “potřeby” – což je dost zvláštní – pokud jsou… Číst vice »

jhk - vlasta

Připadá mi to vše nějak moc jednoduché. „Nepředstavujte si, že všechno nalijete do jedné zkumavky a bude vám automaticky vznikat RNA – tak ten proces nefunguje,“ říká Jiří. „Nezapomeňte, že se nacházíme v oblasti nerovnovážné chemie. Když se podíváte, jak se chová život na všech svých úrovních, zjistíte, že je vždy stabilní a nestabilní zároveň, a jakmile někam dospěje, zpátky už to nejde, změna je nevratná. – no konečně jsme narazili na “jádro pudla”. Tím vším je nedostatek našich schopností – neboli “nerovnovážná chemie”. Neboli jiným slovem – je to… Číst vice »

jhk - vlasta

Na tomto místě je třeba vysvětlit, že manželé Šponerovi za sebou mají jeden zásadní průlom. Podařilo se jim na základě publikovaných studií přesvědčit část světové komunity vědců (odkaz vede na placený přístup) ve svém oboru, že výchozím materiálem pro vznik RNA mohl být formamid (odkaz vede na placený přístup), látka, která snadno vznikne ze čpavku a jednoduché organické molekuly kyseliny mravenčí. Vzniknout může při blescích nad sopkami, avšak za vysokých teplot, kdy voda není ještě tekutá. Dobrá, ale co dál na sopce s pršícím formamidem? „Nyní slezte o trochu níž… Číst vice »

jhk - vlasta

Dobrá, ale na co se mám připravit? Je tam moře, nebo sucho? Mám si vzít skafandr? „Skafandr si vezměte určitě, v atmosféře není žádný kyslík – jen plynný vodík, metan, amoniak, oxidy uhlíku, vodní pára a dusík. Na celosvětový oceán můžete zapomenout. Panuje zde brutální sopečná aktivita a zemská kůra ještě není vychlazená. Teploty na povrchu země stoupají až ke 200 stupňům a kolísají klidně i během jediného dne o 50 stupňů nahoru či dolů. Jen na některých místech tedy může být tekutá voda.“ – ano, to je onen příklad… Číst vice »

jhk - vlasta

Nastupuji tedy do stroje času a chci se vypravit do okamžiku vzniku života. Jaké datum mám nastavit? „Zde na Zemi? To vám řeknu celkem přesně. Život vznikl velmi záhy po tom, co vzniknout mohl, tedy hned jak vychladla zemská kůra. Mínus čtyři miliardy let,“ odpovídá Jiří. Takže mám dát přesně 4 000 000 000? „Plus mínus sto milionů let, ale nepřepískněte to! Při mínus 3,8 miliardy už je pozdě, z té doby už máme sedimenty sofistikovaných jednobuněčných organismů, kterým se říká stromatolity. Zkamenělinu RNA pochopitelně nikde nenajdete, ale první biomolekula… Číst vice »

jhk - vlasta

„Byl to opravdu převrat, do té doby se nikomu nepodařilo v podobných pokusech vygenerovat organické molekuly. Kolegové se Millerovi smáli, že má špinavé přístroje a musely se mu tam vydělat mouchy.“ Ve skutečnosti organické látky vznikají ve vesmíru úplně běžně – aminokyseliny a dokonce báze nukleových kyselin nacházíme třeba v meteoritech. „Vědci ještě v 50. letech neuměli složení meteoritů analyzovat, a tak si neuvědomovali, jak jsou organické látky ve vesmíru všudypřítomné,“ říká Judit. „V okamžiku, kdy nastanou podmínky pro jejich vznik, organické látky ve vesmíru prostě vzniknou. Ale potíž je… Číst vice »