426
Komentujte

Please Přihlásit to comment
386 Comment threads
40 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
16 Comment authors
jhk - vlastaadminOliverJiří ZelinkaVáclav Dostál Recent comment authors
  Subscribe  
Upozornit na
Oliver
Oliver

Celé blábolení o tom, jak mohl někdy někde vzniknout jiný život je mimo mísu a jenom zbytečně zabírá intelektuální potenciál všech zúčastněných. Jednoduše je to úplně mimo vědu, která zkoumá skutečnost. A naše skutečnost je jednoduše dané povahy. Pro teisty je tahle debata mlácením prázdné slámy. Materialisté, kteří věří jenom tomu, co vidí a nepřipoštějí žádný duchovní svět, ti by ovšem podle mého měli být jako první proti takovým myšlenkám. Vždyť nikdo nikdy nic takového jako jiný život (život na jiném principu, než ten náš) nepozoroval, nic z materiálního světa… Číst vice »

Oliver
Oliver

Zaujímalo by mně, jak přišel autor na myšlenku „je takřka nevyhnutelné, že obýváme příznivé místo, jeden ze vzácných okrsků, jehož pravidla umožňují vznik inteligentního života“. Ono možná zní logicky – kde nejsou podmínky, tam není život, proto je nevyhnutelné, že obýváme to příznívé místo. Ano, mohlo by bejt. Ale zcela tak to není. Není to totiž samo sebou. Když se z vesmíru znížíme k zemi, je tady spousta příznivých míst, která nejsou obývána. Vemme třeba brambory. Ty, jak je známo, nerostly původně v Evropě, pocházejí z Ameriky. Tím, že se… Číst vice »

jhk - vlasta
jhk - vlasta

V jiném světě by při určitých podmínkách mohl vzejít zase jiný typ života. Jak uvádí David Waltham v knize Lucky Planet Šťastná planeta”, “je takřka nevyhnutelné, že obýváme příznivé místo, jeden ze vzácných okrsků, jehož pravidla umožňují vznik inteligentního života”. Žádný antropický princip není zapotřebí. Ano – v jiném světě by klidně jiný život vzniknout mohl – ale jak jsem již řekl, nejdříve je třeba říci A – a dokázat, že takový život nejdříve je reálně možný – nikoli tvrdit B – a říkat, že jiné podmínky – jsou určitě… Číst vice »

jhk - vlasta
jhk - vlasta

MREV – Molekulární vazby jsou právě tak silné, aby byly stabilní, ale při teplotách v typické vzdálenosti planet od hvězdy byly schopné štěpení; kdyby byl sebeméně slabší, vesmír by byl na chemické reakce příliš horký, kdyby byly silnější, byl by zase příliš chladný. To je sice pravda, avšak pro kohokoli mimo úzkou kliku kosmologů, kteří tráví příliš mnoho času se svými teleskopy, zní myšlenka antropického principu buď triviálně, nebo přihlouple, podle toho, do jaké míry ji vezmete vážně. Očividně totiž zaměňuje příčinu a následek. Život se přizpůsobil zákonům fyziky, nikoli… Číst vice »

jhk - vlasta
jhk - vlasta

https://youtu.be/05gwO4bRd38?t=445 – vznikají stavební bloky života. To je všechno hezké – že ve vesmíru vznikají stavební bloky života. Když opracuji kámen do koule – vznikne stavební blok dělové koule – to je však k dělu samotnému ještě hoooooodně daleko že? Krom toho – stále zde laborujeme se “stavebními bloky” – ale kdo to “dá dohromady”? Zase “náhoda”? Náhodně se potkají “dva konce” které se mohou “spojit” – spojí se – a je “dokonáno”? Jakto že se nám to v experimentech ještě nepodařilo? Po tak dlouhýýýýýých experimentech by se to už… Číst vice »

jhk - vlasta
jhk - vlasta

https://www.reflex.cz/clanek/fotogalerie/77762/evoluce-v-primem-prenosu-amazonsky-kmen-huaorani-se-meni-kvuli-lovu-opic.html – Nejde přitom jen o ploché nohy. Někteří příslušníci kmene mají na každé noze dokonce šest prstů. I když to se dá přičíst i místnímu malému genofondu. Přesto jsou ale živoucím důkazem o správnosti teorie evoluce. – ano, toto tvrzení je z určitého pohledu správné. Teorie evoluce by se však měla týkat pouze jistých změn v organizmech. – co tvrdí evoluční teorie? – na wikipedii vůbec nic – https://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Evolu%C4%8Dn%C3%AD_teorie&redirect=no – protože tento oddíl samostatně neexistuje. Existuje pouze evoluce. – Evolucí živočišných druhů je tak chápán postupný vývoj života od… Číst vice »

jhk - vlasta
jhk - vlasta

Citát dne….. “V soukromí mnozí vědci přiznávají, že věda nemá pro počátek života žádné vysvětlení … není to spíše tak, že pro počátek života je tolik vysvětlení, které ale nefungují, že se již prakticky vyčerpaly veškeré zdroje, které by mohly onen počátek “života” vysvětlit bez použití inteligence – a zbývá pořád a pouze a jen vysvětlení, které je založeno na inteligenci a které funguje naopak přímo špičkově a bez jakýchkoli problémů ? – nevyplývá snad z toho, že by ona část vědy byla až příliš dogmatická? Anebo je vůbec schopná… Číst vice »

jhk - vlasta
jhk - vlasta

Nebo by snad někdo chtěl naznačit, že podmínky na zemi při “tvorbě buňky” musely být velmi specifické, určité, s určitými chemickými procesy – které musely být správně načasované, s pevně stanovenými hmotnostmi určitých částic za určitých a jasně definovaných podmínek, se správným pořadím probíhajících a navazujících dalších procesů, bez čehož by ona “prvotní buňka” – neměla absolutně žádnou šanci “vzniknout”? To snad ne? To by pak znamenalo, že podmínky pro vznik “živé buňky” mohou být pouze jedny, jedinečné…….. bez kterýchto procesů tedy nic “živého” nevznikne. To by pak ale znamenalo,… Číst vice »

jhk - vlasta
jhk - vlasta

RE: – Admin Já myslím, že si vystačíme pro začátek se smeťákem a tornádem – až si to pořádně ověříme, že to funguje, pustíme se do buněčné membrány – hmmm, zajímavý nápad – dobře co takhle začít s těmi “základními prvky” trochu jinak? Např. by mohl být návrhem na hmotu – nějaký “biologický materiál”. Co kdybychom na ten “smeťák” dali rozpadlé buňky? Části rozpadlých buněk. To už by možná mohlo stačit ne? Vždyť přeci analogicky – když si vezmu, že na výrobní lince se z oněch “částic” postupně vytvoří jakýkoli… Číst vice »

jhk - vlasta
jhk - vlasta

Vytvořme si experiment, abychom dokázali, že se buňka může vyvinout v člověka. Co k tomu budeme potřebovat?

1. – hmotu.
2. – přírodní procesy
3. – miliony let.

Tak nejdříve hmotu – nu….. hmotu a proč zrovna hmotu? Nestačila by pouhá energie?

jhk - vlasta
jhk - vlasta

Možná, že když mají Slováci takovou knihu o problémech evoluce, tak by to mohlo znamenat, že my se oněch Achillových pat také brzo dočkáme. )))

jhk - vlasta
jhk - vlasta

Admin – ohledně té Vaší recenze – jen tak mimochodem – zase nás ti Slováci předběhli co? Ale ne, nepředběhli, nikdo nikoho nepředbíhá – oni mají to svoje a my zase čekáme na to svoje. Doufám, že se brzo dočkáme také. No, asi si ji přeci jenom tu slovenskou knihu objednám. Slovensky umím, takže to bude pomocí také.

jhk - vlasta
jhk - vlasta

Taktiež je ťažké veriť tomu, že evolúcia je „základným konceptom“ v biológií, pretože väčšina „kľúčových aspektov živých vecí“ bola objavená kreacionistami – ano, to je velký paradox. Co na to evolucionista? No tak samozřejmě připomene dobu, ve které tyto poznatky vznikaly – a řekne – v té době bylo všechno všude “náboženské”. Ateistů moc nebylo……. takže to na tom “poznatku” – že evoluce je fakt – vlastně nic nemění. S čímž není nutné nesouhlasit. Vyvíjí se všechno nějak. Pouze ono dodatečné “dovození”, že evoluce utvořila vše živé – je tak… Číst vice »

Václav Dostál
jhk - vlasta
jhk - vlasta

Příběh Bible v 1.Genesis je oním “ukázkovým příkladem”, jak funguje ono “lidské vědění”. Had jakoby se neodvažoval zpochybňovat samotné Boží dílo a říkat že strom poznání dobrého a zlého není tím stromem poznání dobrého a zlého a že se se tedy může Bůh splést a stvořil něco jiného – třeba pouhý takový obyčejný strom, který by člověku nic nezpůsobil. Spíše to vypadá tak, že had napadl přímo podstatu Boha jako takového. Tzv. šel přímo na podstatu – sice trochu oklikou, ale když už něco chtěl zpochybnit, nezačal zpochybňovat přímo a… Číst vice »

jhk - vlasta
jhk - vlasta

MREV – Kaluž, které padne jej díra jako ulitá Ke konci 20. století se někteří kosmologové nechali zlákat novým nebeským hákem zvaným “antropický princip”. Tato hypotéza v různých podobách tvrdí, že vlastnosti vesmíru a konkrétní hodnoty jeho základních parametrů jsou dokonale uzpůsobeny pro vznik života. Jinými slovy, říká, že kdyby tyto parametry byly jen nepatrně odlišné, pak by neexistovala stabilní slunce, planety s vodou ani polymerizovaný uhlík, takže by nemohl vzniknout život. Z této šťastné vesmírné náhody plyne, že žijeme v privilegovaném vesmíru, záhadně vytvořeném právě pro nás, což je… Číst vice »

jhk - vlasta
jhk - vlasta

Jedna věc je u evolucionistů stále stejná – říkají jak je něco ne “úplně jisté”, jak se mnoho věcí ohledně biologie mění s narůstajícími poznatky a že něco, co bylo jisté před rokem teď tak jisté není. Přesto všechno, když někde povídají o tom, jak došlo k evoluci ve smyslu – od první buňky až do člověka – říkají to tak, jakoby k tomu skutečně/nade vší pochybnost/ došlo. – a diví se tomu, když o tom někdo i jen pochybuje, či dokonce si myslí, že to bylo úplně jinak.

jhk - vlasta
jhk - vlasta

RE: – Admin – děkuji za zprávu. ¨Přeji požehnané dny v Boží péči. Bůh Vás opatruj a provázej. V.S.

jhk - vlasta
jhk - vlasta

Možná někoho dalšího napadne – ty brďo – kdo ten salát vytvořil? Není to logická otázka po “původu” salátu? Dle mého naprosto – a tato otázka nekončí pouhým konstatováním nad “hlávkou” – ale pokračuje směrem “dovnitř”. Pokud totiž začneme postupovat od “povrchu” dovnitř – a odkrývat postupně “jeden list” za druhým, dojdeme do bodu – kdy otázka – ty brďo, kdo to udělal/vytvořil ? – bude vyvstávat mnohem důrazněji a důležitěji čím hlouběji se do “salátu” budeme “šťourat/dobývat”. Jestliže při “konstruování” tohoto auta – https://www.bugatti.com/media/news/2019/bugatti-la-voiture-noire-a-one-off-car-for-the-anniversary/ – působila “ruka inteligentního/tvořivého” člověka… Číst vice »

jhk - vlasta
jhk - vlasta

Jakým způsobem zjistíme, že např. toto auto – https://www.bugatti.com/media/news/2019/bugatti-la-voiture-noire-a-one-off-car-for-the-anniversary/ – je navržené? Jak poznáme, že při jeho konstrukci se projevila inteligence? Jak poznáme, že to není pouhá “hříčka” přírodních procesů? Jakým způsobem zjistíme, že tato zelenina – – není navržená? Jak poznáme, že při její konstrukci se neprojevila inteligence? Jak poznáme, že to je pouhá “hříčka” přírodních sil? Jakým způsobem zjistíme, že tento útvar někdo nenavrhl a nezkonstruoval? https://www.invia.cz/blog/10-prirodnich-kras-severni-ameriky-ktere-vam-vezmou-dech/ – jakým způsobem zjistíme, že to není navržené? Jakým způsobem zjistíme, že se při utváření tohoto díla neprojevila inteligence? Jak poznáme,… Číst vice »

jhk - vlasta
jhk - vlasta

https://www.novinky.cz/veda-skoly/498782-crew-dragon-s-ripleyovou-pristava-u-vesmirne-stanice.html – Oblečena je v letovém skafandru, který společnost SpaceX pro svůj pilotovaný program kosmických letů vyvinula. Pozastavil bych se nad tím, jak označujeme některé “věci”. Když napíšu, že společnost něco vyvinula a když napíšu, že obraz někdo namaloval – anebo auto někdo sestrojil – jedná se o dva postoje. Také bych mohl říci, že společnost skafandr sestrojila, či utvořila. Proč mluvíme o tom, že společnost skafandr “vyvinula”, namísto toho, že ho např. “sestrojila”? A co takové automobilka vytvořila nový design řady X? Proč se spíše dnes používá to slovo… Číst vice »

jhk - vlasta
jhk - vlasta

„Tohle bylo to chybějící pojítko mezi kostnatými rybami a čtyřnožci, včetně lidí, takže šlo o fantasticky nadějný objev https://www.seznamzpravy.cz/clanek/vedci-zahaji-patrani-po-dinosauri-rybe-67173 – ano, pojítkem mezi rybou a člověkem je Latimerie, popřípadě spíše – některá z Latimerií, která žila před mnoha miliony let. Měli bychom se tedy dle “vědců” dívat na předchůdce člověka a nejspíše všech suchozemských živočichů. Divné jenom je – že si toho dávní lidé nevšimli, že je mezi touto rybou a mezi lidmi “tolik podobností”. Jo jo, oni vlastně vůbec nic “nevěděli” o zkamenělinách a hlavně nevěděli, že se “dá”… Číst vice »

jhk - vlasta
jhk - vlasta

Ad 2 – evoluční teorii nelze dokázat – To samé opět platí pro všechny vědecké teorie. Vědeckou teorii lze v lepším případě vyvrátit (když získáme data, která s ní budou v rozporu). Teorii však nikdy nemůžeme považovat za dokázanou bez ohledu na to, s kolika našimi poznatky bude v souladu. Vždy se totiž v budoucnu můžeme setkat s výsledkem, který s naší teorií bude v rozporu, a potom teorii budeme muset opustit bez ohledu na to, s kolika poznatky byla dříve v souladu. Dobrá a špatná teorie se liší tím,… Číst vice »

jhk - vlasta
jhk - vlasta

Ještě pár zajímavostí od Jaroslava Flegra. – Kde se berou a jaké jsou námitky odpůrců evoluční teorie? Evoluční teorie bývá často nejen předmětem zájmu, ale i terčem útoků nebiologů. Není na tom nic divného, neboť otázky o původu živých bytostí a člověka si kladou lidé již od počátku věků. Důvody, proč řada lidí – nebiologů vyjadřuje námitky proti evoluční teorii, je možno rozdělit do tří okruhů: nesoulad se světovým názorem /nejčastěji s náboženskou vírou, možná společenská nebezpečnost údajných důsledků plynoucích z evoluční teorie a údajná faktická neshoda evoluční teorie se… Číst vice »

jhk - vlasta
jhk - vlasta

Výsledkem pozorování člověka v tomto světě – je zjištění ap. Pavla – že “Jeho věčná moc a Božství jsou od stvoření světa vidět, když lidé přemýšlejí o Jeho díle, takže nemají výmluvu”. Tento svět je stvořen, naplánován a navržen, a je to z tohoto světa jasně vidět, když člověk o tomto světě přemýšlí, jak je utvořen. Evolucionismus je se svým důrazem na “nedostatečnost” takového tvrzení poukázáním na “vědu” – nejen nedostatečným tvrzením, ale především nepravdivým. Z tohoto světa to vidět je – a to dokonce tak jasně, že apoštol Pavel… Číst vice »

jhk - vlasta
jhk - vlasta

Polohu elektronu tedy nejsme schopni měřit z principu. Krom toho – myslím, že je zde schováno ještě mnoho dalších problémů. To ale vůbec neznamená, že tak nelze vůbec nic “měřit”, vážit, počítat, pouze to naše počítání bude obsahovat vždy nějakou tu “chybu”, která ve výsledku způsobí, že to, co se nakonec stane v reálu – nebude úplně souhlasit s tím, co spočítáme. – tedy nic proti ničemu. To zde akorát evolucionismus dělá z “komára” velblouda. Kaluž, které padne její díra jako ulitá Ke konci 20.století se někteří kosmologové nechali zlákat… Číst vice »

jhk - vlasta
jhk - vlasta

MREV – Ale je tu jedna klíčová věc. Všechny tyto útoky na determinismus vzešly zdola, nikoli shora; zevnitř, ne zvenčí. Svět to ještě více posunulo lucretiánským směrem. Nemožnost předpovědět polohu elektronu nebo počasí na rok dopředu vybavila svět odolností vůči sebejistotě prognostiků, expertů a plánovačů. – co je determinismus? – Determinismus je filosofické přesvědčení, že každá událost nebo stav věci, včetně každého lidského rozhodnutí, je důsledkem předchozích událostí a stavů věcí, které zároveň nemohly způsobit nic jiného. Znamená to, že vývoj světa je dán jeho současným stavem (případně jeho stavem… Číst vice »

jhk - vlasta
jhk - vlasta

Co je tedy ona nestabilita? Nestabilita znamená – že se pouze “stabilní systém” dostává do oblastí – kdy by mohlo dojít k poruše stability – nikoli to, že svět vznikl z “nestability”. Nestabilita totiž znamená – že systém se může zhroutit – a pokud se zhroutí, přestane fungovat. Ztratí svojí funkčnost. Tzn. prvotní podmínky – musely být nejen stabilní, ale musely být “zkonstruované s určitým účelem”. Pokud prvotní podmínky neměly účel – nemůže z nich vzejít pak nic účelného. Prvotní byly tedy podmínky, které zajistily funkčnost systému, popřípadě možnost, aby… Číst vice »

jhk - vlasta
jhk - vlasta

MREV – Nejistota pronikla i na astronomickou úroveň, když Henri Poincaré zjistil, že některá uspořádání nebeských těles vedou k neustálé nestabilitě. A meteorolog Edward Lorenz si uvědomil, že vzhledem k velké citlivosti na počáteční podmínky jsou povětrnostní systémy z podstaty nepředvídatelné, v názvu jedné přednášky z roku 192 proto položil slavnou otázku: “Může mávnutí motýlích křídel v Brazílii způsobit tornádo v Texasu?”. – nejistota? Anebo jistota, že jsou nestabilní? A co to vůbec je ona “nestabilita”? Není to náhodou zase takový “převlečený” pojem označující – že tomu příliš dobře nerozumíme?… Číst vice »

jhk - vlasta
jhk - vlasta

– co nám tvrdí teorie chaosu? Systémy, které vykazují deterministický chaos, jsou v jistém smyslu složitě uspořádané. Tím je význam slova v matematice a fyzice v jistém nesouladu s obvyklým chápáním slova chaos jako totálního nepořádku. Původ tohoto slova lze najít v řecké mytologii – viz chaos. – v podsatě se nám nesnaží dát nic jiného najevo než to, že to je prostě tak složité, že se nám to “jeví” jako chaos. Jenom to neřekneme tak naplno, aby si snad někdo neuvědomil, že to, co zde tvrdíme není v souladu… Číst vice »

jhk - vlasta
jhk - vlasta

Ještě se dodatečně podívám na tato tři tvrzení. -Skálopevná jistota Laplaceova determinismu se – zbortila pod náporem ze dvou směrů – kvantové mechaniky a teorie chaosu – subatomární úrovni je svět velmi málo newtonovský a že nejistota je zabudována Co se zde projevuje? Projevuje se kupodivu Lucretius. Jak? Velmi jednoduše – projevuje se jeho zpochybňování. Jakmile někdo tvrdí něco “příliš jistého” je to ihned podezřelé. Co tvrdil Laplace? Tvrdil, že by se všechno dalo spočítat a tím že by se mohlo dopředu zjistit, co se stane. Funguje takto dnešní věda?… Číst vice »

jhk - vlasta
jhk - vlasta

MREV – Za to se mu dostalo spílání do rouhače a ateisty. Tehdejší přední irský přírodovědec Richard Kirwan dokonce naznačil, že myšlenky tohoto typu přispěly k tak nebezpečným událostem, jako byla Velká francouzská revoluce; podle něj se ukázalo, že jsou “příliš nápomocny vzniku různých systémů ateismu a bezvěrectví, které vedou k neklidu a amorálnosti“. – to je docela dobře možné. Jenomže problém je v tom, že za “církevníků” to bylo v mnoha ohledech také, jen se třeba o tom tolik nemluvilo veřejně. Amorálnost je snad možná schovaná v tom přístupu… Číst vice »

jhk - vlasta
jhk - vlasta

MREV – Jedním z vědních oborů, kde se začala prosazovat lucretiánská skepse, byla i geologie. Skot James Hutton, který vnesl nové myšlenky mimo jiné i do farmaření, v roce 1785 předestřel teorii, podle níž horniny pod námi vznikly během procesů eroze,vrásnění a sedimentace, které působí i dnes. K objasnění nálezu mušlí na vrcholcích hor proto není zapotřební žádné biblické potop: “To nás vede k závěru, že větší část naší země, ne-li celá, vznikla činnostmi, které jsou pro tuto planetu přirozené.” Když pochopil nezměrné hlubiny geologického času, vyřkl památná slova: “Nemáme… Číst vice »

jhk - vlasta
jhk - vlasta

MREV – Pierre Bayle ve své knize Pensées diverses sur la cométe ( Úvahy o kometě) z roku 1682 navázal na pátý zpěv Lucretiova díla myšlenkou, že síla náboženství je odvozena ze strachu. Montesquieu citoval Lucretia hned v první větě svého traktátu O duchu zákonů (1748): “Zákony jsou v nejširším významu nutné vztahy, jež vyplývají z přirozenosti věcí” (zvýraznil autor). V knize Pensées philosophiques (Filozofické myšlenky) Denise Diderota poznáváme Lucretia v názoru, že “příroda postrádá účel,” a mottem knihy je verš z De rerum natura: “To, co je osvětleno, lze… Číst vice »

jhk - vlasta
jhk - vlasta

MREV – Thomas Jefferson, který shromáždil pět latinských verzí Der rerum natura spolu s překlady díla do tří jazyků, se označil za epikurejce a jeho slova o “sledování osobního štěstí”, která jsou součástí Deklarace nezávislosti Spojených států, jsou možná záměrnou ozvěnou Lucretiových veršů. Básník a fyzik Erasmus Darwin, který inspiroval nejen svého slavného vnuka, ale i řadu romantických básníků, ve svých epických, erotických, přírodních a filozofických básních Lucretia vědomě napodoboval. Své poslední básnické dílo The Temple of Nature (Chrám přírody) zamýšlel jako svou vlastní verzi De rerum natura. Vliv velkého… Číst vice »

jhk - vlasta
jhk - vlasta

Samozřejmě se tušilo, že bude potřeba nějak upevnit tento “nový materialistický obor”, proto přišla ke slovu schopnost člověka nějakým způsobem upevnit “novou ideologii” – takže vznikly nové definice pojmů “věda” “hmota” “vědecký výzkum”, atd. atd. Výsledky vidíme dnes – když se někdo ozve s jakýmkoli náznakem “design” ve vědeckých kruzích – je velmi rychle bez jakýchkoli odkladů z kruhu “věrných” odstraněn, označen za “šiřitele bludů”. To, kam až dochází toto “šílenství” si můžeme shlédnout např. zde – https://www.youtube.com/watch?v=B1wqz9VSpYc – chtěl jsem najít Prof. Mejsnara, ale nějak jsem nenašel. Tzn. dnes… Číst vice »

jhk - vlasta
jhk - vlasta

Budu pokračovat dále s Ridleym. – Voltaire nebyl z básníků a prozaiků rozhodně první ani poslední, kdo čerpal z Lucretia. Tomáš More se ve své Utopii pokoušel smířit lucretiánskou snahu o potěšení s vírou. Lucretia často citoval Michel de Montaigne a římský básník se ozývá v jeho výroku “svět je věčná houpačka… všechno se bez ustání pohupuje”; Montaigne doporučoval “vrátit se k Epikurově nekonečnu atomů”. Angličtí alžbětinští a jakubovští básníci Edmund Spenser, William Shakespeare, John Donne a Francis Bacon si hráli s tématy neskrývaného materialismu a atomismu, která k nim… Číst vice »

jhk - vlasta
jhk - vlasta

RE: – Jiří Zelinka – bezva podotknutí. To je přesně to, co potřebujeme. Potřebujeme Boží slovo, které nám pomůže porozumět tomuto světu. Jedině tak mu správně a pravdivě porozumíme a nebudeme žít ve lži a v pouhých dohadech. Díky.

Jiří Zelinka
Jiří Zelinka

Ke zmiňované gravitaci “Newton o příčině „gravitace“ soudil, že může jít o nějaký tlak nebo o nějakou jemu neznámou příčinu” Tyto úvahy mi připomněly něco, co jsem si kdysi někde (už nevím kde) přečetl a zapsal do poznámek – dost mě to zaujalo. Týká se to gravitace ve vztahu k Písmu. Při uvažování o povaze gravitace a fyzikální vědy obecně jsou tu dva zajímavé biblické odkazy: Za prvé, Koloským 1:17 říká, že Kristus je přede všemi věcmi a skrze něj trvají všechny věci – či „drží pohromadě“. Řecké sloveso pro… Číst vice »

jhk - vlasta
jhk - vlasta

Jen tak mimochodem k tomu “uvědomění si” díky Lucretiovi – že “Boří prsty” nejsou vidět. Myslím, že jde o velmi velké nepochopení ze strany dnešních evolucionistů – anebo přímo o záměrné strkání problémů tam, kde nejsou. Lucretius nic nevěděl o Boží moci a nejspíše vůbec nic nevěděl o Bibli a o tom, co, jak, a proč a z jakého důvodu – je tam napsané, co tam je napsané. Vzhledem k tomu, že to neví ani mnoho dnešních evolucionistů – není se pak co divit, že dochází k takovým závěrům (… Číst vice »

jhk - vlasta
jhk - vlasta

RE: – Václav Dostál – Pokračuji v soustřeďování Tvých poznámek k Ridleyově knize – do jednoho souvislého textu. Až budeš na konci té knihy, tak Adminovi pošlu ten souvislý text, aby Ti ho přeposlal. V tomto souvislém textu bys vložil nadpisy (např. podle kapitol knihy) – místo současných datumů publikování na webu a na jiných místech. Podle mého soudu bys měl podstatně zkrátit citáty – tak dlouhé citáty jako dosud působí rušivě. Možná, že zkrátíš také svůj vlastní text. Až budeš „škrtat“, tak samozřejmě můžeš škrtnout i moje následující vsuvky.… Číst vice »

jhk - vlasta
jhk - vlasta

RE: – Václav Dostál – Dále jsem do shrnutého textu – do příspěvku z 17.2.2019 20:07, vsunul za slova „Mezi nimi je určitá síla – gravitační, která je drží na jejich oběžných drahách“: [Vsuvka VD: O gravitační síle však výslovně napsal, že nejde o vnitřní schopnost těles. Tzn., že tělesa tu sílu „nebudí“! Doplňuji:Newton o příčině „gravitace“ soudil, že může jít o nějaký tlak nebo o nějakou jemu neznámou příčinu. V tomto správném úsudku předběhl svou dobu asi o 400 let! Dosud se mnozí domnívají, že tělesa své gravitační pole… Číst vice »

Václav Dostál

Milý Vlasto! Pokračuji v soustřeďování Tvých poznámek k Ridleyově knize – do jednoho souvislého textu. Až budeš na konci té knihy, tak Adminovi pošlu ten souvislý text, aby Ti ho přeposlal. V tomto souvislém textu bys vložil nadpisy (např. podle kapitol knihy) – místo současných datumů publikování na webu a na jiných místech. Podle mého soudu bys měl podstatně zkrátit citáty – tak dlouhé citáty jako dosud působí rušivě. Možná, že zkrátíš také svůj vlastní text. Až budeš „škrtat“, tak samozřejmě můžeš škrtnout i moje následující vsuvky. Do shrnutého textu… Číst vice »

jhk - vlasta
jhk - vlasta

Newtonův soupeř Gottfried Leibniz se ve svém pojednání o teodiceji z roku 1710 pokusil o něco na způsob matematického důkazu Boží existence. Zlo podle něj chodí světem proto, aby lidi přimělo dostat ze sebe to nejlepší. Bůh vždy pečlivě zvažuje, jak to udělat, aby bylo zla na světě co nejméně, pokud je to však nutné, pak dopustí i přírodní katastrofy, ty ale zahubí více špatných lidí než těch dobrých. Leibnizův “optimismus” tehdy vyjadřoval téměř opak toho, jak to slovo chápeme dnes: znamenal, že svět je dokonalý a dál nezlepšitelný (“optimální”),… Číst vice »

jhk - vlasta
jhk - vlasta

Pojem má velký význam ve filosofii, v teorii systémů a evoluce. ) samovolného vznikání náhle zahlédne záměr, byl tak běžný, že si pro něj půjčíme jeden termín – vybočení. Krom toho jsme u onoho problému “záměr” – který je již nám velmi známý při pohledu na evoluční teorii, biologii a vesměs celé vědy – která toto slovo “odstavila” a zařadila do termínů – “zamítnuto” a každého, kdo se jen slůvkem zmíní o tom, že to naznačuje “záměr/ID/stvoření” – velmi rychle vypoklonkuje směrem k východu z “instituce”. To je tedy problém… Číst vice »

jhk - vlasta
jhk - vlasta

Důrazně prohlašoval: “Tento navýsost elegantní systém Slunce, planet a komet by nemohl vzniknout bez návrhu a pod nadvládou inteligentní a mocné bytosti.” Zdůvodňoval to tím, že podle jeho výpočtů by sluneční soustava bez vnějšího zásahu nakonec upadla do chaosu. Jelikož se to nestalo, Bůh do toho evidentně pravidelně zasahuje a postrkuje planety zpět na jejich oběžné dráhy. Jehova tak má přece jen práci, i když jen na částečný úvazek. – v tomto případě naprosto souhlasím s postoji Newtona. Ano – všechno toto je právě oním důkazem o existenci Boha. –… Číst vice »