debate

Všeobecná diskuse

Tento prostor slouží pro VŠEOBECNOU DISKUSI v rámci tématiky webu.
Kromě toho je vždy pod každým článkem umožněna diskuse na konkrétní téma.

(mohlo by vás zajímat: Trollové v internetové diskusi)

Řád pro diskuse

Děkujeme Vám, že v diskusi dodržujete daná pravidla.

Dotazy technického rázu vkládejte SEM.

Subscribe
Upozornit na
391 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel Akrman

Re: jhk-vlasta – “Jedno světlo, aby vládlo ve dne a druhé světlo, aby vládlo v noci.” Pojďme ale ještě o kousek dál ve Vašich (a myslím že obecně správných) úvahách a symbolice, kterou můžeme na tomto místě v Genesis vidět. Tím zdrojovým Světlem, které vládne ve dne je tedy Bůh. Druhé světlo má vládnout v noci – tj. není zdrojem světla, ale pouze odrazem. Je zrcadlem, zprostředkovatelem světla do míst, kde je (momentálně) tma. Zůstaneme-li v té symbolice, můžeme říci, že Bůh, coby zdroj veškerého světla, nechává svítit na odvrácenou… Číst vice »

jhk - vlasta

Chápeme správně symboliku Bible, konkrétně Genesis? Co je např. napsáno o 4 dni? I stvořil/učinill Bůh dvě veliká světla. Jedno světlo, aby vládlo ve dne a druhé světlo, aby vládlo v noci. Pokud to budeme brát úplně doslova, nepochytíme skryté významy takového tvrzení. Neboť co je zde zdrojem světla? Samozřejmě to větší světlo – Slunce. Tzn. to větší světlo je oním zdrojem toho světla, ve kterém i vládne. Světlo a zdroj – je jedno. Tzn. poukazuje na skutečnost i Boží podstaty. I Bůh je podobně nejen zdrojem světla – ale… Číst vice »

Last edited 3 let před by jhk - vlasta
jhk - vlasta

Dnes jsem si uvědomil jednu dle mého podstatnou věc ohledně toho, jak se stavíme jako lidé k naší vlastní existenci. Když vezmeme žabí stehna – a vložíme je do osolené vody – vzniklá reakce s touto vodou způsobí jejich pohyb. Když to uděláme s tím, že na ta stehna připojíme el. napětí – budou se pohybovat také. Jsou ony pohyby v tuto chvíli – “vědomé”? “Chce jimi “žába” hýbat”? Nikoli. Vemme si člověka – poškádlíme upadlé ruce “nervy” – a hýbne se. Je to vědomé? Chtěla to “ruka udělat sama… Číst vice »

jhk - vlasta

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/jedna-z-nejspornejsich-koronavirovych-otazek-co-s-temi-kteri-se-zotavi-122254#dop_ab_variant=0&dop_req_id=v3VrbWCCDm8-202010050934&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=4&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz – lidé už podléhají asi halucinacím. Vir, či jeho mutace nás na velmi dlouho neopustí – budeme si muset vypěstovat kolektivní imunitu, onemocnět bude moci i ten, kdo se již jednou uzdravil, vakcína není spásonosná. O čem dalším chceme nad tímto přemýšlet, nevím. Je zajímavé, že s příchodem této nemoci ze světa naprosto zmizela rakovina, na kterou umírá několik desítek lidí denně. Také ta “obyč.” chřipka, také zmizela ze světa, zmizelo spousty dalších nemocí, které asi nejsou svým průběhem závažné. Zůstal tu jenom koronavir. – samozřejmě že to je… Číst vice »

Last edited 3 let před by jhk - vlasta
jhk - vlasta

RE: – Admin. Souhlasím. Ona totiž smrt je prosté duchovní téma. A člověk to velmi dobře ví a uvědomuje si, že smrt není pouze fyzická záležitost.

jhk - vlasta

Přemýšlel jsem před pár dny nad smyslem smrti. Proč Bůh uvedl na tuto zem smrt – když lidé zhřešili. Z jednoho pohledu mi to docela totiž sedí – že právě ona smrt – budu však zmiňovat pouze biologickou smrt – která se týká našich “těl” – nikoli o smrti duchovní. Ukážu to na příkladu podobenství o pšeničném zrnu. Kristus říkal svým učedníkům o tom, že nepadne-li zrno do země – a nezemře – zůstane samo. Zemře-li však, vydá mnohý užitek. To, proč Bůh přinesl na zem smrt – může být… Číst vice »

Tomas12345

Miloš Foton – A všetky tvoje protentské argumenty vysvetlujem na mojej stránke
https://katolik0.webnode.sk/prazdna-stranka65/

Tomas12345

Miloš Foton – 1) “Ten však stále bazíroval na apoštolskej postupnosti a fakte, že cirkev ani brány pekiel nepremôžu.” Pokiaľ sa apoštolské cirkvi zvrhli, potom sa apoštoli pomýlili, pretože založili také cirkvi, ktoré sa krátko po ich vzniku zvrhli do herezie, pričom do tejto herezie strhli i ostatných. Lenže apoštoli sa pod vedením Ducha Svätého nepomýlili, a neustanovili im takých biskupov, ktorí viedli Cirkev do záhuby. A áno, Ježiš povedal o apoštolských cirkvách, ktoré boli postavené na Petrovi, že sú Jeho cirkvou, a Ježišova Cirkev sa nemože zvrhnúť, to je… Číst vice »

jhk - vlasta

https://nedd.tiscali.cz/afrika-se-trha-a-vznika-novy-ocean-potvrzuji-to-gps-mereni-494635?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=406101&dop_req_id=4xq1PWv7hBL-202008150816&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box

  • jak je vidět – nemusí to trvat příliš dlouho to rozdělování. Když jsou vhodné podmínky – jde to docela rychle – i během života pár pokolení. Zastánci evoluce by mohli zase namítnout proč nevěříme ve “vznik života” – také by k tomu měli stačit “vhodné podmínky” – a pak to jde už rychle. No nevím – nějak se mi to nezdá.
Fotón

jhk – vlasta Vážné – velmi vážné slovo tady máme skrze “záznam Bible” – apoštol Pavel se nezdráhá ani na okamžik proklít kohokoli i anděla, kdyby zvěstoval nějakému člověku jiné evangelium, než káže. Nedávno som sa to snažil vysvetliť na jednom fóre jednému fanatickému katolíkovi. Ten však stále bazíroval na apoštolskej postupnosti a fakte, že cirkev ani brány pekiel nepremôžu. Čiže vraj kontinuálne tu musela byť od 1 storočia nejaká cirkev. Samozrejme Rímskokatolícka. Nedal si vysvetliť, že tá vznikla až v 4. storočí vďaka cisárovi Konštantínovi. Naviac cirkev sú i… Číst vice »

Last edited 3 let před by Fotón
jhk - vlasta

Díky Bohu za tyto požehnané stránky, díky Bohu za všechny, kteří se na těchto stránkách podílejí – za jejich podobu – a díky Bohu za za jejich víru, odhodlanost a věrnost. Ať všem těmto lidem Bůh přidá mnoho dobra v jejich životě – a posiluje je ve všech těžkých situacích, které do jejich života přicházejí a pomáhá jim je zvládnout. Díky Pavlu Kábrtovi a Adminovi za jejich přispění k této práci – Bůh vám žehnej. V.S.

Pekos

Vážený súdruh trol0011. S odstupom času som si prečítal Váš príspevok na tému evolúcie, ktorá je podľa Vás skutočná, pretože v jej pravdivosť veria milióny vedcov. Som len laik, a keďže som Vám neuveril, ani stovkám miliónov vedcov (alebo aj miliardám vedcov), obraciam sa na Vás s dôverou, aby ste na stránke kreacionistov uviedli aspoň 1 dôkaz Vášho neomylného tvrdenia o evolúcii, napr. teóriu “samovzniku” bunky alebo vírusu. Uvítam, ak odprezentujete aj “náročnejšie témy”, napr. vznik Vesmíru, galaxií. Budem veľmi rád, keď tu odprezentujete niečo, čo má podľa Vás vedeckú hodnotu… Číst vice »

jhk - vlasta

Zde je onen autor – jeho stránky – můžete si to, co zastává – prohlédnout, jsou tam i videa. – http://www.povidanisjanem.cz/

jhk - vlasta

Ti ostatní posluchači měli samozřejmě dotazy – z pléna se ozvalo pár připomínek, které – kdyby ten autor trochu přemýšlel – měli potenciál to otevřít problémy s postojem autora ke Kristu, potažmo k samotné realitě a tomu, čemu on sám věřil. – ale tento potenciál byl autorem tzv. “zameten pod koberec” – svým způsobem. On totiž věřil – někomu jinému. A ten “někdo” – byl nejspíše tak tajemný – jako se to všem nakonec “líbilo”. A jak to tak vidím – tajemství – je velmi silné lákadlo pro člověka. Tajemný… Číst vice »

jhk - vlasta

Státní náboženství by bylo vztažné k tomu, co si “mocní určili”. Potažmo – co si která “moc v dané lokalitě” během těch let – udržela. Máme tedy velké štěstí -velkou milost – že Bůh zasáhl do dějin našeho národa takovým způsobem – jakým zasáhl. A je to od té doby pořád boj. Boj o pravdu, boj o zachování těchto pravd a boj o setrvávání těchto pravd. Tzn, jak již po všechny své příspěvky naznačuji – boj o Bibli a její sdělení tomuto světu. Kdo s kým bojuje? Možná bych mohl… Číst vice »

jhk - vlasta

A který jediný ví – proč je Bible taková jaká je. Nesmírně důležité je – že je Duch Svatý – je jedním z Boží trojice. Že to není žádný člověk, žádný anděl, žádný jen takový “duch”, ale je to “část Trojice” – to zdůrazňuji – je to velmi důležité. O čem píše apoštol Pavel v Bibli? I kdyby sám anděl s nebe vám zvěstoval jiné evangelium, než káži – budiž proklet. Vážné – velmi vážné slovo tady máme skrze “záznam Bible” – apoštol Pavel se nezdráhá ani na okamžik proklít… Číst vice »

jhk - vlasta

https://www.kosmas.cz/knihy/274902/poutnik/ Vytažek z recenze na tuto knihu – ostatně – můžete si to přečíst – pouze jsem překopíroval to, co je na stránkách knihkupectví. Netradiční pohled na životní příběh Ježíše Krista. Jan se při jedné ze svých toulek horami nečekaně setká s mužem, který na něj vlastně čeká, aby mu splnil jeho odvěký sen – dozvědět se o Ježíši víc, než je psáno Nevím, jak na tom jste co se týče toho, jak pevně jest kdo zakotven v pravdách Bible, nevím, jak silně ve vás každých Duch Svatý – potažmo… Číst vice »

Fotón

Všetko, čo sa týka vedy ma zaujíma a venujem sa tomu. Vždy si nájdem spoločnú reč s každým, koho veda a technika zaujíma. Len ma samozrejme mrzí, že niektorí ju prznia výmyslami darwinizmu.

Fotón

Zdravím toto fórum po mojej krátkej odmlke. …..Možno to bude trochu mimo kontext kreacionizmu, ale toto je podľa mňa úžasný dokument, ktorý stojí za pozretie..

jhk - vlasta

Nevím, zdali se mnou budete souhlasit – možná ne úplně. Co nám říká příběh o králi Davidovi? Jednu – dle mého podstatnou věc. Král David byl velmi šťastný – když byl králem. Pak ale přišel problém – chtěl více – to, co si sám usmyslel, že je dobré. Potřeboval se však naučit, že to, co si člověk usmyslí – může být podle Boží vůle, ale také je třeba, aby to pak od Boha samého dostal – aby mohl být Bohu také i vděčný. Pokud si člověk totiž něco dá tzv.… Číst vice »

jhk - vlasta

Složité je to, složité. Na všechno existuje protiargument. Usazeniny a zkameněliny – důkazem potopy. Ne – to je důkazem pouze mnoha lokálních potop. Mnoho katastrof – skrze padlé meteority – jedna za druhou měnila prostředí – proto se mohly vyvinout nové formy živočichů – a mnohé zaniknout. DNA? Další problém – ačkoli je to neuvěřitelně chemicky složitá molekula – je na ní pouze vědecké vysvětlení – to nemohlo být sestrojeno – pouze postupný vývoj – mutace, kopírování s chybami – kdo přežije – předá geny dále s malou obměnou –… Číst vice »

Václav Dostál

16. 6. 2020 jsem dokončil knihu „Téma gravitace přitahuje.“ Vznikla přeskupením kapitol knihy „Přitažlivost gravitace“ a nepatrnými úpravami textu, což podle mého soudu zvyšuje srozumitelnost.
Při „dávném“ psaní jiné knihy jsem v jejím Úvodu napsal, že čtenář může pojmout podezření, že trpím duševní poruchou, např. schizofrenii. To by mohlo platit i nyní, při přepracování „Přitažlivosti gravitace“ na „Téma gravitace přitahuje.“

Václav Dostál

Takto jsem své výplody přímo nehodnotil. Ale snad jsem Tebou uvedená kritéria splňoval. Jinou věcí je “proražení vpřed.” Kdyby to znamenalo úspěch ve směru k nějaké osobní výhodě – zejména mimořádného rázu, tož to by bylo jaksi “pofidérní.” Pokud to znamená další pokrok v mých znalostech, pak to samozřejmě rád přijmu. Odjinud: Zajímalo by Tě, co jsem vydedukoval o “gravitaci”? Myslím, že by to mohlo být jedním z přístupů, který by mohl splňovat touhu po zásadní změně, tj. po revoluci ve smýšlení, o níž se zmiňuji ve svém článku “Nastává… Číst vice »

Fotón

Václav Dostál
 
Je hlavne dôležité, aby si mal svoje úvahy čo najviac podložené relevanciou pri platnosti zákonov totožnosti, protirečenia, vylúčenia tretieho, dostatočného dôvodu, indukcie, tradukcie, dedukcie….. s platnosťou pravidiel dokazovania, vyvracania…. Tým vždy prerazíš vpred….
 
 
 
 
 

Last edited 4 let před by Fotón
Václav Dostál

Musím s politováním potrvdit dávnou zkušenost Pavla Kábrta, že i při dvacáté až padesáté revizi svých textů stále nacházím chyby! I když to většinou jsou “překlepy”, působí nevhodně! Naštěstí nenanacházím podstatné chyby, což by v případě jejich nalezení znamenolo zásadní přepsání některých odstavců či kapitol, popř. celých knih. Přes různé souhlasy i nesouhlasy mých čtenářů, které mi spíše pomáhají než aby něco bouraly.
 

Václav Dostál

Milošovi Máš pěkné koníčky. Já jsem až do r. 2018 vedl cvičební hodiny seniorů a také jsem pomáhal organisovat Všesokolské slety. Svou činnost jsem musel zanechat pro nicotný zájem lidí o cvičení. Pak začaly zdravotní problémy, takže bych takové činnosti ani nebyl schopen. Začal jsem studovat FI Petr Kulhánka. Zatím jsem k první části Úvodní přednášky (až po Vektory) napsal a okopíroval své vlastní poznatky. Chystám se, že to panu profesorovi pošlu (na základě jeho výzvy na začátku přednášky). Okopírované poznatky jsou z mé knihy “Přitažlivost gravitace,” v níž jsou… Číst vice »

Fotón

Václav Dostál Gratulujem ti k tvojmu veku. Budem rád keď sa dožijem aspoň toľko. Klobúk dole.   Minule si rozprával niečo o telesnej práci. Nakoľko bývam v paneláku, tak prácu ako záhradka, nemám kde a ako robiť. Vynahrádzam si to však cvičením s vlastnou váhou, činkami či častými túrami po horách po kopcoch, kam chodím ako rádioamatér vysielať a robiť spojenia.   https://youtu.be/BfG6-54-nHk   To je pre mňa srdcová záležitosť. Príroda ako druhý domov, kde sa môžem voľne rozprávať s Bohom, počúvať jeho Slovo + ďalšie veci.   https://uloz.to/file/FzsUlJp9qVAq/audio-biblia-stara-a-nova-zmluva-66-knih-prof-jozef-rohacek-mp3-zip  … Číst vice »

Last edited 4 let před by Fotón
Václav Dostál

Miloš S tou Kulhánkovou Fyzikou I jsi mi dobře poradil. Dal jsem si to záložek – s tím, že to budu postupně procházet. S některými kapitolami Fyziky II od téhož autora jsem se seznámil podrobně. Na Fyziku I jsem jenom nahlédl. Do vysokoškolské fyziky jsem měl možnost pronikat, v rámci svého studia Pedagogické fakulty Univerzity Palackého. Přesto – jak píšeš: “Oplatí sa do takých vecí investovať čas“, protože “opakování je matka moudrosti.” Myslím však (podle těch kapitol s podrobnám seznámením), že dojdu ke stejným závěrům jako dosud. Proti podobným přednáškám,… Číst vice »

Fotón

Václav Dostál Ja už tiež nie som mladý. Za 2 roky budem mať 50. Chcem sa však neustále udržovať v kondícii. Preto stále na niečom pracujem, niečo riešim. Bez toho by som skrátka nemohol. ….Aktuálne si opakujem fyziku. Teraz vyšiel geniálny kurz od Petra Kulhánka Fyzika I. Oplatí sa do takých vecí investovať čas. ….Samozrejme tiež tvoje pdf-ko o dynamickom Casimirovom jave mám vo svojom zozname štúdia. ….To hlavné, čo však v mojom živote je, je kreacionizmus. Najlepšie vysvetlenie vzniku sveta a všetkého v ňom. A samozrejme na prvom mieste… Číst vice »

Last edited 4 let před by Fotón
Václav Dostál

Děkuji za vysvětlení. Ale to mi potvrzuje, že se tímto směrem nebudu ubírat. Už jenom proto, že to téma “Role valua” je pro mě hodně přitažlivé a nerad bych bych se rozptyloval. Co se týká pochopení nových věcí – uvidíš jak dopadneš, až dospěješ do mého věku. Co je pro mladého “hračka”, je staršímu člověku hodně těžké. To, co děláš, je intelektuální nebo duševní práce. Jistě je to pro člověka důstojné, aby používal svou hlavu! Zvyšování podílu duševní práce nad prací tělesnou je ovšem dost nebezpečný trend. To všichni pociťují… Číst vice »

Fotón

Václav Dostál PIC procesor si samozrejme môžeš naprogramovať i ku komunikácii s počítačom, ako v tomto prípade. …..To že majú PIC málo spoločné s počítačmi som myslel tak, že to nie je klasické PC, na aké sme zvyknutí. Slúži to skôr na vykonávanie určitých činností. Nie je v tom napr. operačný systém a podobne. ….PIC procesor má v sebe fleš pamäť programu ktorý preň vytvoríš a zostáva tam. Ďalej výpočtovú jednotku, operačnú pamäť RAM a trvalú pamäť EEPROM, kde si môžeš uložiť data, aby tam zostali aj po vypnutí napájania. V… Číst vice »

Last edited 4 let před by Fotón
Václav Dostál

Miloš Jestli jsem dobře pochopil ukázku, jde o přenos dat rádiovými (?) vlnami z jednoho notebooku do druhého. Vsuvný modul (asi) obsahuje flešku s daty a procesor = vysílač/přijímač. Je-li tomu tak, pak ten procesor (nazvaný PIC) je výměnnou součástí počítače. Pak by ovšem neolatilo, že “pic procesory .. majú s počítačmi len málo spoločné.” Podle Wiki: PIC = Position Independent Code, strojový kód. Programování přímo v tomto kódu nebude nijak jednoduché a pro mě dokonce programování v jazyku Assembler je tvrdý oříšek!. Daný strojový kód bude pravděpodobně 64bitový, zatémco… Číst vice »

Fotón

Václav Dostál Programovanie je i dnes podobne jednoduché, ako kedysi. Zmenil sa len jazyk. ….Čo sa týka skratky “PIC”, jedná sa o pic procesory ktoré majú s počítačmi len málo spoločné. Pic procesory si môžeš naprogramovať k určitej činnosti, ktorú potrebuješ. Napr zapínanie / vypínanie zariadení na základe určitých podmienok. Alebo komunikácia. Programujem to v assembleri, čiže veľmi jednoduchom programovacom jazyku. Je to veľmi chytľavá zábava, do ktorej keď sa dostaneš (nie je k tomu treba veľa), vytvára až závislosť. 😀 Jeden z posledných projektov ktorý som s PIC procesormi… Číst vice »

Last edited 4 let před by Fotón
Václav Dostál

Miloši, Tvůj posudek mě hodně potěšil. Své texty vylepšuji soustavně. Teď jsem přidal ve 3. části “Knihy o vakuu” kapitolku “Několik základních pojmů”, určenou naprostým laikům (0D-3D prostor, Souřadnice, Vzdálenost dvou bodů). Předsunul jsem to kapitole “Prostoročas v Einsteinově teorii relativity,” v níž se pokouším odstanit několik omylů, na nichž podle mého soudu “škobrtají” nejen laici, ale dokonce i odborníci. Myslím, že ty omyly vedou až k úžasně nesprávným závěrům, jenže velice rozšířeným a dokonce “zatvrzelým.” * Programátorské “hantýrce”, kterou uvádíš, nerozumím ani trochu (“PIC”, “RFM”). Mé programátorské umění skončilo… Číst vice »

Fotón

Václav Dostál
To PDF ohľadom dynamického Casimirovho javu je výborné. Až to dočítam celé, vyjadrím sa k tomu. Momentálne mám však rozčítaných ešte X ďalších vecí a naviac programujem jedno zariadenie na báze PIC na odosielanie textových správ cez RFM modul.

Fotón

Mira KO Vesmíre sa tiež kedysi tvrdilo, že po určitom čase sa jeho rozpínanie zastaví až prevládne gravitácia a začne sa zmenšovať do maximálnej hustoty. V prípade Vesmíru by to malo údajne trvať mnoho miliárd rokov. …V prípade môjho hypotetického zoskupenia hviezd len cca miliardu rokov. Do tej doby by sa však celý ten priestor navonok javil ako čierna diera a život vo vnútri by mohol bežať normálne. (Takisto, ako v našom vesmíre, dokedy sa “nescvrkne”.)

Last edited 4 let před by Fotón
Mira K

Fotonovi:

o vnútri sa to však iba málo prejaví v zhustení hviezd. Stále sa bude vzdialenosť medzi nimi pohybovať okolo 100 svetelných rokov +/-.

Až na to, že by se tahle kulovitá struktura zhroutila do disku, uprostřed něhož by vznikla úplně obyčejná supermasivní černá díra. A už vůbec radši nepřemýšlet, jakými rychlostmi by se hvězdy blízko středu takové struktury pohybovaly.

jhk - vlasta

RE:- Vitas – ” Tak rozhodně by běžel pomaleji.” – stačilo by pouze “zastavit” slunce. A čas by třeba neběžel vůbec. Vliv na člověka by to nějaký mělo, ale stárnul by tak i tak. Jen by nevěděl jak naložit s otázkou, kdy se narodil.

Fotón

admin Presne vystihnuté. Evolucionisti sa problém vzniku funkčných biologických mechanizmov náhodnými zmenami snažia riešiť poukazovaním na tlak prostredia a okolností, ktoré sú vyvíjané na organizmy. To vraj zaručuje, že náhodné zmeny sa hýbu tou správnou cestou a časom z toho čosi bude. ….Povedzme, že máme stroj, ktorý náhodne mení súčiastky v smartfónoch a vytvára ich rozmnoženiny. Potom tu máme selekčný tlak dopytu ľudí po stále lepších a nových vlastnostiach telefónov. Bol by však ten stroj touto cestou schopný do smartfónu vôbec nejakú novú vlastnosť, technológiu, vylepšenie, vložiť? ……Ak teda neexistuje… Číst vice »

Fotón

vitas Pozorovateľ padajúci do čiernej diery si nevšimne žiadnych zmien v plynutí času vo svojej vzťažnej sústave. Podobne pri prechode cez horizont udalostí. “On the other hand, indestructible observers falling into a black hole do not notice any of these effects as they cross the event horizon. According to their own clocks, which appear to them to tick normally, they cross the event horizon after a finite time without noting any singular behaviour; in classical general relativity” https://en.wikipedia.org/wiki/Black_hole#Event_horizon ….Čiže obyvateľ vnútra čiernej diery by podobne nič nespozoroval vo svojej vzťažnej… Číst vice »

vitas

Zdravím Fotona,

… Život by bežal normálne.

Tak rozhodně by běžel pomaleji. Viz https://en.wikipedia.org/wiki/File:Orbit_times.svg. Asi neumím spočítat ani odhadnout o kolik by byl efekt výraznější oproti odkazované Zemi, ale tuším, že by to mohlo začít hrát výraznou roli.

S pozdravem

vitas
@;;

Fotón

Niektorým veciam ohľadom čiernych dier nerozumiem a prosím niekoho o vysvetlenie. Napríklad predstavme si, že skonštruujem čiernu dieru z obyčajných hviezd, ktoré budú rovnomerne vypĺňať v potrebnom množstve priestor o polomere trebárs jednej miliardy svetelných rokov (=cca 9,5.10^24 m). Povedzme hviezdy s hmotnosťou slnka (=cca 2.10^30 kg) -Koľko sĺnk bude k tomu treba?: r = 2.G.m/c^2 m = (r.c^2)/(2.G) m = 9,5.10^24 .9.10^16/(2.6,7.10^(-11)) m = 6,4.10^51 kg / 2.10^30 kg = cca 3,2.10^21 sĺnk ….Objem priestoru s polomerom miliardy svetelných rokov je: V = (4.pi.r^3)/3 V = 3,6.10^75 m^3 Keď… Číst vice »