ask-john-mackay

Svědectví z Wyomingu – Green River (2/2)

Jakob HaverStáří Země a vesmíru Napsat komentář

John Mackay *)

(zdroj včetně fotografií: Creation Research z 10-05-2011, přeložil Jakob Haver – 08-2017)

Původní otázka:

Jak můžete věřit v mladou Zemi, když břidlice oblasti Green River ve Wyomingu má varvy (tenké vrstvy), které ukazují, že k vytvoření těchto hornin bylo potřeba obrovského množství času?

John Mackay odpovídá:

Creation Research má z těchto ložisek mnoho fosilií ve své sbírce.

varves-fish_wm-300x219Břidlice v Green River v americkém státě Wyoming jsou charakteristické dvěma směry – obsahují mnoho střídajících se tmavých a světlých vrstev, které se nazývají varvy, a obsahují velké množství dobře zachovalých rybích zkamenělin.

Geologové je zkoumají a porovnávají je s tmavými a světlými vrstvami, viděnými v sedimentech nedávno vzniklých ledovcových jezer a domnívají se, že představují roční období, tj. že léto mělo vliv na rychlý růst vegetace, a tedy i množství uhlíku (tmavá vrstva), a zima, kdy probíhal jen malý nebo žádný růst, tedy méně uhlíku (světlá vrstva).

Proto se uvádí, že sekvence vrstev tmavá – světlá – tmavá – světlá představuje období dvou let. Jedno 45 cm (18 palců) silné ložisko rybích fosilií z Ulrich Quarries ve Wyomingu obsahuje dostatek vrstev ze kterých se dá říci, že k jeho zformování bylo potřeba někde mezi 4 000 až 20 000 lety (znalci nejsou zajedno v počtu vrstev). To vše je logické, ale je to pravda?

Abychom to ověřili, uděláme zpětný výpočet a jako minimum použijeme uvedených 4 000 let. Jestliže 45 cm (18 palců) silná skála potřebovala ke svému vytvoření 4 000 let, pak by průměrný roční přírůstek měl být jen 0,01 cm (45 cm : 4 000). Což znamená, že ukládání jednoho centimetru skály by trvalo asi 100 let (250 let na palec).

fossil-stingray_wm-Jsou tu však další věci, které musíme vzít v úvahu. Břidlice v Green River obsahují miliony fosilních ryb, a já mám mnoho z nich ve své sbírce, včetně takových, které jsou až 2 cm silné a 30 cm dlouhé. Podle pomalé a postupné „zimně-letní“ teorie pohřbívání by úplné pohřbení ryb trvalo zhruba 200 let a ryba by se mnohem dříve rozložila, než by byl uložen i jen zlomek její tloušťky. Takže nakonec ty tisíce varvových vrstev ve Wyomingské skále nepředstavují roky. Představují menší změny v rámci větších proudů, které pohřbily desítky tisíc ryb v katastrofické záplavě bahna.

Většina muzeí a učebnic stále učí, že ke zkamenění ryb došlo až po jejich smrti, když klesly na dno a byly pomalu pokryty bahnem. Ovšem každý ví, že mrtvá ryba splývá! A až klesne na dno, je snědena mrchožrouty a rychle rozložena bakteriemi a dalšími mikroorganismy.

fish-vomit1_wmAž budete někdy sledovat televizní dokument o světě pod vodou, zkuste na oceánském dně najít mrtvé ryby, jak jsou pomalu pohřbívány. Skály, obsahující ryby, údajně kleslé na dno, by měly také obsahovat pozůstatky na dně žijících zvířat nebo rostlin. Útvary Green River nic takového neobsahují.

Jediný způsob fosilizace ryby je rychlé pohřbení hluboko do velkého množství bahnitého sedimentu, a to dokud je ještě naživu. Jeden z mých vzorků (viz obrázek) byl skutečně zaživa rozmačkán sedimentem tak rychle, že jeho obsah žaludku byl vytlačen z úst. Skály v Green River jsou záznamem rychlého pohřbení do katastrofou vzniklého sedimentu, nikoli pomalým utvářením hornin v průběhu velmi dlouhých časových období.

fossilliving-fish_wm-300x223Také ryby samotné ukazují, že pravdu má spíše kniha Genesis než evoluce. Většina exemplářů, které si můžete koupit v obchodech s kameny a fosiliemi, jsou Knightia nebo Diplomystus. To jsou stejné typy sleďů, které koupíte v supermarketech jako olejovky v plechovkách. Což ukazuje, že fosilní ryba Diplomystus dentatus z Green River v USA je stejná jako žijící australský sladkovodní sleď Nematalosa erebi. Takže australští tvorové nejsou tak jedineční, jak si většina lidí myslí, a tyto důkazy evolucionistům vůbec nepomáhají.

Podle evoluční geologie jsou skály v Green River asi 50 milionů let staré. Pokud by to byla pravda, pak by to jen dokazovalo, že sledi se nevyvíjejí, ať už jim na to evolucionisté dají jakoukoliv dobu. Ve skutečnosti nám fosilní a živí sledi ukazují to, že sledi byli vždycky jen sledi a nezměnili se, tj. množili se podle svého druhu tak, jak říká Genesis.

Stejně tak domněnky, které ovládly geologii od dob Charlese Lyella a Darwina, měly udělat Zemi starou a odmítnout cokoliv, co připomíná Noemovu potopu – a právě zde mohou být odhaleny jako falešné. V roce Noemovy potopy, když se poprvé spustil déšť a voda se valila z podzemních zřídel, rychle se do řek a do moře navalilo obrovské množství bahna a zadusilo tak a pohřbilo obrovské množství tvorů. Nakonec byla zaplavena celá země, jako soud seslaný Bohem na hříšné lidstvo. V té chvíli se vytvořila první velká, fosilní ložiska. Později se formovala i další ložiska fosilií, ale už jen za katastrofických událostí typu záplav nebo vulkanických erupcí. Minulost byla rychlejší, než si většina lidí myslí.

Problém s datováním

Společnost Creation Research obdržela od společnosti Hugh Miller, USA, následující zprávu ohledně datování uhlíkem 14 (C-14) břidlice v Green River: “Vzorek břidlice Green River, který obsahoval 10,88 % uhlíku, prokázal stáří pomocí uhlíku C-14 45 130 ± 270 let B.P. (před současností) Břidlicový vzorek byl odebrán v Green River Shales, povodí Piceance Creek Basin v Coloradu, USA, koordinátorkou paleochronologické skupiny Beou Dunkel.”

Vzhledem k tomu, že tyto horniny mají být staré údajně mezi 40 a 50 miliony let, neměly by obsahovat žádný uhlík 14. Nadto, výše uvedené datování uhlíku C-14 je jen tisícinou z toho, co se uvádí jako údajný věk této horniny. A tak útvary v Green River poskytují více důkazů o tom, že datovací předpoklady, používané pro stanovení stáří Země v řádech milionů let, jsou neplatné.

Podívejte se na další fosilie, pohřbené v hornině obsahující varvy, na stránkách Evidence Web Mesosaur slide show. Nebo se podívejte na dobrou knihu oceněného profesora biologie Garyho Parkera o tom, jak fosilní důkazy a živé věci svědčí spíše pro Bibli než evoluci – v online obchodu Creation Research.

*) John Mackay je mezinárodním ředitelem organizace Creation Research. Jeho oborem je geologie a výuka. Má rozsáhlou službu vyučování na téma stvoření/evoluce a nadále provádí výzkum v oblasti důkazů pro stvoření a Noemovu potopu. Vedl diskuse s mnoha akademiky a teology v otázkách stvoření/evoluce, včetně Richarda Dawkinse a Johna Polkinghorna. Mnohé z Johnovy výuky a výzkumu je k dispozici v široké nabídce DVD a CD, dostupných na Creation Research.

Související odkazy

Video – experiment: co se stane s mrtvým tělem na dně oceánu

Video – vzorky fosilií ryb

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments