artificial

(Ne)umělý život

pavelkabrtVznik života - chemická evoluce Napsat komentář

Václav Kocián

Převzato z článku  RCS-34. (Úvodní brázek: syntetická buňka vypadá identická s přírodní buňkou – zdroj: Victoria Gill Science reporter, BBC News)

(Ne)umělý život

Obrázek 1.

Obrázek 1. Vědci “dekódovali” chromozom existující bakteriální buňky – použili počítač, na kterém přečetli genetický kód písmeno po písmenu.

Na BBC jsem se dočetl, že vědci “oznámili průlom ve výzkumu umělého života”. Podstatou úspěšného experimentu bylo vložení synteticky vytvořené DNA do živé buňky, která se pak začala chovat tak, jako by DNA byla její vlastní.

Zkráceně proběhl experiment ve třech krocích:

  1. Přečtení DNA existující buňky
  2. Syntéza “kopie” přečtené DNA
  3. Vložení syntetické DNA do jiné buňky

Je celkem zřejmé, že lze jen stěží hovořit o stvoření umělého života, protože “obě”, zdrojová i cílová buňka, byly živé ještě před pokusem. Zároveň k provedení pokusu nebylo zapotřebí, aby pokusníci pochopili, jak daná DNA přesně funguje. Prostě vytvořili její kopii.

Analogie ze světa počítačů může být následující:

Programový příkaz
IF(a)THEN exit;

je v počítači zakódován následující posloupností čísel (A-E jsou v 16-kové soustavě čísla):

49462861295448454E20657869743B0A

Zatímco každý gramotný člověk dokáže uvedenou řadu čísel bez obtíží přečíst a přepsat, jenom opravdový počítačový guru dokáže takový text bez obtíží “pochopit”, dokonce i když bude vědět, že jde o 16-kové kódy ASCII. A bude potřebovat mnohem hlubší znalosti, aby dokázal přesně předpovědět, jak může změna tohoto příkazu ovlivnit program o několika stovkách nebo tisících řádků, jehož je příkaz součástí a vůbec nemluvím o vymýšlení řádků zcela nových.

Přesto se však vědci nestydí prohlašovat, že už v dohledné době budou vyrábět jako housky na krámě buňky, které budou léčit nemoci, pojídat skleníkové plyny a pohánět automobily. Nejsem ještě stár, ale ze zkušeností mi je jasné, že vytvoří spíše buňky, které budou šířit nemoci a pojídat lidi 🙂

A pochopitelně, jak se dalo očekávat, “luza” tento zdařilý pokus považuje za další důkaz neexistence Boha a tím za další povolenku “dělat, co nás napadne”.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments