ape-kosmologie

Kosmologie – je to ověřitelná věda?

Pavel AkrmanVesmír, astronomie 2 Komentáře

Ukázka z DVD Achillovy paty evoluce”

Creation Ministries International

Překlad a české znění Pavel Akrman – 11/2022. Více o projektu Achillovy paty evoluce, viz APE.

Dnes se říká, že 96 % našeho vesmíru se skládá z něčeho, o čem nevíme nic. A ta zbývající 4 %, o kterých víme, představují normální hmotu – tj. židle, na kterých sedíme, prostory, Země, Sluneční soustava – tedy vše, co vidíme – a zbytek je temná hmota a temná energie.

Steven Chu, někdejší Obamův ministr energetiky, řekl na konferenci Australského fyzikálního institutu středoškolským studentům – cituji,

„O vesmíru víme téměř vše, co potřebujeme vědět – až na pár malých detailů: co je temná energie a co je temná hmota.“

To je ale těch 96 % vesmíru, o kterých nevíme nic…

Kosmologie není skutečná věda ve smyslu pravidelné, opakovatelné a ověřitelné vědy, protože kosmologie pojednává o jednorázové události, o údajném velkém třesku, který v minulosti proběhl jen jednou. Nemůžeme ho zopakovat ani ověřit, nemáme žádný jiný vesmír, máme pouze tento jediný. Takže kosmologie se opravdu vymyká definici skutečné vědy.

Podle zásad velkého třesku měl vesmír původ v čase.

Říká se nám, že vesmír je starý zhruba 13 miliard let, takže můžeme vidět maximálně jen 13 miliard světelných let. To ale znamená, že vidíme jen kapku v moři. O zbývajícím vesmíru si pak musíme vytvořit množství neověřitelných předpokladů. A co když žijeme jen v nějaké malé ohraničené bublině a zbytek vesmíru je docela jiný?

Mnozí lidé říkají, že kreacionisté mají problém se šířením světla, tj. jak můžeme vidět světlo ze vzdálených hvězd, jestliže je Země stará pouhých 6 000 let?

Jenže ve skutečnosti s doletem světla má velký třesk svůj vlastní problém, což souvisí s reliktním zářením, které je údajně dosvitem velkého třesku a u kterého byla pozorována velmi rovnoměrná teplota bez ohledu na to, kam se ve vesmíru podíváte.

V takovém případě ale nebylo dost času na to, aby se energie rozšířila vesmírem a veškerá teplota byla takto rovnoměrná. A tomu se říká problém horizontu.

Pro tuto expanzi „rychlejší než světlo“ nemají ani zastánci inflace žádný přijatelný fyzikální model; je to zcela smyšlený faktor.

Ale Bible opakovaně učí, že to byl Bůh, kdo roztáhl nebesa. Rovnoměrnost teploty pozadí odpovídá tomu, že vesmír je udržován jediným Stvořitelem mimo čas a prostor. Navíc to není jen nějaké vysvětlení že „to udělal Bůh“, ale kreacionističtí fyzici vyvinuli několik konkurenčních modelů této expanze pomocí Einsteinovy ​​obecné teorie relativity.

Více o projektu Achillovy paty evoluce, viz APE.

Subscribe
Upozornit na
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
jhk - vlasta

Kde ve Sluneční soustavě vznikl život? Země zřejmě vůbec nebyla první – Prima Zoom (iprima.cz) — viděl někdy někdo, jak se formují planety? Neviděl. Nevíme, jak se může z pár asteroidů zformovat planeta. Ale to nám lidem nevadí – stačí, když tomu věříme a můžeme o tom neustále dalším lidem pořád kolem dokola básnit a vydávat to za tvrdou ověřenou realitu. Nikoli – nevíme vůbec nic, neviděli jsme nikdy v životě ani vznik jednoho malého kamínku ve vesmíru z prachu a plynu. Ani jediný malý kamínek. A fantazírujeme o tom,… Číst vice »

jhk - vlasta

Drsoňman kdysi odkázal jeden článek se vznikající hvězdou. To bylo v roce 2014, tzn. 8 let staré. Ale trochu bych rozebral, co zde vlastně ve skutečnosti máme. Máme zde snímek, kde jsou hvězdy a kde jsou prachová mračna a nejspíše i galaxie jako takové, ale jsou tak malé, že nejsou z fotky prostě rozeznatelné. Ohromující HST snímek zrození hvězdy | IFLScience Takže – máme tady fotku a na té fotce pár objektů. Dokazuje nám samotná fotka tvrzení Drsoňmana? Možná to někoho zarazí – ale nedokazuje. Fotka by mohla dokazovat existenci… Číst vice »