dotazy-odpovedi

Co je hnutí Inteligentního designu?

Pavel AkrmanDotazy čtenářů Napsat komentář

Z dotazů čtenářů

V této rubrice uveřejňujeme častěji pokládané dotazy, které tudíž mohou zajímat i ostatní čtenáře. (kreacionismus.cz, 03/2022, odpovídá Pavel Akrman)

Dotaz:

„Co znamená pojem „Inteligentní design“, v čem se liší od kreacionismu? Je to jen nějaké skryté náboženství? Jak se na ID dívají kreacionisté?“

Ve zkratce představuje hnutí Inteligentního designu (ID) názor, že jisté znaky vesmíru i živých organismů lze nejlépe vysvětlit inteligentní příčinou, nikoli neřízenými procesy, jako je třeba přírodní výběr a genetické mutace, což lze dobře odvodit i z vědeckých důkazů.

Nutno říci, že v mnoha věcech se s ID shodneme – vědecké důkazy skutečně potvrzují nemožnost vzniku světa a života náhodnými procesy. Vše v přírodě ukazuje na inteligentní záměr, konkrétní plán, někdo to musel udělat. ID tedy jednoznačně stojí proti obecné evoluční teorii, a v tom je s biblickými kreacionisty zajedno.

„ID nepracuje s biblickou chronologií, a technicky vzato nemusí člověk věřit v Boha, aby předpokládal v přírodě inteligentní plán.”

Pro křesťany je tu však určitý problém: ID se snaží lidi nasměrovat spíše na „nějakého“ stvořitele, kdežto my křesťané ukazujeme na „konkrétního“ Stvořitele, tj. biblického Boha. Hnutí ID jako celek zkrátka nejde tak daleko, jak je potřeba. I když je nutné také uvést, že uvnitř této komunity je mnoho i biblicky věřících křesťanů, kteří ve svém osobním životě ukazují na konkrétního Boha, Stvořitele.

Důvody, proč ID zůstává jen u nějakého „neurčitého“ stvořitele lze vyjádřit asi takto: „V sekulárním světě můžeme takto lépe argumentovat proti evoluci a ukázat, že musí existovat nějaký stvořitel. Lépe tak můžeme proniknout i do škol, protože nemluvíme o žádném náboženství, ale pouze o vědeckých důkazech.“

Mnoho křesťanů si možná řekne, že toto je dobrý přístup. Nicméně tímto způsobem bychom jako křesťané lidem neříkali, KDO je tím Stvořitelem – a to je problém.

Z pohledu ID bychom dosáhli cíle již tím, že jsme přesvědčili nějakého ateistu či dokonce evolucionistu, že příčinou všeho kolem nás je nějaký stvořitelský zásah. ID nepracuje s biblickou chronologií, a technicky vzato nemusí člověk věřit v Boha, aby předpokládal v přírodě inteligentní plán.

Ale teoreticky (což je ale i v praxi reálné) pokud by tito lidé náhodou v tomto přesvědčení zemřeli, nepoznali by svého Stvořitele. Nedosáhli by odpuštění hříchů skrze krev Pána Ježíše Krista, a my jsme neudělali to, k čemu jsme především byli povoláni, to jest k šíření evangelia.

Více k tomuto tématu, viz článek Inteligentní plán.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments