dino-soft-tissue

Vzkaz evolucionistům: když už lžete, tak pořádně a nahlas

pavelkabrtOstatní, různé Napsat komentář

Dinosauří žebro vydalo zbytky nejstarší měkké tkáně

Robert Reisz

Z phys.org/news/2017-01-dino výběr přeložil Pavel Kábrt – 02/2017.

Úvodní foto: Tenký podélný řez žebrem (údajně) 195 miliónů let starého dinosaura Lufengosauruse, kde je cévní kanál s částicemi hematitu. Ty zřejmě pocházejí z krevních buněk živého dinosaura, které jsou bohaté na železo a poskytly vnitřní prostředí k uchování kolagenu. Štěrbiny, kde by byly dospělé kostní buňky, jsou rovněž uchované s tmavými hematitovými částicemi uvnitř. Credit: Robert Reisz

Podle sdělení vědců vydalo žebro dlouhokrkého býložravého dinosaura, žijícího údajně před 195 milióny let, něco, co může být nejstaršími pozůstatky měkkých tkání, jaké kdy byly dosud odhaleny.

Tým vědců napsal v časopisu Nature Communications, že tento nález slibuje naději získat vzácné biologické a evoluční stopy dávno vyhynulých zvířat.

dino-soft-tissue_02

Zvětšený řez žebrem Lufengosaura. Klikni pro zvětšení

Z tvrdých zachovalých koster, které tvoří hlavní objem fosilního záznamu, takové informace většinou chybí.

“Ukázali jsme přítomnost proteinu zachovalého ve 195 miliónů let starém dinosaurovi, nejméně 120 miliónů let starším než jakýkoliv podobný objev,” řekl AFP spoluautor studie Robert Reisz z univerzity v Torontu, Mississauga.

“Tyto proteiny jsou stavebními kameny měkkých tkání zvířat a je vzrušující porozumět tomu, jak byly zachovány,” dodal.

Předchozí nejstarší nález něčeho, co se jevilo jako červené krvinky a kolagenové tkanivo, byl hlášen roku 2013 u dinosaura, který měl žít před asi 75 milióny let.

Proteiny a jiné organické zbytky se obvykle rozkládají brzy po smrti zvířete. Během fosilizace jsou místa uvnitř kosti zaplněna zbytky minerálů unášených spodní vodou.

A tak najít zkamenělou měkkou část je opravdu velmi vzácné.

Celý článek (v angličtině) najdete zde.

Vědci z jedné velké kreacionistické organizace dodávají:

  • Evolucionisté, když už lžete, tak lžete pořádně a hodně nahlas.

Skutečnost, že měkké tkáně mohou přežít jen maximálně několik tisíc let a ne více (jak tomu také evolucionisté dlouho věřili než z toho museli pro zachování svého mýtu velmi neochotně vycouvat), najdete také v dalších článcích na našem webu.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments