expelled

Vyloučen: inteligence nepřípustná

pavelkabrt Fakta pro stvoření 9 Komentářů

Filmový dokument

Režie: Nathan Frankowski
Kamera: Ben Huddleston, Nathan Frankowski

Dokumentární film “Vyloučen: inteligence nepřípustná” (2008, české titulky) Průvodcem je známý spisovatel, komentáror a právník Ben Stein, který zkoumal otázku akademické svobody.

Film je o potlačování svobody takových akademiků, kteří vidí důkazy inteligentního designu v přírodě a těch, kteří kritizují darwinovskou teorii.

Podpora evoluce a moderní evoluční syntéza jako klasické spiknutí nepouští Boha do vědeckých laboratoří a učeben. [4,5]. Vědecká teorie evoluce je zobrazena ve filmu jako přispívající k fašismu, holocaustu, komunismu, ateismu a eugenice. [6,7].

Tento film zachycuje zastánce inteligentního stvoření jako hnutí motivované spíše vědou než náboženstvím, a to i když nepracuje s podrobnými definicemi obvyklých výrazů nebo se nepokouší některé věci vysvětlit na vědecké úrovni. Vyloučený vědec zkoumá řešení otázek neredukovatelné komplexity jako politickou otázku. [8,6,9,10]

Film Vyloučen měl premiéru již v 1052 kinech [11]. V červenci 2009 byl film znovu vydán a byla umožněna soukromá projekce. [12]

Obecně byly mediální reakce na film velmi nepříznivé. [7,13,14] Kladně film hodnotil v USA Křesťan dnes. [16] Americká asociace pro pokrok ve vědě popisuje film jako propagandu, jejímž cílem je zavedení náboženské myšlenky do škol. [17]

Film byl vynikajícím způsobem velice objektivně zpracován, což potvrdil nebývalý zájem veřejnosti. Žel, v České republice je film ze strany médií (včetně veřejnoprávních) ignorován a do vysílání nebyl nikdy zařazen.

Film “Vyloučen: inteligence nepřípustná (české titulky)

Odkazy

 1. Tatania Siegel (February 15, 2008). “New mutation in Darwin debate – Entertainment News, Weekly, Media – Variety”. Variety (magazine). Retrieved 2008-02-24.
 2. a b “Expelled Press Kit” (doc). expelledthemovie.com. 2008. Retrieved 2008-04-16.
 3. a b Shannon Colavecchio-Van Sickler (March 13, 2008). “Politics: State: New legislation to keep debate on evolution alive”. St. Petersburg Times. Retrieved 2008-03-15.
 4. a b c d e Cornelia Dean (September 27, 2007). “Scientists Feel Miscast in Film on Life’s Origin”. The New York Times. Retrieved 2007-09-28.
 5. a b Lesley Burbridge-Bates (2007-08-22). “Expelled Press Release” (PDF). Premise Media. Retrieved 2007-09-29.
 6. a b c Dan Whipple (December 16, 2007). “Colorado Confidential: Science Sunday: Intelligent Design Goes to the Movies”. Colorado Confidential. Archived from the original on 2008-03-27. Retrieved 2008-02-16.
 7. a b c d Jeannette Catsoulis (April 18, 2008). “Resentment Over Darwin Evolves Into a Documentary”. New York Times. Retrieved 2008-12-03.
 8. a b c Chang, Justin (2008). Expelled: No Intelligence Allowed (Documentary). Variety (published 2008-4-14). Retrieved 2008-06-10
 9. “Ben Stein: No argument allowed”. Chicago Sun-Times.
 10. Blogs.suntimes.com One spokesman comes close to articulating a thought about Intelligent Design: “If you define evolution precisely, though, to mean the common descent of all life on earth from a single ancestor via undirected mutation and natural selection — that’s a textbook definition of neo-Darwinism — biologists of the first rank have real questions… “Intelligent Design is the study of patterns in nature that are best explained as a result of intelligence.”
 11. a b c “Documentary Movies”. Box Office Mojo. Retrieved 2009-09-24.
 12. Expelledthemovie.com
 13. a b “This is propaganda, a political rant disguised as a serious commentary on stifled freedom of inquiry.”Claudia Puig (April 18, 2008). “Also opening: ‘Bin Laden,’ ‘Intelligence,’ ‘Forbidden Kingdom'”. USA Today. Retrieved 2008-05-03.
 14. a b Shermer, Michael (2008-04-09). “Expelled: No Intelligence Allowed–Ben Stein Launches a Science-free Attack on Darwin”. Scientific American. Retrieved 2008-04-19.
 15. Roger, Moore. “‘Expelled: No Intelligence Allowed’ (Ben Stein monkeys with evolution)”. Chicago Tribune. Retrieved 2007-04-24.
 16. Mark Moring (2008-04-18). “Expelled: No Intelligence Allowed”. Christianity Today. Retrieved 2008-05-14.
 17. a b “New AAAS Statement Decries “Profound Dishonesty” of Intelligent Design Movie”. American Association for the Advancement of Science. April 18, 2008. Retrieved 2008-04-20.

9
Můžete přidat komentář

Please Login to comment
9 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
jhk - vlastaznamy neznamyJiří Zelinka Recent comment authors
  Subscribe  
Upozornit na
jhk - vlasta
jhk - vlasta

Ale mění se její projevy, vliv společenského prostředí nelze opominout. – ano, souhlasím. Já měl spíše na mysli to, že ono “ozývání se” proti něčemu, co se zde projevuje určitým způsobem – např. evoluční teorie – se může projevovat např. zdejším webem v podání p. Kábrta. Popř. se projevuje jinak – Libor Votoček, a spousta spousta jiných. Trošku jsem to mohl poznat, když se tímto tématem zabývám již cca 5 rokem. Takže určitě zde “nedržíme krok” s většinou(mám na mysli obecně, samozřejmě zde spoustu lidí v církvích evoluci tvrdě zastávají,… Číst vice »

Petr Kalkant
Petr Kalkant

Jaké měly tenkrát křesťané vlastně problémy? S evolucí určitě ne – s čím tedy jiným? A jak se k tomu tehdy stavěli? Jak reagovali? A snese to nějaké porovnání s dnešní dobou? Já myslím, že by mělo. Mělo by. Doba je sice jiná – ale lidé jsou stále stejní – to je myslím velmi zásadní. Co je stejné? Lidi nebo přesněji řečeno lidská přirozenost se ve své podstatě nemění. Ale mění se její projevy, vliv společenského prostředí nelze opominout. Řekl bych, že první křesťané to měli těžší. Tehdejší uctívaní bohové… Číst vice »

jhk - vlasta
jhk - vlasta

– vsuvka…. Staří církevní otcové definují tento problém jako duševní lenost – acédii. . – dejme tomu, že jsme v době Krista. A dejme tomu, že známe osobně Krista, ale nejsme vyvoleni jako apoštolové. Jaké byly další možnosti projevu křesťanství v té době – potažmo víry? A co mohl člověk očekávat v návaznosti na ty projevy? Co vlastně víme o té době? Že se církev scházela po domech. Byl to tehdy problém? Jaké měly tenkrát křesťané vlastně problémy? S evolucí určitě ne – s čím tedy jiným? A jak se… Číst vice »

Petr Kalkant
Petr Kalkant

Ne, my nejsme jiní – pokud jsme sami sebou. Jiní můžeme být jen a pouze díky vnitřní proměně, kterou v nás působí Ježíš Kristus. Ten Vzkříšený – buď pochválen až na věky!

Jistě, naše křesťanská naděje je středobod, ale chtěl jsem se zaměřit na vnitřní otupělost, která je příčinou, že nás bezpráví patřičně nerozhořčuje. Staří církevní otcové definují tento problém jako duševní lenost – acédii. .

Jiří Zelinka
Jiří Zelinka

Abychom neupadli do falešné představy, že jsme úplně jiní.

To by se velice snadno mohlo stát – nebýt té jedinečné Boží milosti, tvářili bychom se nejspíš nadutě a v tom nejlepším případě bychom blahosklonně shlíželi z výšin na druhé, v tom horším případě – to snad ani nebudu rozvádět…

Ne, my nejsme jiní – pokud jsme sami sebou. Jiní můžeme být jen a pouze díky vnitřní proměně, kterou v nás působí Ježíš Kristus. Ten Vzkříšený – buď pochválen až na věky!

Petr Kalkant
Petr Kalkant

Osobně si myslím, že je závažnější lhostejnost „nezúčastněných“

Taky bych řekl, protože vypadá tak nevinně. Představme si to v malém: na situaci kolem smrtelné postele umírajícího, kterému tito nevinní zatvrzele oponují a ignorují ho tvrzením, že se jistě vyléčí a na hrob mu pak postaví sochu anděla.

…ve jménu toho, abychom se náhodou někoho nedotkli a nezpůsobili problém SOBĚ…

Abychom neupadli do falešné představy, že jsme úplně jiní. Ale ne, třeba opravdu můžeme být jiní. Můžeme?

Jiří Zelinka
Jiří Zelinka

Co je horší -samotná explikace násilí nebo lhostejnost „nezúčastněných“?

Osobně si myslím, že je závažnější lhostejnost “nezúčastněných” ve jménu toho, abychom se náhodou někoho nedotkli a nezpůsobili problém SOBĚ…

Petr Kalkant
Petr Kalkant

Násilí proti pravdě a potlačování svobody je děsivé. Když si člověk uvědomí, že toto se děje dokonce i v USA, v zemi o které se traduje, že její společnost byla vybudována na přirozených principech lidské svobody, náznakem mu dojde hrůznost celé té rafinované válečné mašinérie, bořící základní hodnoty života v celé komplexitě. Válcující většina je zastoupena převážně lhostejnými konzumenty degradovaného života. Co je horší -samotná explikace násilí nebo lhostejnost “nezúčastněných”?

Jiří Zelinka
Jiří Zelinka

Velmi závažný dokument. Vždycky to tak bylo – většina jen zválcuje menšinu, i kdyby bylo každému nad slunce jasné, že ta či ona věc nemá žádnou logiku. Děsí mě, že lidé DNES tak snadno podléhají evolučním extrémistům a mozek zcela vypnuli…