Všeobecná diskuse

Pro starší komentáře klikněte zde

Tento prostor slouží pro VŠEOBECNOU DISKUSI v rámci tématiky webu.
Diskuse na konkrétní téma je umožněna vždy pod každým článkem.

(mohlo by vás zajímat: Trollové v internetové diskusi)

Řád pro diskuse

Děkujeme Vám, že v diskusi dodržujete daná pravidla.

Dotazy technického rázu vkládejte SEM.

Subscribe
Upozornit na
801 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Pekos

Vážený súdruh trol0011. S odstupom času som si prečítal Váš príspevok na tému evolúcie, ktorá je podľa Vás skutočná, pretože v jej pravdivosť veria milióny vedcov. Som len laik, a keďže som Vám neuveril, ani stovkám miliónov vedcov (alebo aj miliardám vedcov), obraciam sa na Vás s dôverou, aby ste na stránke kreacionistov uviedli aspoň 1 dôkaz Vášho neomylného tvrdenia o evolúcii, napr. teóriu „samovzniku“ bunky alebo vírusu. Uvítam, ak odprezentujete aj „náročnejšie témy“, napr. vznik Vesmíru, galaxií. Budem veľmi rád, keď tu odprezentujete niečo, čo má podľa Vás vedeckú hodnotu… Číst vice »

jhk - vlasta

Zde je onen autor – jeho stránky – můžete si to, co zastává – prohlédnout, jsou tam i videa. – http://www.povidanisjanem.cz/

jhk - vlasta

Ti ostatní posluchači měli samozřejmě dotazy – z pléna se ozvalo pár připomínek, které – kdyby ten autor trochu přemýšlel – měli potenciál to otevřít problémy s postojem autora ke Kristu, potažmo k samotné realitě a tomu, čemu on sám věřil. – ale tento potenciál byl autorem tzv. „zameten pod koberec“ – svým způsobem. On totiž věřil – někomu jinému. A ten „někdo“ – byl nejspíše tak tajemný – jako se to všem nakonec „líbilo“. A jak to tak vidím – tajemství – je velmi silné lákadlo pro člověka. Tajemný… Číst vice »

jhk - vlasta

Státní náboženství by bylo vztažné k tomu, co si „mocní určili“. Potažmo – co si která „moc v dané lokalitě“ během těch let – udržela. Máme tedy velké štěstí -velkou milost – že Bůh zasáhl do dějin našeho národa takovým způsobem – jakým zasáhl. A je to od té doby pořád boj. Boj o pravdu, boj o zachování těchto pravd a boj o setrvávání těchto pravd. Tzn, jak již po všechny své příspěvky naznačuji – boj o Bibli a její sdělení tomuto světu. Kdo s kým bojuje? Možná bych mohl… Číst vice »

jhk - vlasta

A který jediný ví – proč je Bible taková jaká je. Nesmírně důležité je – že je Duch Svatý – je jedním z Boží trojice. Že to není žádný člověk, žádný anděl, žádný jen takový „duch“, ale je to „část Trojice“ – to zdůrazňuji – je to velmi důležité. O čem píše apoštol Pavel v Bibli? I kdyby sám anděl s nebe vám zvěstoval jiné evangelium, než káži – budiž proklet. Vážné – velmi vážné slovo tady máme skrze „záznam Bible“ – apoštol Pavel se nezdráhá ani na okamžik proklít… Číst vice »

jhk - vlasta

https://www.kosmas.cz/knihy/274902/poutnik/ Vytažek z recenze na tuto knihu – ostatně – můžete si to přečíst – pouze jsem překopíroval to, co je na stránkách knihkupectví. Netradiční pohled na životní příběh Ježíše Krista. Jan se při jedné ze svých toulek horami nečekaně setká s mužem, který na něj vlastně čeká, aby mu splnil jeho odvěký sen – dozvědět se o Ježíši víc, než je psáno Nevím, jak na tom jste co se týče toho, jak pevně jest kdo zakotven v pravdách Bible, nevím, jak silně ve vás každých Duch Svatý – potažmo… Číst vice »

Fotón

Všetko, čo sa týka vedy ma zaujíma a venujem sa tomu. Vždy si nájdem spoločnú reč s každým, koho veda a technika zaujíma. Len ma samozrejme mrzí, že niektorí ju prznia výmyslami darwinizmu.

Fotón

Zdravím toto fórum po mojej krátkej odmlke. …..Možno to bude trochu mimo kontext kreacionizmu, ale toto je podľa mňa úžasný dokument, ktorý stojí za pozretie..

jhk - vlasta

Nevím, zdali se mnou budete souhlasit – možná ne úplně. Co nám říká příběh o králi Davidovi? Jednu – dle mého podstatnou věc. Král David byl velmi šťastný – když byl králem. Pak ale přišel problém – chtěl více – to, co si sám usmyslel, že je dobré. Potřeboval se však naučit, že to, co si člověk usmyslí – může být podle Boží vůle, ale také je třeba, aby to pak od Boha samého dostal – aby mohl být Bohu také i vděčný. Pokud si člověk totiž něco dá tzv.… Číst vice »

jhk - vlasta

Složité je to, složité. Na všechno existuje protiargument. Usazeniny a zkameněliny – důkazem potopy. Ne – to je důkazem pouze mnoha lokálních potop. Mnoho katastrof – skrze padlé meteority – jedna za druhou měnila prostředí – proto se mohly vyvinout nové formy živočichů – a mnohé zaniknout. DNA? Další problém – ačkoli je to neuvěřitelně chemicky složitá molekula – je na ní pouze vědecké vysvětlení – to nemohlo být sestrojeno – pouze postupný vývoj – mutace, kopírování s chybami – kdo přežije – předá geny dále s malou obměnou –… Číst vice »

Václav Dostál

16. 6. 2020 jsem dokončil knihu „Téma gravitace přitahuje.“ Vznikla přeskupením kapitol knihy „Přitažlivost gravitace“ a nepatrnými úpravami textu, což podle mého soudu zvyšuje srozumitelnost.
Při „dávném“ psaní jiné knihy jsem v jejím Úvodu napsal, že čtenář může pojmout podezření, že trpím duševní poruchou, např. schizofrenii. To by mohlo platit i nyní, při přepracování „Přitažlivosti gravitace“ na „Téma gravitace přitahuje.“

Václav Dostál

Takto jsem své výplody přímo nehodnotil. Ale snad jsem Tebou uvedená kritéria splňoval. Jinou věcí je „proražení vpřed.“ Kdyby to znamenalo úspěch ve směru k nějaké osobní výhodě – zejména mimořádného rázu, tož to by bylo jaksi „pofidérní.“ Pokud to znamená další pokrok v mých znalostech, pak to samozřejmě rád přijmu. Odjinud: Zajímalo by Tě, co jsem vydedukoval o „gravitaci“? Myslím, že by to mohlo být jedním z přístupů, který by mohl splňovat touhu po zásadní změně, tj. po revoluci ve smýšlení, o níž se zmiňuji ve svém článku „Nastává… Číst vice »

Fotón

Václav Dostál
 
Je hlavne dôležité, aby si mal svoje úvahy čo najviac podložené relevanciou pri platnosti zákonov totožnosti, protirečenia, vylúčenia tretieho, dostatočného dôvodu, indukcie, tradukcie, dedukcie….. s platnosťou pravidiel dokazovania, vyvracania…. Tým vždy prerazíš vpred….
 
 
 
 
 

Last edited 2 let před by Fotón
Václav Dostál

Musím s politováním potrvdit dávnou zkušenost Pavla Kábrta, že i při dvacáté až padesáté revizi svých textů stále nacházím chyby! I když to většinou jsou „překlepy“, působí nevhodně! Naštěstí nenanacházím podstatné chyby, což by v případě jejich nalezení znamenolo zásadní přepsání některých odstavců či kapitol, popř. celých knih. Přes různé souhlasy i nesouhlasy mých čtenářů, které mi spíše pomáhají než aby něco bouraly.
 

Václav Dostál

Milošovi Máš pěkné koníčky. Já jsem až do r. 2018 vedl cvičební hodiny seniorů a také jsem pomáhal organisovat Všesokolské slety. Svou činnost jsem musel zanechat pro nicotný zájem lidí o cvičení. Pak začaly zdravotní problémy, takže bych takové činnosti ani nebyl schopen. Začal jsem studovat FI Petr Kulhánka. Zatím jsem k první části Úvodní přednášky (až po Vektory) napsal a okopíroval své vlastní poznatky. Chystám se, že to panu profesorovi pošlu (na základě jeho výzvy na začátku přednášky). Okopírované poznatky jsou z mé knihy „Přitažlivost gravitace,“ v níž jsou… Číst vice »

Fotón

Václav Dostál Gratulujem ti k tvojmu veku. Budem rád keď sa dožijem aspoň toľko. Klobúk dole.   Minule si rozprával niečo o telesnej práci. Nakoľko bývam v paneláku, tak prácu ako záhradka, nemám kde a ako robiť. Vynahrádzam si to však cvičením s vlastnou váhou, činkami či častými túrami po horách po kopcoch, kam chodím ako rádioamatér vysielať a robiť spojenia.   https://youtu.be/BfG6-54-nHk   To je pre mňa srdcová záležitosť. Príroda ako druhý domov, kde sa môžem voľne rozprávať s Bohom, počúvať jeho Slovo + ďalšie veci.   https://uloz.to/file/FzsUlJp9qVAq/audio-biblia-stara-a-nova-zmluva-66-knih-prof-jozef-rohacek-mp3-zip  … Číst vice »

Last edited 2 let před by Fotón
Václav Dostál

Miloš S tou Kulhánkovou Fyzikou I jsi mi dobře poradil. Dal jsem si to záložek – s tím, že to budu postupně procházet. S některými kapitolami Fyziky II od téhož autora jsem se seznámil podrobně. Na Fyziku I jsem jenom nahlédl. Do vysokoškolské fyziky jsem měl možnost pronikat, v rámci svého studia Pedagogické fakulty Univerzity Palackého. Přesto – jak píšeš: „Oplatí sa do takých vecí investovať čas„, protože „opakování je matka moudrosti.“ Myslím však (podle těch kapitol s podrobnám seznámením), že dojdu ke stejným závěrům jako dosud. Proti podobným přednáškám,… Číst vice »

Fotón

Václav Dostál Ja už tiež nie som mladý. Za 2 roky budem mať 50. Chcem sa však neustále udržovať v kondícii. Preto stále na niečom pracujem, niečo riešim. Bez toho by som skrátka nemohol. ….Aktuálne si opakujem fyziku. Teraz vyšiel geniálny kurz od Petra Kulhánka Fyzika I. Oplatí sa do takých vecí investovať čas. ….Samozrejme tiež tvoje pdf-ko o dynamickom Casimirovom jave mám vo svojom zozname štúdia. ….To hlavné, čo však v mojom živote je, je kreacionizmus. Najlepšie vysvetlenie vzniku sveta a všetkého v ňom. A samozrejme na prvom mieste… Číst vice »

Last edited 2 let před by Fotón
Václav Dostál

Děkuji za vysvětlení. Ale to mi potvrzuje, že se tímto směrem nebudu ubírat. Už jenom proto, že to téma „Role valua“ je pro mě hodně přitažlivé a nerad bych bych se rozptyloval. Co se týká pochopení nových věcí – uvidíš jak dopadneš, až dospěješ do mého věku. Co je pro mladého „hračka“, je staršímu člověku hodně těžké. To, co děláš, je intelektuální nebo duševní práce. Jistě je to pro člověka důstojné, aby používal svou hlavu! Zvyšování podílu duševní práce nad prací tělesnou je ovšem dost nebezpečný trend. To všichni pociťují… Číst vice »

Fotón

Václav Dostál PIC procesor si samozrejme môžeš naprogramovať i ku komunikácii s počítačom, ako v tomto prípade. …..To že majú PIC málo spoločné s počítačmi som myslel tak, že to nie je klasické PC, na aké sme zvyknutí. Slúži to skôr na vykonávanie určitých činností. Nie je v tom napr. operačný systém a podobne. ….PIC procesor má v sebe fleš pamäť programu ktorý preň vytvoríš a zostáva tam. Ďalej výpočtovú jednotku, operačnú pamäť RAM a trvalú pamäť EEPROM, kde si môžeš uložiť data, aby tam zostali aj po vypnutí napájania. V… Číst vice »

Last edited 2 let před by Fotón
Václav Dostál

Miloš Jestli jsem dobře pochopil ukázku, jde o přenos dat rádiovými (?) vlnami z jednoho notebooku do druhého. Vsuvný modul (asi) obsahuje flešku s daty a procesor = vysílač/přijímač. Je-li tomu tak, pak ten procesor (nazvaný PIC) je výměnnou součástí počítače. Pak by ovšem neolatilo, že „pic procesory .. majú s počítačmi len málo spoločné.“ Podle Wiki: PIC = Position Independent Code, strojový kód. Programování přímo v tomto kódu nebude nijak jednoduché a pro mě dokonce programování v jazyku Assembler je tvrdý oříšek!. Daný strojový kód bude pravděpodobně 64bitový, zatémco… Číst vice »

Fotón

Václav Dostál Programovanie je i dnes podobne jednoduché, ako kedysi. Zmenil sa len jazyk. ….Čo sa týka skratky „PIC“, jedná sa o pic procesory ktoré majú s počítačmi len málo spoločné. Pic procesory si môžeš naprogramovať k určitej činnosti, ktorú potrebuješ. Napr zapínanie / vypínanie zariadení na základe určitých podmienok. Alebo komunikácia. Programujem to v assembleri, čiže veľmi jednoduchom programovacom jazyku. Je to veľmi chytľavá zábava, do ktorej keď sa dostaneš (nie je k tomu treba veľa), vytvára až závislosť. 😀 Jeden z posledných projektov ktorý som s PIC procesormi… Číst vice »

Last edited 2 let před by Fotón
Václav Dostál

Miloši, Tvůj posudek mě hodně potěšil. Své texty vylepšuji soustavně. Teď jsem přidal ve 3. části „Knihy o vakuu“ kapitolku „Několik základních pojmů“, určenou naprostým laikům (0D-3D prostor, Souřadnice, Vzdálenost dvou bodů). Předsunul jsem to kapitole „Prostoročas v Einsteinově teorii relativity,“ v níž se pokouším odstanit několik omylů, na nichž podle mého soudu „škobrtají“ nejen laici, ale dokonce i odborníci. Myslím, že ty omyly vedou až k úžasně nesprávným závěrům, jenže velice rozšířeným a dokonce „zatvrzelým.“ * Programátorské „hantýrce“, kterou uvádíš, nerozumím ani trochu („PIC“, „RFM“). Mé programátorské umění skončilo… Číst vice »

Fotón

Václav Dostál
To PDF ohľadom dynamického Casimirovho javu je výborné. Až to dočítam celé, vyjadrím sa k tomu. Momentálne mám však rozčítaných ešte X ďalších vecí a naviac programujem jedno zariadenie na báze PIC na odosielanie textových správ cez RFM modul.

Fotón

Mira KO Vesmíre sa tiež kedysi tvrdilo, že po určitom čase sa jeho rozpínanie zastaví až prevládne gravitácia a začne sa zmenšovať do maximálnej hustoty. V prípade Vesmíru by to malo údajne trvať mnoho miliárd rokov. …V prípade môjho hypotetického zoskupenia hviezd len cca miliardu rokov. Do tej doby by sa však celý ten priestor navonok javil ako čierna diera a život vo vnútri by mohol bežať normálne. (Takisto, ako v našom vesmíre, dokedy sa „nescvrkne“.)

Last edited 2 let před by Fotón
Mira K

Fotonovi:

o vnútri sa to však iba málo prejaví v zhustení hviezd. Stále sa bude vzdialenosť medzi nimi pohybovať okolo 100 svetelných rokov +/-.

Až na to, že by se tahle kulovitá struktura zhroutila do disku, uprostřed něhož by vznikla úplně obyčejná supermasivní černá díra. A už vůbec radši nepřemýšlet, jakými rychlostmi by se hvězdy blízko středu takové struktury pohybovaly.

jhk - vlasta

RE:- Vitas – “ Tak rozhodně by běžel pomaleji.“ – stačilo by pouze „zastavit“ slunce. A čas by třeba neběžel vůbec. Vliv na člověka by to nějaký mělo, ale stárnul by tak i tak. Jen by nevěděl jak naložit s otázkou, kdy se narodil.

Fotón

admin Presne vystihnuté. Evolucionisti sa problém vzniku funkčných biologických mechanizmov náhodnými zmenami snažia riešiť poukazovaním na tlak prostredia a okolností, ktoré sú vyvíjané na organizmy. To vraj zaručuje, že náhodné zmeny sa hýbu tou správnou cestou a časom z toho čosi bude. ….Povedzme, že máme stroj, ktorý náhodne mení súčiastky v smartfónoch a vytvára ich rozmnoženiny. Potom tu máme selekčný tlak dopytu ľudí po stále lepších a nových vlastnostiach telefónov. Bol by však ten stroj touto cestou schopný do smartfónu vôbec nejakú novú vlastnosť, technológiu, vylepšenie, vložiť? ……Ak teda neexistuje… Číst vice »

Fotón

vitas Pozorovateľ padajúci do čiernej diery si nevšimne žiadnych zmien v plynutí času vo svojej vzťažnej sústave. Podobne pri prechode cez horizont udalostí. „On the other hand, indestructible observers falling into a black hole do not notice any of these effects as they cross the event horizon. According to their own clocks, which appear to them to tick normally, they cross the event horizon after a finite time without noting any singular behaviour; in classical general relativity“ https://en.wikipedia.org/wiki/Black_hole#Event_horizon ….Čiže obyvateľ vnútra čiernej diery by podobne nič nespozoroval vo svojej vzťažnej… Číst vice »

vitas

Zdravím Fotona,

… Život by bežal normálne.

Tak rozhodně by běžel pomaleji. Viz https://en.wikipedia.org/wiki/File:Orbit_times.svg. Asi neumím spočítat ani odhadnout o kolik by byl efekt výraznější oproti odkazované Zemi, ale tuším, že by to mohlo začít hrát výraznou roli.

S pozdravem

vitas
@;;

Fotón

Niektorým veciam ohľadom čiernych dier nerozumiem a prosím niekoho o vysvetlenie. Napríklad predstavme si, že skonštruujem čiernu dieru z obyčajných hviezd, ktoré budú rovnomerne vypĺňať v potrebnom množstve priestor o polomere trebárs jednej miliardy svetelných rokov (=cca 9,5.10^24 m). Povedzme hviezdy s hmotnosťou slnka (=cca 2.10^30 kg) -Koľko sĺnk bude k tomu treba?: r = 2.G.m/c^2 m = (r.c^2)/(2.G) m = 9,5.10^24 .9.10^16/(2.6,7.10^(-11)) m = 6,4.10^51 kg / 2.10^30 kg = cca 3,2.10^21 sĺnk ….Objem priestoru s polomerom miliardy svetelných rokov je: V = (4.pi.r^3)/3 V = 3,6.10^75 m^3 Keď… Číst vice »

Fotón

…..dokončenie: Ako je to ale s fotónmi? Veď tie nemajú kľudovú hmotnosť a pohybujú sa vždy len rýchlosťou svetla. Uvedený vzťah sme odvodzovali pre objekty s kľudovou hmotnosťou, ktoré sú schopné ukladať energiu do pohybu. Tak najprv čo je vlastne fotón: elektromagnetickým žiarením nie je možné posielať ľubovoľne malé množstvo energie. Existuje určité minimum na každej frekvencii, vyjadrené vzťahom E=h.f, ktoré je ešte možné poslať. Pošle sa buď toto, alebo už nič (…alebo násobky toho). -Jedno kvantum sa šíri vždy iba jedným smerom a správa sa aj ako častica. Zvlášť… Číst vice »

Fotón

Ľudia, ktorí začali uvažovať o existencii čiernych dier, rozmýšľali približne takto: Klasický vzťah pre najnižšiu možnú rýchlosť, pri ktorej teleso definitívne opustí sféru gravitačného vplyvu planéty, hviezdy, vychádza z poznatku, že keď pôsobím silou na nejakom úseku dráhy v smere pohybu sily, konám prácu (=dodávam energiu): W=F.s . Potrebujeme ale teraz z toho vyjadriť kinetickú energiu telesa. Vieme, že keď na hmotné teleso pôsobí sila, zrýchľuje sa: F=m.a . Po dosadení do prvého vzťahu dostaneme W=m.a.s. (Vlastne E=m.a.s, pretože reč je tu už o energii.) -Aby sa dalo pokračovať, potrebujeme… Číst vice »

Fotón

Ešte k tým čiernym dieram jeden postreh: Pre energiu práce platí známy vzťah W=F.r, čiže sila krát dráha jej posunutia v smere pohybu. Sila medzi dvoma hmotným telesami je F=G.m1.m2/r^2. Čiže čím väčšia hmotnosť telies, tým silnejšie sa priťahujú a čím sú od seba ďalej, tým slabšie sa priťahujú. Keď do prvého vzťahu miesto sily F dosadíme druhý, dostávame W=-(G.m1.m2/r^2).r. (Záporné znamienko je tam preto, lebo odďaľovaním telies sa veľkosť potenciálnej energie zvyšuje.) -Teraz je otázka, koľko práce musíme vynaložiť, aby sme od seba obe telesá navždy vzdialili tak, aby… Číst vice »

Fotón

Václav Dostál
Ok. Prečítam si to.

Václav Dostál

Milošovi
Dnes jsem opravil „překlepy“ v textu http://vaclavdostal.8u.cz/vznik_dce.pdf

Fotón

Chyba vo výpočtoch.
Znovu som to prepočítal a zistil chybu vo výpočtoch. Schwarszchildov polomer nášho vesmíru je 4,7 miliardy svetelných rokov. (Na svojej stránke som to už opravil a tiež aktualizoval kľúčový odkaz.)

Fotón

Oprava:
z ktorého mi dokonca vyšlo, že náš Vesmír by mohla byť čierna diera

Fotón

Václav Dostál

Možná, že sis přečet můj text „Vznik dynamického Casimirova jevu“,

Ešte som ho nečítal. Prečítam si.

Fotón

vitas
Tomu rozumiem. Poznám ten vzťah (…z ktorého mi dokonca vyšlo, že náš Vesmír by mohla byť skoro už čierna diera). Preto som nepísal o konkrétnej hodnote hustoty, ale o kritickej hustote a hmotnosti. -Čiže hmotný objekt sa možno pod Schwarzschildov polomer nikdy nedostane, ak existuje neznámy zákon, sila, mechanizmus, ktorý sa začína prejavovať až pri veľkých intenzitách gravitačného poľa a bráni stlačeniu hmoty pod tento polomer.

Václav Dostál

Miloši,
prosím ozvi se mi na adresu tom.dostal@centrum.cz

Václav Dostál

Miloš – Fotón Možná, že sis přečet můj text „Vznik dynamického Casimirova jevu“, do něhož jsem zahrnul Tvé připomínky a své reakce, což obojí bylo vzato z diskuze na tomto webu. Také jsem na jejich základě do toho textu zahrnul citáty z Wikipeedie. Tím chci říct, že Tvoje připomínky byly mou inspirací pro a při psaní uvedeného textu. Možná jsi také četl můj nedávný text o Einsteinovu vztahu k černým děrám. Z Tvých reakcí Vitasovi jsem zaznamenal odlišný postoj k černým děrám než mám já a také Einstein – v… Číst vice »

vitas

Zdravím Miloše 2, Fotona,

Když se tedy bavíme o M87 (resp o černé díře uprostřed M87), její poloměr (tedy Schwarzschildův poloměr) je řádově 3000 poloměrů Slunce, hmotnost je 4×10^9 hmotností Slunce, tedy její průměrná hustota je v řádech jako hustota Slunce, kolem dvojnásobku hustoty vody.

Jde o to, že Schwarczschildův poloměr roste lieárně s hmotností, kdežto objem roste se třetí mocninou poloměru a tedy velké černé díry nemusí mít extrémní průměrnou hustotu.

S pozdravem

vitas
@;;

Fotón

vitas Aj ja ďakujem za odpoveď. Nie je isté, či Schwarzschildov polomer vôbec býva dosiahnutý. Možno sa to ešte pred kolapsom na niečom zastaví. (Toto som mal na mysli.) ….Ak neexistuje sila, mechanizmus či zákon ktorý by tomu bránil, tak samozrejme – dosiahnutý býva a z objektu sa stáva čierna diera. Nikdy sme to však nemohli pozorovať, skúmať, aby sme si s tým mohli byť na 100% istí. Vždy môže existovať niečo, o čom sme doteraz nevedeli. K tej fotografii: Prstenec obklopujúci čierny „otvor“ má vonkajší priemer 0,39 svetelného roka.… Číst vice »

vitas

Zdravím Milana (Fotona), Děkuji za reakci. Máte naprostou pravdu v tom, že když na člověka začnou vyskakovat nekonečna, je to vážné varování, že to je celé blbě. To je podle mě původ Einsteinovy nedůvěry: nekonečna => teorie relativity je špatně. Jde však o to, že u černých děr je to co se ve skutečnosti děje uvnitř černé díry od našeho světa odděleno horizontem událostí. Čili pokud se gravitační kolaps zastaví, ale celé těleso je již pod Schwarczshildovým poloměrem je z venku nerozpoznatelné. Otázka by mohla být, zda ony neznáme mechanismy… Číst vice »

Fotón

vitas Donedávna si boli astrofyzici tiež istí, že expanzia vesmíru spomaľuje. Vyplývalo to zo znalosti síl o ktorých sme vedeli. Nič nebránilo si to myslieť. Gravitácia expanziu predsa brzdí. (Kinetická energia postupne prechádza do potenciálnej.) Skutočnosť je však iná. Expanzia vesmíru zrýchľuje. Baaac…. -Podobne treba byť opatrný i ohľadom čiernych dier. Radšej hovorme: „z toho, čo nám je doteraz známe vyplýva, že neexistuje sila, ktorá by zabránila gravitačnému kolapsu, ak je dosiahnutá kritická hmotnosť a hustota“ ….Môže totiž existovať sila alebo neznámy zákon, ktorý nedovoľuje gravitačnému kolapsu nastať. Ani slávna… Číst vice »

vitas

Zdravím, omyly se nevyhýbají ani velikánům jak je Einstein, a není to žádné tajemství. Ať měl Einstein vztah k černým dírám jakýkoli, jediný argument, který proti jejich existenci uvedl, není platný. Nevím co kreacionistům vadí na černých dírách. Nicméně myslím, že jejich existence je prokázána více než dost. Admin píše: … víme jen, že existují nějaké extrémně hmotné objekty!“, no ale to je přesně ono, co chcete víc, aby to byla černá díra? Prostě tak extrémně hmotný objekt, jehož rozměr je menší než jeho hmotnosti odpovídající Schwarzschildův poloměr je černá… Číst vice »