dino-death-throw

Voda a smrtelná křeč

Pavel AkrmanCelosvětová Potopa 3 Komentáře

Emil Silvestru

Z creation.com přeložil Pavel Akrman – 12/2022. Translation granted by Creation.com – přeloženo s povolením od Creation.com.

water-death-throes-01Obrázek 1: Formace Morrison (světlejší jsou spodní vrstvy) v národním památníku Dinosaur National Monument, Utah. [ Klikni pro zvětšení]

Po celém světě bylo nalezeno velké množství dinosauřích koster v takzvané „opistotonické póze“, tj. hlava zvrácená dozadu, vypjaté tělo a ocas obloukem vztyčený nahoru. Nikdo přesně neví, proč je tato smrtelná póza tak častá, nicméně existuje řada teorií.

Mnozí paleontologové věřili, že dinosauři zahynuli ve vodě, a do této polohy se kosti dostaly díky proudům.1 Tuto teorii však odmítli veterináři, která jim nedávala žádný smysl, a to tím spíše, že taková póza byla nalezena také u fosilních ptáků a savců. Pro ověření teorie pohřbení vodou provedl dr. Ian Faux experimenty na mrtvých křepelkách ponořených do slané vody a dospěl k závěru, že tímto způsobem nezaujmou opistotonickou pózu. Faux a Padian tedy usoudili, že jde o poškození centrálního nervového systému, způsobené pravděpodobně bakteriemi nebo nějakým jiným druhem intoxikace, což způsobilo takto zvláštní stažení svalů.

water-death-throes-02Obrázek 2: Allosaurus jimmadseni z národního památníku Dinosaur National Monument, Utah. [ Klikni pro zvětšení]

Pozdější výzkum však tento závěr vyvrací.2 Vědci z Brigham Young University v Utahu umístili oškubané slepice do studené sladké vody a během několika sekund se jejich krky prohnuly a hlavy byly zvrácené dozadu! Nikdo neví, proč tyto dvě studie přinesly takto diametrálně odlišné výsledky a zda v tom hraje roli sůl, což je i nadále předmětem spekulací.

Fosilie dinosaurů zahrnují ještě jeden aspekt: sedimenty, ve kterých se nacházejí, odhalují kromě jejich smrtelné pozice také usazování vody, což je obvyklé v podmínkách záplav,3 kdy kosti prozrazují i násilný transport.4 V národním památníku Dinosaur National Monument v Utahu je krásná kostra dinosaura v klasické opistotonické póze – predátora Allosaurus jimmadseni (foto vlevo). Nejenže zvířeti chybí hlava, ale jeho ocas je zalomený těsně u těla a leží rovnoběžně s tělem pod nohama, se silnější částí přímo pod hrudníkem. Ve stejném nalezišti bylo odhaleno mnoho dalších dinosauřích fosilií bez hlavy a ve stejné opistotonické póze.

„Po celém světě zkamenělo mnoho dinosaurů v neobvykle zkroucené poloze – opistotonické pozici – pro kterou je téměř jistě nutné jejich okamžité pohřbení pod vodou.”

Několik set kilometrů severovýchodně, ve Wyomingu, v lomu Dana,5 ve stejném jurském souvrství Morrison, byla v roce 2007 nalezena kompletní kostra Allosaura jimmadseni na fosilii Stegosaura, přičemž jeho téměř celá pažní kost byla v tlamě Allosaura. Tito dva tvorové zemřeli v průběhu boje a takto nedotčeně zkameněli! A to vše (včetně dinosaurů v Utahu) se stalo údajně (podle evoluční časové osy) v období jury, tj. asi 85 milionů let před nechvalně známým katastrofickým vyhynutím dinosaurů v období křídy/třetihor způsobeným meteority.

Takže si to shrňme: po celém světě zkamenělo mnoho dinosaurů v neobvykle zkroucené poloze – opistotonické pozici – pro kterou je téměř jistě nutné jejich okamžité pohřbení pod vodou. Mnoho dinosauřích kostí, a stejně tak i sedimenty, ve kterých se nalézají, vykazují násilný transport vodou. Bylo by tedy nevědecké předpokládat jednu velkou vodní katastrofu jako zdroj všech těchto násilných a náhlých usmrcení? Tu, o které se zmiňuje Bible v knize Genesis …

Odkazy

  1. Sanders, R., Agonized pose tells of dinosaur death throes, UC Berkeley News, 6 June 2007; berkeley.edu/news/media/releases/2007/06/06_deaththroes.shtml. Return to text.
  2. Switek, B., Watery secret of the dinosaur death pose, New Scientist, 23 November 2011; www.newscientist.com/article/dn21207-watery-secret-of-the-dinosaur-death-pose.html. Return to text.
  3. Ryan, M., Russell, A.P., Currie, P.J. and Eberth, D.A., Taphonomy of a Centrosaurus (Dinosauria: Ornithischia) bone bed from the Dinosaur Park Formation (Campanian) of Alberta, Canada, Palaios 16:482–506, 2001. Return to text.
  4. Benton, M.J., Cook, E., Grigorescu, D., Popa, E. and Tall6di, E., Dinosaurs and other tetrapods in an Early Cretaceous bauxite-filled fissure, northwestern Romania 1, Palaeogeography, Palaeoclimatology, Palaeoecology 130:275–292, 1997. Return to text.
  5. Allosaurus vs Stegosaurs—the fighting pair, www.heardmuseum.org/attractions/exhibits/documents/19195_HGAN_FightingPairBro4_000.pdf; accessed 16 December 2011.

 

Subscribe
Upozornit na
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
mipi

Děkuji za opravu a doplnění

mipi

Mimořádně zachovalá zkamenělina Elasmosaura https://www.youtube.com/watch?v=XNkJJvFaG_w V nynějším Queenslandu prý bylo ve spodní křídě mělké vnitrozemské moře ( hloubka 50 m ) v jehož usazeninách jsou zkamenělé ryby, měkkýši, plazi. A tento juvenilní Elasmosaurus, jediná vada na kráse, že hlava s částí krku byla nalezena odděleně. Že by také důsledek opistotonické pózy ? A ta představa, že by v mělkém teplém moři mršina zkameněla a nebyla sežrána možná ještě před dopadem na dno ?