grand-canyon-limestone

Vápencové vrstvy v Grand Canyonu

Jakob HaverCelosvětová Potopa Napsat komentář

Probíhalo ukládání vrstev rychle nebo pomalu?

Vyšlo v časopise Creation 17(3):50–51

Z creation.com přeložil Jakob Haver – 12/2019. Translation granted by Creation.com – přeloženo s povolením od Creation.com.

Otázka:

„Četl jsem v jedné knize (stavějící se proti geologii Potopy a nedávnému stvoření), že vápence v Grand Canyonu jsou hodně podobné současným vápencovým nánosům (které se dnes tvoří velmi pomalu), takže je zřejmé, že vápencové vrstvy potřebovaly ke svému uložení miliony let.“

Odpověď:

Je pravda, že současné vápenné nánosy z povrchových vod, které jsou primárně tvořeny rozpadem mořských tvorů obsahujících uhličitan vápenatý, narůstají pomalou rychlostí, takže získání tloušťky 30 centimetrů (jedné stopy) by mohlo trvat asi 1 000 let.

Nicméně už není pravdou, že takovéto dnešní vápencové nánosy jsou strukturálně totožné se starými vápencovými vrstvami v kaňonu.

Následující tabulka shrnuje hlavní rozdíly:

Vápence v kaňonu Dnešní vápencové nánosy
Převažující typ zrn Kalcit Aragonit
Převažující velikost zrn (průměr) 4 mikrony nebo méně Asi 20 mikronů
Důkaz současného působení vody Vápence obsahují fosilie s dominantní orientací, což ukazuje, že při ukládání současně působil proud vody. Chybějící fosilie s dominantní orientací ukazují, že tu proud vody při ukládání nepůsobil.
Důkaz rychlého pohřbení Jsou v nich zkameněliny hlavonožců, kteří by se rozpadli, pokud by nebyli pohřbeni rychle. Důkazy tohoto druhu zde žádné nejsou.

Navíc mnohé z těchto vápenců v kaňonu obsahují zrna křemenného písku, což svědčí o tom, že byly přenášeny proudící vodou. Pokud proudění vody stačilo k přesunu písku, stačilo stejně tak dobře i pro přesun jemného vápence.

Dostatek důkazů svědčí o tom, že silné vrstvy vápence v kaňonu se neutvářely tak, jako dnešní vápencové nánosy, tedy „jemným deštěm uhličitanů“ po dlouhou dobu, ale byly vytvořeny transportem sedimentů za současného proudění vody.

Příbuzné články (v angličtině)

 

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments