xmas-under-water

Vánoce pod vodou

Pavel AkrmanOstatní, různé 2 Komentáře

Miniatura „Vánočního rournatce“ pod vodou ukazuje, jak nádherně Bůh spojuje krásné s užitečným

Časopis Answer Magazine

Z answersingenesis.org volně přeložil Pavel Akrman – 12/2022.

Tyto slavnostní ozdoby najdete celoročně na korálových útesech po celém světě. Jsou to vlastně krmné a dýchací orgány rournatce ozdobného, jehož latinský název je Spirobranchus giganteus. Tento živočich má velice zvláštní tvar těla připomínající vánoční stromek (v angličtině nese název Christmas Tree Worm). Vše je řečeno v jeho názvu Spirobranchus „spirální žábry” s výškou 1,5 palce [3 cm] (ačkoli při takové výšce se jeho označení giganteus jeví jako poněkud přehnané).

Život rournatce Spirobranchus giganteus začíná tím, že se připoutá ke korálům a vystaví si pomocí pískovce trubicový příbytek, přičemž korál roste okolo. Poté rozvine své nádherně barevné, víceúčelové žábry do mořských proudů, odkud jednak čerpá kyslík a zároveň filtruje plankton jako potravu. Žábry mají drobné vlasové řasinky, které přivádějí potravu do úst rournatce. (Také shromažďují písek, který přenáší do úložných váčků pro potřeby průběžných úprav svého trubicového příbytku.)

Ale snažte se dívat rychle. Stačí byť i jen sebemenší vyrušení, a tato sváteční scenérie se rázem promění v pustou poušť. Během mrknutí oka dokáže tento les rournatců zatáhnout své ozdobné žábry a zmizet ve svých norách, aby se vyhnuli predátorům. Nicméně pokud budete trpěliví, během minuty se pomalu zase objeví a znovu odhalí tu krásu a nádherné umění, které jim vložil náš Stvořitel do žaber, které jsou nutným orgánem pro jejich praktický život.

 

 

Subscribe
Upozornit na
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
jhk - vlasta

https://youtu.be/LJnwwts1C4g?t=106 – nádherní tvorové. Musí to být nádherný pohled pod hladinou na korálovém útesu.