cassini

Titan se vzdaluje od Saturnu

Pavel AkrmanVesmír, astronomie 3 Komentáře

Rychlé vzdalování Titanu má dopad na jeho stáří

Henry Richter, PhD., PE

Z Creation – Evolution News přeložil Pavel Akrman – 12/2021. Na úvodním snímku sonda Cassini u Saturnu.

Nedávná tisková zpráva z Jet Propulsion Laboratory (JPL) oznámila, že nově přezkoumaná data ze sondy Cassini ukazují vzdalování měsíce Titanu od planety Saturnu mnohem rychlejší, než se dříve myslelo. Jaké důsledky má fakt, že se měsíc vzdaluje? Říká to něco o časové stupnici stáří Saturnova systému.

Tisková zpráva JPL z 8. června 2020 oznámila, že „Saturnův měsíc Titan se vzdaluje rychleji, než se dříve myslelo.“

Nový výzkum vědců z NASA a Italské kosmické agentury má dopad na celý Saturnův systém, stejně jako na další planety a měsíce.

Podobně jako se náš Měsíc každým rokem o kousek vzdálí od Země, činí totéž i jiné měsíce od svých hostitelských planet. Jak Měsíc obíhá, jeho gravitace vytváří tah na planetu v místě jeho přechodu a dočasně na planetě způsobuje slapové změny.

V průběhu času se energie vytvářející vydutí oceánu (příliv a odliv) přenáší z planety na Měsíc a posouvá jej stále dál a dál.1 Náš Měsíc se od Země každoročně vzdálí o 3,8 cm.

Dosud si vědci mysleli, že znají rychlost2 vzdalování obřího měsíce Titanu od Saturnu, ale nedávno udělali překvapivý objev: Na základě dat z NASA kosmické sondy Cassini zjistili, že Titan se vzdaluje stokrát rychleji, než jak si mysleli dříve – asi o 11 centimetrů za rok.

Článek dále komentuje odhadované stáří měsíce Titanu (a dalších zbývajících 80 měsíců). Co lze z tohoto vzdalování zjistit (nebo alespoň odvodit)? Článek konstatuje, že to vyvolalo pochybnosti ohledně stáří těch měsíců a uvádí několik základních informací:

Tato zjištění mohou pomoci řešit otázku ohledně stáří. Vědci vědí, že Saturn vznikl před 4,6 miliardami let v raném období Sluneční soustavy, ale větší nejistota existuje ohledně tvorby prstenců kolem planety a jejího systému s více než 80 měsíci. Vzdálenost Titanu od Saturnu je v současné době 1,2 milionu kilometrů. Revidovaná rychlost jeho vzdalování ukazuje, že Měsíc se začal formovat mnohem blíže k Saturnu, což znamená, že celý systém se musel vyvíjet mnohem rychleji, než se původně věřilo.

Nejprve se uvádí, že „vědci vědí, že Saturn vznikl před 4,6 miliardami let.“ Vědí? Opravdu? Na základě jakých reálných informací to vědí? To však není to, co mám na mysli Jde o to, co z toho vyplývá, když teď víme, že Titan se vzdaluje od Saturnu určitou rychlostí. Článek JPL uvádí několik komentářů:

Za posledních 50 let vědci používali stále stejné vzorce k odhadu rychlosti vzdalování měsíce od své planety, a tato rychlost byla také použita ke stanovení stáří měsíce. Tyto vzorce, založené na klasických teoriích, byly aplikovány na velké i malé měsíce v celé Sluneční soustavě. Tyto hypotézy předpokládaly, že v systémech jako je Saturnův, s desítkami měsíců a vnějšími měsíci jako Titan, se měsíce pohybovaly směrem ven pomaleji než ty bližší, protože jsou dále od gravitace hostitelské planety.

Před čtyřmi lety teoretický astrofyzik Jim Fuller, nyní působící na Kalifornském technologickém institutu, publikoval výzkum, který tyto teorie vyvrací. Fullerova teorie předpověděla, že vnější měsíce se mohou pohybovat směrem ven podobnou rychlostí jako vnitřní měsíce, protože se uzamknou v jiném typu orbitálního vzorce, který je vázán na konkrétní výkyvy planety a posouvá je ven.

Podívejme se tedy na toto nové měření: Titan se vzdálí o 11 centimetrů za rok. Sotva lze říci že je to nějak moc, vzhledem k tomu, že Titan je v současné době vzdálen od své hostitelské planety 1,2 milionu kilometrů. Podívejme se však na těch 11 centimetrů v kosmickém časovém měřítku.

Čtyři palce (11 cm) za rok je 0,0063 mil za sto let, což je 63 mil za každý milion let. Za předpokladu, že rychlost pohybu byla vždy stejná jako dnes, by měsíc za 100 miliónů let urazil vzdálenost 6 300 mil. Před miliardou let by byl o 63 000 mil blíže k Saturnu. A miliarda let je jen částí údajného stáří Saturnu, které má být 4,6 miliardy let. Tak kde Titan začínal a odkud se vzal? Mnohem snáze to lze vyřešit v modelu nedávného stvoření.

titan

Saturnův měsíc Titan

Kdyby se Titan vzdaloval rychlostí 11 centimetrů za rok, pak by se před 4,5 miliardami let musel téměř dotýkat Saturnu. (Shutterstock)

Takže takové tvrzení opět vyvolává pochybnosti – o stáří vesmíru a o všem, co je v něm. Jako věřící v mladou Zemi v tom vidím jen další příklad toho, jak se „vědecké“ stáří vesmíru rozpadá na kusy. Jestliže ale došlo ke stvoření Titanu a Saturnu ve stejnou dobu jako Země, pak se Titan od svého stvoření příliš nevzdálil. A způsob jejich stvoření vedl k pomalému vzdalování.

Jaká tedy nakonec máme vědecká fakta? Jak se zdá jen to, že Titan se na oběžné dráze v současné době vzdaluje o 11 cm za rok. Jak to vědci naměřili? Jak mohli zaznamenat tak nepatrný nárůst na oběžné dráze čtyřikrát větší než má náš Měsíc, měřeno ze vzdálenosti téměř miliardy mil? A jak dalece kruhová je ta oběžná dráha? To by bylo na celý další článek, ale za použití jediného údaje 11 cm, doplněného nejrůznějšími dohady a domněnkami si pak mohou dovolit přijít s celou škálou nejrůznějších působivých vysvětlení. Nikdo u toho během těch let nebyl, aby viděl vzdalování Titanu od Saturnu. Věda může být založena pouze na tom, co lze pozorovat a měřit. Jenže zde mnohé z toho, co se nám říká, muselo být odvozeno z fantazie. Takže co na tohle vlastně říct?

Všimněte si, že stovky výpočtů založených na teorii, kterou používali 50 let, byly rázem smeteny jejich vlastními kalkulacemi. Nový výpočet má dominový efekt na další měření: „Revidovaná rychlost jeho vzdalování ukazuje, že Měsíc se začal formovat mnohem blíže k Saturnu, což znamená, že celý systém se musel vyvíjet mnohem rychleji, než se původně věřilo,“ říká článek. Kdo že tomu věřil? Zastánci dlouhých věků. Navíc to znamená, že ta stará teorie, kterou „vyvrátil“ Jim Fuller, přinášela falešné výsledky pro celou Sluneční soustavu. Jaké další chybějící faktory a neznámé mohou mít nyní vliv na jejich závěry? Jsme vděčni doktoru Richterovi, že na tyto problémy upozornil.

Odkazy a poznámky

  1. Procesy tření uvnitř Země přeměňují část této energie na teplo, čímž deformují gravitační pole Země tak, že „táhne“ Měsíc dopředu na jeho dráze. To způsobuje, že Měsíc má přebytek energie a postupně se vzdaluje od Země rychlostí zhruba 3,8 centimetrů za rok (kosmonautix.cz)
  2. Podle starých teorií se Titan měl vzdalovat od Saturnu rychlostí pouze jednoho milimetru ročně.

 

Subscribe
Upozornit na
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
jhk - vlasta

“”Za předpokladu, že rychlost pohybu byla vždy stejná jako dnes”” – já myslím, že to s tou stejnou rychlostí možná nebude tak horké. Fyzikální veličiny, které to ovlivńují jsou dle mého magnetická/gravitační přitažlivost a mechanika pohybu okolo Saturnu. Pak ještě asi další vlivy eventuelních dalších obíhajících měsíců. Nedivím se astronomům a fyzikům, když o tom přemýšlejí, nebo i něco měří – že při tom přicházejí do úžasu nad Boží mocí. Ono když si člověk uvědomí, co všechno se muselo “stát” při tom, když to “nějak” vzniklo – že při přemýšlení o takové… Číst vice »

Václav Dostál

Autor ukazuje na nesmyslnost “standardního” předpokladu stejného průběhu dějů během dlouhých časových úseků: “Za předpokladu, že rychlost pohybu byla vždy stejná jako dnes, by měsíc za 100 miliónů let urazil vzdálenost 6 300 mil. Před miliardou let by byl o 63 000 mil blíže k Saturnu”.(1 míle je asi 1,6 km). “Standardní” předpoklady a výklady se vzájemně vylučují.