Temné tajemství fyziků

Jakob HaverVesmír, astronomie 10 Komentářů

Rychlé hvězdy neměly čas odletět

John Hartnett

Z creation.com/physicists-dark-secret přeložil Jakob Haver – 02/2020. Translation granted by Creation.com – přeloženo s povolením od Creation.com. Úvodní foto: Autor článku prof. John G. Hartnett je nyní v penzi a věnuje se vývoji ultra-stabilních safírových hodin ve společnosti Cryoclock Pty Ltd.

Redakce CMI: Prof. John G. Hartnett odešel nedávno do penze – pracoval jako docent fyziky na Universitě v Adelaide (a dříve na University of Western Australia). Po svém odchodu byl Dr. Hartnett zapojen do malé společnosti Cryoclock Pty Ltd, aby komercializoval svůj výzkum ve vývoji ultra-stabilních hodin. Viz www.cryoclock.com. Publikoval více než 100 odborných článků v recenzovaných vědeckých časopisech a více než 100 konferenčních studií s několikerým mezinárodním oceněním a vyznamenáním.

dark-secretNejprve to byla temná hmota, potom přišla temná energie, pak temné fotony a nyní se mluví o temných hvězdách, temných planetách, a dokonce o temném inteligentním životě v nějaké kompletní temné galaxii uvnitř naší galaxie Mléčná dráha.

Nicméně ve skutečnosti fyzici o temné hmotě a temné energii nevědí vůbec nic. Tyto pojmy a nejasné koncepty, které je představují, byly ve skutečnosti vymyšleny astrofyziky, protože ti připouštěli pouze materialismus (všechno, co existuje je hmota a energie). Následně dogmaticky trvali na důsledném uplatňování tohoto všeho na původ a strukturu vesmíru.

Když tito fyzici pozorují rychlosti rotace hvězd – nejen v naší vlastní galaxii, ale také v tisících dalších spirálních galaxií – zjišťují, že hvězdy ve spirálních discích se pohybují „příliš rychle“. Pohybují se tak rychle, že v jejich předpokládané životnosti – což také odpovídá životnosti jejich galaxií, řádově 10 miliard let – by měly být tyto galaxie dávno rozpadlé, protože jejich hvězdy by z galaxií odletěly pryč, nemohly by se v nich udržet.

“… tyto galaxie by měly být dávno rozpadlé, protože jejich hvězdy by z galaxií odletěly pryč …”

Jelikož astrofyzici nedokážou tyto vysoké rotační rychlosti vysvětlit pomocí standardní vyzkoušené a ověřené newtonovské fyziky, vymysleli si představu, že galaxie ve skutečnosti obsahují 80% až 90% „temné hmoty“ – entita, která je sice všude, ale neexistuje žádná metoda, pomocí které bychom ji mohli vidět nebo detekovat.1

V jednom článku2 se uvádí, že tomu věří většina dnešních fyziků. To sice může docela dobře být, ale to není můj případ, a to jsem si jist, že se mohu kvalifikovat jako skutečný fyzik.3 V každém případě platí, že pravda není určována většinovým názorem.4

V takových věcech, jako je stvoření vesmíru, začali vědci opouštět Boží Slovo jako autoritu asi před 200 lety, a proto dnes mnozí věří v materialismus – tedy že neexistuje žádný Stvořitel a vesmír vznikl jednoduše sám od sebe, z ničeho.5 Jenže pokud se tento jejich pohled setkává s fakty, které mu odporují, není to vhodná chvíle opustit svou „temnou“ mytologii? Na místo toho by měli vzít v úvahu možnost, že vesmír není tak starý, jak si představují, tj. že byl stvořen asi před 6 000 lety, jak o tom svědčí Bible. Za těchto okolností už potom není vůbec divné, že tyto rychlé hvězdy neměly čas odletět pryč.

Odkazy a poznámky

  1. Hartnett, J.G., Why is dark matter everywhere in the cosmos? creation.com/dark-matter-everywhere, March 2015.
  2. Bazilchuk, N., Dark matter: how can we know if it exists? ScienceNordic.com, April 2016.
  3. Redakce CMI: Prof. John G. Hartnett odešel nedávno do penze – pracoval jako docent fyziky na Universitě v Adelaide (a dříve na University of Western Australia). Po svém odchodu byl Dr. Hartnett zapojen do malé společnosti Cryoclock Pty Ltd, aby komercializoval svůj výzkum ve vývoji ultra-stabilních hodin. Viz www.cryoclock.com. Publikoval více než 100 odborných článků v recenzovaných vědeckých časopisech a více než 100 konferenčních studií s několikerým mezinárodním oceněním a vyznamenáním. Viz creation.com/hartnett.
  4. Howard, G., Can all those scientists be wrong? Creation 36(1):20–22, January 2014; creation.com/scientists-wrong.
  5. Hartnett, J.G., On the origin of universes by means of natural selection—or, blinded by big bang blackness, creation.com/origin-of-universes, October 2014.
Subscribe
Upozornit na
10 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
jhk - vlasta

Ale Boha je možné vše– to ano Vitasi, u Boha je skutečně vše možné – jenomže něco tomu schází Viťasi, schází tomu jistý kontext, ve kterém byla tato věta Kristem řečena – a ten kontext je docela důležitý. Je to kontext, ve kterém Kristus povzbuzuje učedníky, když se ho ptají – kdo tedy bude spasen? Vy jste vytrhl tuto větu – použil ji jako důkaz o tom, že Bůh – tedy může vše – i v oblasti porušování přírodních zákonů – a to je špatně Viťasi. Takto to Bůh rozhodně… Číst vice »

vitas

Zdravím Admina, …fotonů, které nám Bůh pustil při stvoření, aby si užil trošku srandy, když si nad tím budou astronomové lámat hlavu. Vím, je to váš styl, ale mě šlo jen o to signalizovat vám, že je to přinejmenším trapné a hloupé Co je na tom hloupého? Lámou si nad tím astronomové hlavu? Lámou. Jestli z toho má Bůh radost nebo ne, nemohu vědět, stejně jako vy nemůžete vědět že z toho radost nemá. Ale Boha je možné vše. Přijde mi trochu útlocitné pohoršovat se nad poněkud neformálním vyjádřením (i… Číst vice »

Václav Dostál

Myslím, že Viťas jenom provokuje. Nedá se totiž předpokládat, že by CHTĚL svými “argumenty” přesvědčit kreacionisty. Např. použitím tvrzení, že je někdo hloupý, toho dotyčného nepřesvědčíme ani správnými argumenty.

admin

Viťasi, vzhledem k tomu, že jste si dal (myslím celkem poctivě) práci s odpovědí, budu ještě reagovat. Vezmu to “proporcionálně” – tím chci říci, že za zmínku stojí tři vzájemně provázané pilíře vašeho komentáře – začátek, střed a konec. 1. Zralé stvoření – toto jedno ze základních učení biblických kreacionistů. K tomu už nelze v zásadě přidat nic nového, ačkoli jsou i jiné návrhy – ale neznamená to pro mladý vesmír zvláštní problém. To jste si skutečně nevymyslel, z toho jsem vás ani nepodezříval – moje kritika směřovala ke způsobu,… Číst vice »

vitas

Zdravím Admina,

A opravdu, jestli máte něco nového rád si to prostuduji.

… k tomu ještě dodám. (Aby nedošlo k mýlce následující text není ironie) Pokud to nechcete dělat, nedělejte to. Nechtěl bych, aby to vypadalo, že Vás chci nutit k nějaké činnosti a pak bych si to ani nepřečetl, nebo to odbyl. Já to pochopím. Nemáte žádnou povinnost to dělat. Já Vám to nebudu vyčítat. Ale nechtěl bych abyste Vy vyčítal mě, že Vás o to žádám.

Přeji vše dobré.

S pozdravem

vitas
@;;

vitas

Zdravím Admina, Zaprvé, vaše poznámka v prvním odstavci je zcela nemístná, hloupá a naprosto mimo mísu Já pouze opakuji co jsem také slyšel u kreacionistů. Bylo to ve videu AiG, kde moderátoři argumentovali tím, že Adam byl stvořen také dospělý, tedy včetně všech stop po tom jak dospíval. A tím pádem není divu, že i hvězdy byly stvořeny dospělé, tedy i s letícími fotony nesoucí informace o jejich dřívější podobě. Hele, alespoň uznejte, že tohle bych si já nevymyslel. A opět – protože tu nejste nováček (všechno jste se mohl… Číst vice »

admin

Re: Viťas Vypadá to, že za dobu kdy tu nejste, vždycky nějak záhadně “zmoudříte” (ve svých očích) a pak tu svá moudra vychrstnete bez ladu a skladu. Zaprvé, vaše poznámka v prvním odstavci je zcela nemístná, hloupá a naprosto mimo mísu. Vždyť vy vůbec nerozumíte tomu, jak to kreacionisté vnímají, a pletete se do hovoru svými dětinskými úvahami. A opět – protože tu nejste nováček (všechno jste se mohl milionkrát dovědět), nemíním ztrácet čas vysvětlováním. Zadruhé, usmyslel jste si, že VD používá Segnerovo kolo jako plnohodnotnou paralelu ke spirálním galaxiím… Číst vice »

vitas

Zdravím, Za těchto okolností už potom není vůbec divné, že tyto rychlé hvězdy neměly čas odletět pryč. Za těchto okolností hlavně nelze hovořit o nějakých existujících galaxiích, protože světlo z nich k nám cestuje mnohem více než 6000 let. Existuje tedy pouze jakési video fotonů, které nám Bůh pustil při stvoření, aby si užil trošku srandy, když si nad tím budou astronomové lámat hlavu. Kéž by kreacionisté někdy domysleli důsledky svých tvrzení. A k poznámkám Václava Dostála: Segnerovo kolo je jako paralela ke galaxiím zcela nevhodná (to jsem již panu… Číst vice »

Václav Dostál

Běžně uváděná rotační křivka spirální galaxie je jakýsi „průměr“ naměřených křivek konkrétních galaxií. Jestliže se podíváme na křivky různých galaxií, zjistíme, že se od sebe vzájemně velice liší: pro galaxie typu Sb, Sc a SBb-SBc.Viz https://iopscience.iop.org/article/10.1086/307731/fulltext/ – část za obr. 3. Kromě toho existují rotační křivky nepravidelných galaxií, intragujících galaxií a galaxií s aktivními jádry. Nemá valný smysl se zabývat jejich popisem. Důležitější je chybějící vysvětlení takové různorodosti! Muselo by se zavést naprosto odlišné rozložení temné hmoty kolem různých galaxií. Běžně uvažované kulové halo vůbec nevyhovuje – kolem centra galaxií… Číst vice »

Václav Dostál

Upravuji první větu https://cs.wikipedia.org/wiki/Temná_hmota: „Temná hmota či skrytá hmota nebo též skrytá látka je označení hypotetické formy hmoty, jejíž existence by vysvětlovala nesrovnalosti mezi některými skutečně pozorovanými a z modelů vypočítanými hodnotami“ rychlosti rotace hvězd ve spirálních galaxiích. Viz druhý obr. ve wiki (zvětši si): Rychlost rotace by teoreticky měla probíhat podle dolní křivky, ale ve skutečnosti je podle horní křivky – vzdálenější hvězdy se otáčejí o hodně rychleji než by měly. Jak píše prof. Hartnett: „Pohybují se tak rychle, že v jejich předpokládané životnosti – což také odpovídá životnosti… Číst vice »