Archeologické datování je (možná někdy i) spolehlivé
Jakob Haver
Překlad některých pasáží ze zdrojů na www.bbc.com a www.livescience.com.
Kamenné kruhy jsou specifické pro oblast Aberdeenshire v severovýchodním Skotsku i v jihozápadním Irsku. Když se skotští historici a archeologové v prosinci 2018 o jednom takovém tajemném kamenném kruhu dozvěděli, byli velmi nadšení. Společnost Historic Environment Scotland a Archeology Service Aberdeenshire Council poté oznámili světovým médiím, že kruh je starý 4 500 let a zpráva se těšila celosvětové pozornosti. Kamenný kruh byl „oficiálně uznán“ a přidán do databáze starověkých kamenných kruhů.
Nicméně nadšení trvalo sotva rok. Ukázalo se, že kamenný kruh poblíž farnosti Leochel-Cushnie (Aberdeenshire, Skotsko) byl postaven mnohem, mnohem později, než odborníci stanovili na základě svých archeologických analýz. Historiky a archeology totiž kontaktoval původní majitel zemědělského pozemku a přiznal jim, že strukturu postavil on sám jako repliku kamenného kruhu v polovině 90. let minulého století, přičemž jeho záměrem nebylo někoho podvést; farmář postavil kruh spíše pro své vlastní potěšení.
Jinými slovy, odborníci po přezkoumání hlásali světu skvělý starověký nález datovaný bez jakýchkoli pochyb na 4 500 let, než se jednoduše objevil předchozí majitel pozemku a vysvětlil, že kameny do kruhu sestavil on sám v 90. letech. Historici a archeologové vzali tuto zprávu v tichosti na vědomí a zároveň si broukali pod fousy něco o tom, že datování kamenných kruhů je dosud stále velmi obtížné…
Stejně jako v případě biblické výpovědi o stvoření se i zde potvrdilo, že tím nejlepším a nejspolehlivějším způsobem zjištění původu a stáří je stále svědectví od samotného zhotovitele.
Odkazy
- BBC: „Ancient“ Aberdeenshire stone circle found to be replica, bbc.co.uk, 21 Jan 2019
- Live Science: „Ancient“ Stone Circle Actually Built in 1990s by Scottish Farmer. 21 Jan 2019
Myslím že že i přes tento “těžký přešlap” archeologů stojí za to vyzdvihnout poctivý (a vlastně i humorný) přístup jednoho z nich, Neila Ackermana. Ten se na Twitteru o sobě vyjádřil takto:
(viz zdrojový článek na Live Science)
Umí si udělat legraci sám ze sebe, a to je sympatické!
–
že tím nejlepším a nejspolehlivějším způsobem zjištění původu a stáří je stále svědectví od samotného zhotovitele. – neboli od osobního svědka události. Pak ještě záleží na tom, jak se přesně zachová časové údobí, které od té události ušlo – neboli, jak přesně bude zaznamenaná chronologie a na čem, zdali na pokoleních, na záznamech událostí, jak přesně se dá zjistit zpětně – jak ona chronologie byla koncipována, atd. atd. atd. Kdo má z národů, které toto zaznamenaly – chronologii nejpřesnější? Myslím, že na to je jednoduchá odpověď. A ještě další otázka… Číst vice »