smellicopter

„Smelikoptéra”

Pavel AkrmanFakta pro stvoření Napsat komentář

Nejen kopíruje, ale skutečně i používá Boží design

David Catchpoole

Z creation.com přeložil Pavel Akrman – 09/2022. Translation granted by Creation.com – přeloženo s povolením od Creation.com. Na úvodním obrázku je vedoucí autorka návrhu, doktorandka strojního inženýrství Melanie Anderson (roušku má kvůli místnímu omezení Covid-19), drží Smelikoptéru (kredit: Mark Stone/University of Washington).

smellicopter-01Obr. 1.: „Smellicopter“ je přezdívka pro autonomní dron, který používá jako pachový senzor anténu z živé můry (typ zde vyobrazený je lišaj smrtihlav).

Ve stále se rozšiřující oblasti výzkumu biomimetiky (jako jsou biomimikry nebo bioinspirace) inženýři kopírují návrhy, které vidí v přírodě. Znovu a znovu se ukázalo, jak užitečné je to při vytváření nových vynálezů a zlepšování stávajících technologií.1

Z těchto případů pro nás vyplývá jasné ponaučení, které však při oznamování těchto úspěšných inženýrských příběhů často chybí. Jistě se shodneme na tom, že výtvory inženýrů byly navrženy inteligentně. Tak proč to neplatí také pro design v přírodě, který vědce inspiroval? Především proto, že kopie v mnoha ohledech zaostávají za živými originály. A protože jsou živé věci tak mistrovsky zkonstruovány, biomimetika tudíž jasně ukazuje na Inteligentního konstruktéra, nikoli na evoluci. A Bible Ho zná. On je Pán a Bůh, Stvořitel nebe i Země a veškerého života.

Pachový senzor seslaný z nebes

„Inženýři z washingtonské univerzity připojili ke svému dronu – kvadrokoptéře – anténu ze skutečné můry.”

A nyní výzkumníci jeden z těchto Božích návrhů nejen zkopírovali, ale úspěchu dosáhli tím, že jej přímo použili. Inženýři z washingtonské univerzity potřebovali super-citlivý detektor pachu, a tak připojili ke své kvadrokoptéře anténu ze skutečné můry.2,3 Jejich cíl? Sestavit vzdušného robota ke snímání pachů, který bude takto na dálku vyhodnocovat a zjišťovat nebezpečné zóny; jediný stroj tak bude schopen rozpoznat únik plynu, výbušniny nebo lidi, přeživší katastrofu.

Vědci použili anténu z lišaje tabákového (Manduca sexta), neboť žádný člověkem vyrobený pachový senzor se nevyrovná její citlivosti a rychlé reakci. Můry dokážou svými tykadly zachytit chemikálie ve vzduchu, jednak ke zjištění potravy nebo potenciálního partnera. „Buňky v můřím tykadle zesilují chemické signály,“ vysvětlil jeden z výzkumníků, profesor biologie na UW Thomas Daniel. „Můry to dělají opravdu s vysokou účinností – jediná pachová molekula dokáže vyvolat spoustu buněčných reakcí, a právě v tom je ten trik. Tento proces je super-účinný, přesný a rychlý.“2

Na prototypu „Smelikoptéry“ je můří anténa připojena k elektrickému obvodu, aby monitorovala signál ze svých buněk. Dron je vybaven technologií řízení pro sledování směru proti větru ke zdroji detekovaného pachu.

smellicopter-02

Vlevo: Smelikoptéra může také při pohybu vzduchem vnímat překážky a vyhýbat se jim. Zde je před Smelikoptérou vybrazen lišaj.

Vpravo: Přidáním tenkých vodičů na oba konce antény (k připojení oblouku) ji vědci mohli zapojit do elektrického obvodu a zaznamenávat tak její reakce na obláček květinové vůně.

Boží návrh: zkratka pro inženýry

„Příroda opravdu smetla naše pachové senzory vyrobené člověkem se stolu.” – Melanie Anderson, Univerzita Washington

Melanie Anderson, hlavní autorka výzkumné práce v časopise Bioinspirace a Biomimetika řekla: „Příroda opravdu smetla naše pachové senzory vyrobené člověkem se stolu. Použitím skutečné můří antény ve Smelikoptéře jsme schopni získat z obou světů to nejlepší: citlivost biologického organismu na robotickém stroji, kde můžeme ovládat jeho pohyb.“3 Jak parafrázovala jedna mediální zpráva: „Někdy prostě nemá cenu snažit se překonat matku přírodu.“4 Návrhy samozřejmě nepocházejí od nějaké „Matky přírody“ v evolučním tandemu s „Otcem času“, ale jak již bylo řečeno, od Boha.

Části navržené ke vzájemné spolupráci

smellicopterAby „čich“ Smelikoptéry fungoval, musí být anténa z můry stále „biologicky a chemicky aktivní“. Je tedy použita živá anténa. Před odstraněním tykadla „byla můra uspána vložením do lednice“. Nicméně oddělené tykadlo přestane být biochemicky aktivní už za pouhé čtyři hodiny.2

Je zřejmé, že tykadlo můry je komplexní orgán navržený tak, aby byl součástí ještě složitějšího, jemně vyladěného celku. Celé tělo můry je navrženo tak, aby neustále udržovalo v chodu a zachovávalo všechny jeho části. Ty se však při jejich oddělení brzy rozpadnou.

To nám připomíná Pavlovo obrazné přirovnání věřících k tělu v 1. Korintským 12. Jednotlivé orgány neboli členové mají v organismu různé role. Pokud jsou odpojeny od těla jako celku, jejich efektivní fungování brzy ustane.

Odkazy a poznámky

  1. Viz creation.com/biomimetics.
  2. McQuate, S., The Smellicopter is an obstacle-avoiding drone that uses a live moth antenna to seek out smells; washington.edu, 7 Dec 2020.
  3. Anderson, M. and 4 others, A bio-hybrid odor-guided autonomous palm-sized air vehicle, Bioinspir. Biomim. 16(2):026002, 2020.
  4. Coldewey, D., This tiny drone uses an actual moth antenna to sniff out target chemicals; techcrunch.com, 8 Dec 2020.
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments