Dinosaurus

Dinosauři jsou nejlépe známou různorodou skupinou vyhynulých tvorů, která proslula obrovskými rozměry některých druhů. Byli mezi nimi jak masožravci, např. monstrózní Allosaurus, který dosahoval až 40 stop na délku, stejně jako býložravci , jejichž příkladem je Diplodocus s rozměry překračujícími 115stop. Dnes je již vědecky prokázáno, že dinosauři žili ve stejné době jako savci. Styk člověka s dinosaurem dosud vědecky uznán nebyl, je však velmi pravděpodobný, viz. DRAK.

Termín “dinosaurus” znamená strašný ještěr. Název byl vytvořen v roce 1842 kreacionistickým paleontologem Richardem Owenem z řeckých slov δεινός, deinos (“hrozný”) a σαῦρος, sauros (“ještěr”).

Dinosauři se vzhledem k velikosti a trvanlivosti svých kosti nacházejí hojně ve fosilním záznamu . Z toho lze usuzovat, že mnoho z nich zahynulo při celosvětové Potopě. Kniha Genesis však říká, že všechna zvířata Země byla umístěna na Noemově Arše a tak lze usuzovat, že dinosauři Potopu přežili a postupně vyhynuli až po této globální katastrofě následkem změn klimatu.

Klasifikace dinosaurů:

Říše: Animalia
Kmen: Chordata
Podkmen: Vertebrata
Třída: Reptilia (Sauropsida)
Čeleď: Dinosauria

Popis stvořeného živočicha naleznete na wikipedii. Zajímavostí je, že plazi dokud žijí, stále rostou, na rozdíl od savců a dalších suchozemských obratlovců, kteří po skončení dospívání již nerostou.

Existují dinosauři i dnes?

Tuto věc vyloučit nelze. Existují stále živé diskuse o tom, který živočich je dinosaurům nejblíže (zda krokodýl či kuře), nicméně doposud se nepodařilo prokázat, že by došlo k evolučnímu procesu změny dinosaurů v ptáky, vyjma vědeckých podvrhů typu Archaeoraptor, více zde. K podvrhům ve snaze dokázat evoluci docházelo i v jiných případech, např. Brontosaurus, který vznikl spojení kostí dvou tvorů, apod.

Video (26 min.):

Více o tématu naleznete zde:

Dinosauři a Bible
Dinosauři kontra ptáci aneb zkameněliny nelžou
Dinosauří kosti budí rozruch přes 20 let
Dinosauři: Vyhynuli před 65 miliony lety?
Dinosauři drželi dietu?
Dinosauři žili docela nedávno
Měkká tkáň v dinosauří kosti
Dinosauři kontra ptáci – zkameněliny nelžou
Procházka s dinosaury

Případně si vyhledejte heslo dinosaurus v poli vyhledavače našeho webu.