fosilni-drat

Pozoruhodný fosilní drát z oplocení

pavelkabrtStáří Země a vesmíru Napsat komentář

Vyšlo v časopise Creation 20(3):6

(Z creation.com přeložil M. T. – 01/2011. Translation granted by Creation.com – přeloženo s povolením od Creation.com.)

asný fosilní drát z oplocení_1-kolo drátu.jpg

Foto 1 a 2 (výřez): Kotouč drátu na oplocení v hornině skalního podkladu krátce po nalezení. (Col Lewis)

Kulatý předmět na první fotografii s průměrem asi 70 cm (2.3 stopy) našla na pláži Eighty Mile na severu Západní Austrálie Amy Lewisová, 11letá dcera majitelů místního parkoviště karavanů Cola a Jo Lewisových. Předmět odkrytý odlivem byl mimořádně tvrdý (1) a těžký – asi 75 kg. Při bližším zkoumání se ještě předtím, než byl rozříznut, ukázalo, že jde o „zkamenělý“ kotouč moderního drátu sloužícího k oplocení, který byl zcela uzavřen v hornině skalního podkladu.

Na fotu 2 (výřez) je vidět zblízka povrch zmíněné horniny včetně „fosilních“ lastur mořských mlžů. (klikni na obrázek pro zvětšení)

Foto 3 a 4 (výřez): Detail velmi tvrdého povrchu zmíněné horniny obsahující fosilní lastury mořských mlžů. (Steve Cardo)

Foto 3: Plocha horniny v podélném řezu, na kterém jsou vidět rozměry drátu.

Foto 4 (výřez): Plocha v místě, kde se vzorek odlomil; je zde vidět příčný řez drátem. (klikni na obrázek pro zvětšení)

Horninu tvoří tvrdý, masivní, vápnitý pískovec. Drát je běžnou ocelí „číslo 8“, která se používá k oplocení – týmž drátem, který používali na blízkém statku Wallal Downs v letech 1920 až 1970 (2). Pan Lewis si vzpomíná, že viděl, jak jedno staré křídlo plotu v 70. letech 20. století na tomhle místě spláchlo moře. V kraji patřilo k běžné praxi, že opotřebované pobřežní oplocení (se životností zhruba 10 let) se srolovalo do kotoučů jako je tenhle a vyhodilo, občas na pláž či do moře.

Je samozřejmé, že kolem drátu se hromadil písek, lastury, i jejich úlomky. Pak začaly sloučeniny oxidu železitého z korodujícího drátu vázat chemicky písek a lasturovou drť do pevné horniny obepínající drát. Celý tenhle proces proběhl za několik desetiletí, nikoli za mnoho milionů let.

Žel, průměrného člověka vědci stále krmí svými „miliony let“, chce-li se poučit o tom, jak vznikají horniny a fosilie. Jak jsme však již mnohokrát zdůraznili (a podepřeli to mnoha příklady) – v příznivých podmínkách se horniny i fosilie mohou vytvořit za velmi krátkou dobu.

Odkazy a poznámky

  1. Vzorek byl tak tvrdý, že „zvučel“ jako zvon, když jste do něj klepli. Ještě než jsme ho otevřeli, bylo naše podezření, že obsahuje drát z plotu (plynoucí z jeho tvaru), posíleno skutečností, že přitahoval magnet. Po pouhých několika týdnech v suchu naší klimatizované kanceláře v Brisbane praskl a rozpůlil se napříč.
  2. Stalo se to v době, kdy na statku chovali ovce a používali jak ostnatý, tak obyčejný drát. Novější ohrada pro krávy byla pouze z drátu ostnatého. Informace: pan Col Lewis, který v kraji žije již dlouho.
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments