Popírají kreacionisté vědu?

Pavel AkrmanDůsledky evoluční ideologie Napsat komentář

Dr. Jonathan Sarfati, CMI–US

Z Creation.com přeložil Pavel Akrman – 10/2024. Translation granted by Creation.com – přeloženo s povolením od Creation.com.

chapelObr. 1: Kaple Jesus College, Cambridge. (Peter Church | Wikimedia | CC BY-SA 2.0)

Evolucionisté často tvrdí, že kreacionisté popírají vědu. Avšak jakou vědu kreacionisté popírají? A co říká historie?

Základy vědy

Než začneme o vědě diskutovat, měli bychom se ptát, proč vůbec funguje. Věda vyžaduje uspořádaný vesmír, ale proč by měl být v první řadě uspořádaný? Evoluce toto nedokáže vysvětlit.

„Bůh dal lidstvu vládu nad stvořením (Genesis 1:28), což naznačuje, že máme o stvoření přemýšlet a zjišťovat, jak funguje.”

Bible však učí, že vesmír stvořil Božský zákonodárce – Bůh řádu, nikoli chaosu (1. Korinťanům 14:33) Bůh dal lidstvu vládu nad stvořením (Genesis 1:28), což naznačuje, že máme o stvoření přemýšlet a zjišťovat, jak funguje. (Viz také creation.com/whyscience)

Základy vědy byly položeny nejprve na univerzitách, což je středověký církevní vynález. Jejími průkopníky byli často duchovní, které bychom mohli nazvat přírodovědeckými filozofy (přírodní filozofie byl starý termín pro „vědu“). O pár století později vedla reformace ke znovuobjevení objektivnějšího chápání Písma, které se přenášelo do přírody. Historik vědy Peter Harrison napsal: „Zásadní roli ve vývoji západní vědy hrála Bible a její doslovný výklad. (Viz creation.com/roots)

Specifické vědy

Pojďme se nyní podívat na několik vědeckých odvětví, abychom zjistili, zda je kreacionisté popírají. Ale po pravdě řečeno, proč bychom tyto vědy popírali, když je založili kreacionisté? (Viz creation.com/name-game)

Astronomie

Johannes Kepler (1571–1630) objevil tři zákony pohybu planet. Vynalezl také refrakční dalekohled používaný i dnešními astronomy a objevil, jak oči zaostřují přicházející světlo. Jak sám řekl, jeho vědecká práce byla „přemýšlením o Bohem daných myšlenkách“.

Chemie

Robert Boyle (1627–1691) zrušil pohansko-řecký pohled na čtyři živly: oheň, vodu, zemi a vzduch. Místo toho navrhl moderní vědeckou definici: látka, kterou nelze rozložit na nic jednoduššího. Boyle objevil, že objem plynu je nepřímo úměrný tlaku (např. čím menší je objem plynu, tím vyšší je jeho tlak). Napsal také knihy obhajující křesťanství.

Fyzika

Vedle Alberta Einsteina tu byli tři vědečtí hrdinové: Faraday, Maxwell a Newton (creation.com/einsteins-heroes – v češtině)

maxwells-plaqueObr. 2: Maxwellovy rovnice. (FF-UK | Wikimedia | CC BY-SA 4.0)

Michael Faraday (1791–1867), člen velmi konzervativní křesťanské sekty (Sandemaniové), propagoval elektrochemii (důležitou pro galvanické pokovování) a magnetickou indukci (nezbytná pro elektrické generátory).

James Clerk Maxwell (1831–1879) výrazně přispěl k termodynamice a jeho rovnice elektromagnetismu byly základem Einsteinovy ​​relativity. Maxwell odmítl darwinismus a potvrzoval Noemovu Potopu.

Sir Isaac Newton (1642/3–1727) objevil zákony pohybu, gravitace a ochlazování, a dále spektrum světla. Ale psal více o Písmu než o vědě.

Vědecká matematika

Newton také spoluvynalezl kalkul. Mezi další vynikající kreacionistické matematiky patří Blaise Pascal (1623–1662), objevitel pravděpodobnosti a hydrauliky, a dále Leonhard Euler (1707–1783), který nejspíš objevil více matematiky než kdokoli jiný.

Takže kreacionisté sotva budou odmítat fyzikální vědy, protože hráli obrovskou roli v jejich objevování a rozvoji. Ale možná kreacionisté popírají biologii? Ve skutečnosti však mnohá odvětví biologie také založili kreacionisté.

Genetika

Gregor Mendel (1822–1884) objevil genetiku, když byl mnichem, poté opatem. Darwin ignoroval jeho práci a měl naprosto špatný pohled na dědičnost.

John Sanford (nar. 1950) vynalezl genovou pistoli a ukázal, jak rychlá genová mutace znemožňuje evoluci. Také ukázal, že bychom vyhynuli, kdyby dlouhé věky byly pravdou.

james-simpsonObr. 3: Sir James Young Simpson. (Stanley Howe | Wikimedia | CC BY-SA 2.0)

Anestézie

James Simpson byl průkopníkem anestezie, zejména pro zmírnění porodních bolestí. Evoluční propaganda někdy obviňuje křesťany, že se staví proti anestezii, protože údajně útočí na Boží nařízení o bolestech při porodu (Genesis 3:16). Simpson biblicky správně odpověděl, že i Bůh použil anestezii na Adama, když stvořil Evu. A také Ježíš ukázal, že zmírnění důsledků prokletí bylo požehnáním. Žádný významný křesťan nevznesl vůči Simpsonovi nějakou náboženskou námitku; většina z nich ho velmi podporovala (viz creation.com/simpson).

Teorie o bakteriích

Antoni van Leeuwenhoek (1632–1723) objevil bakterie. Řekl, že „oslavují Pána a Stvořitele vesmíru“.

Joseph Lister (1827–1912) byl oddaný křesťan, který zachránil nespočet životů tím, že vynalezl antiseptickou chirurgii.

Louis Pasteur (1822–1895), pevně věřící ve stvoření, vyvrátil samovolný vznik života (život z neživota).

Jedním z objevitelů antibiotik penicilinu byl Ernst Chain (1906–1979), ortodoxní Žid a zarytý anti-darwinista.

Co ještě zbývá popřít?

Evoluce se opírá o variace a přírodní výběr. To však ani kreacionisté nepopírají. Nejen dnes, ale dokonce ani před Darwinem (1809–1882). Popíráme pouze neprokázané tvrzení, že takové procesy mohly z bakterií udělat bakteriology.

Variace

Anglikánský biskup John Wilkins (1614–1672) založil metrický systém a společnost Royal Society (Královská akademie pro podporu věd, pozn. překl.). Uvědomil si také, že z poměrně malého počtu druhů na Arše vzniklo mnohem více odrůd.

Carl Linné (1707–1778), kterého někteří nazývali „druhým Adamem“ díky jeho klasifikaci tvorů (posledním Adamem byl Ježíš – viz  1. Korinťanům 15:45), pochopil, že Bůh je stvořil tak, aby se mohli měnit.

Přírodní výběr

„Kreacionisté nepopírají skutečnou vědu; vždyť většinu vědních oborů založili.”

Historici biologie nás informují o tom, že před-darwinovští kreacionističtí biologové chápali přírodní výběr jako reálný. Ale na rozdíl od Darwina také chápali, že nejde o tvořivou sílu, ale naopak o likvidační proces, a že přírodní výběr nevysvětluje samotný vznik těch nejschopnějších.

Závěr

Kreacionisté nepopírají skutečnou vědu; vždyť většinu vědních oborů založili. Variace a přírodní výběr jsou také součástí biblického kreacionistického modelu. Je tedy logické, že pokud se něco vyskytuje u obou soupeřících modelů, nelze to použít k podpoře jednoho proti druhému.

Příbuzné články (v angličtině)

 

 

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments