Pokřtěná evoluce

Pavel AkrmanKnihy a brožury 1 Komentář

Clifford Goldstein

Vydalo Nakladatelství Advent-Orion, 2018. Kniha má 332 stran, překlad Jiří Pavlán.

Clifford Goldstein (na úvodním obrázku) je americký autor duchovní literatury, jedna z vedoucích postav Církve adventistů sedmého dne.

pokrtena-evoluceStvoření života na Zemi, tak jak nám je popisuje kniha Genesis, je nadpřirozená událost, v níž není žádné místo pro náhodu. Neodarwinistická evoluční syntéza naproti tomu považuje vznik života za zcela přirozený proces, který téměř vše ponechává právě náhodě. Je obtížné představit si dva pohledy na stvoření, které by byly ve větším rozporu.

Proč se tedy mezi křesťany objevuje taková snaha pokřtít evoluci tím, že usilují o „harmonizaci“ evoluce se zprávou v knize Genesis? Odpověď je spojena s předpokladem, že evoluce musí být pravdivá, protože je vědecká! Ale pokud je věda tak spolehlivá v hledání pravdy, proč se její teorie tak často mění?

Kniha Pokřtěná evoluce na mnoha příkladech vysvětluje, že vědy se nemusíme bát, ale ani nemáme nekriticky přijímat její poznatky. Jako křesťané máme věrohodné důvody pro to, zcela se spolehnout na Bibli a zprávu o Stvořiteli. Nemusíme se snažit evoluci pokřtít, stejně se nenechá…

Kniha vyšla ve spolupráci s Adventistickým teologickým institutem v edici „Teologie“.

Subscribe
Upozornit na
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Václav Dostál

Knihu jsem si koupil a teď ji postupně čtu. Je – bez příkras – skvělá! Filozof a křesťan Goldstein předkládá přímo skvostnou filozofii. Na začátku knihy sice přejímá – po několik století vžitou – představu o přitažlovosti těles (“hmoty”), ale jeho rozbor jiných jevů je navýsost “parádní”! Mnohé jeho argumenty nám mohou významně posloužit – aspoň těm, kteří přemýšlejí! Problém nepřijetí takových myšlenek u evolucionstů ovšem spočívá ve velké lenosti přemýšlet. Tito lidé prostě tupě přejímají to, co jim nějdo “nakuká” aniž by je při poněkud hlubším zamyšlení “zarazily” vnitřní… Číst vice »