shrinking-brain-01

Naše mozky se scvrkávají

pavelkabrtFakta pro stvoření Napsat komentář

Carl Wieland

Z creation.com/our-shrinking-brain přeložil Pavel Kábrt – 11/2013. Translation granted by Creation.com – přeloženo s povolením od Creation.com.

shrinking-brain

zdroj: creation.com

Před tisíciletími měli lidé větší mozky. Tento závěr byl učiněn poté, kdy vědci rozpoznali, že dávné lidské lebky z Evropy, Středního východu a Asie měly průměrnou kapacitu mozku 1500 cm3 ve srovnání se současnou kapacitou 1359 cm3. (1, 2)

Prověřované staré lebky byly téměř jistě popotopní, takže podle biblických výpočtů byly staré několik tisíc let, a podle evoluční víry „pouhé“ desítky tisíc let.

Pokud by výsledky byly opačné a ukazovaly by, že současné mozky jsou větší, zcela jistě by to bylo interpretováno jako evoluce „inteligence“. Jenže tohle způsobilo překvapení – nejen proto, že je to v protikladu k evolucionistickým očekáváním, ale i z hlediska rozsahu a rychlosti. John Hawks z univerzity v Michiganu to nazval „velkým poklesem během mrknutí evolučního oka“.

V praxi větší mozek neznamená automaticky vyšší inteligenci, a tak mají evolucionisté v tomhle zase dobrou výmluvu. Ale je třeba se na to podívat z obou stran. Lebky označované Homo erectus (které kreacionisté řadí do skupiny popotopních Adamových potomků, a které i podle některých evolucionistů by měly být překlasifikovány na Homo sapiens (3)) mají kapacitu mozku menší než je současný lidský průměr, i když je stále v intervalu kapacity lidské. Což se vykládá tak, že erektové byli „méně vyvinutí“ a měli menší inteligenci; jak ale vidíme, toto není nutný závěr.

Nicméně nám tato zjištění připomínají, že dnešní lidé, vedle rozsáhlejších „znalostí“ nahromaděných od mnohých předků, určitě nejsou chytřejší než jejich předci. Důvtip dávných lidí je zcela jasně vidět na takových konstrukcích, jako jsou pyramidy. Pokud bychom měli mluvit o nějakém skutečném trendu inteligence, bylo by možné očekávat leda tak jen snižování inteligence. To je způsobeno mutační zátěží (nahromaděnými chybami zkopírovanými od předků), což se zvyšuje generaci od generace po Adamově pádu. A v poslední době byla zdokumentována extrémně vysoká rychlost těchto lidských mutací (viz o tom kniha a DVD genetika Johna Sanforda na creation.com/store (5)).

“Dnešní lidé určitě nejsou chytřejší než jejich předci.”

Ostatní evolucionisté, ve snaze nasadit po bitvě chrabrou masku typu „vše je v pořádku“ tvrdí, že tento výsledek „není překvapivý“. Antropolog Brian Hare z univerzity Duke spekuluje, že moderní lidé „vyvinuli odlišné, mnohem sofistikovanější formy inteligence“, která jaksi zřejmě požaduje menší mozkovou kapacitu.

Jiní antropologé říkají, že protože dřívější lidé byli „větší a silnější“, potřebovali i více „šedé hmoty“, která by tu „větší hmotnost kontrolovala“.

Všimněte si přístupu „panna – orel“. Pokud by se velikost našeho mozku zvětšovala, bralo by se to jako důkaz vývoje lidské inteligence. Jelikož se ale mozek zmenšuje, museli k tomu evolucionisté vymyslet novou vytáčku. Takže evoluční psycholog David Geary z univerzity v Missouri říká: „Jak se vynořovaly složité lidské společnosti, mozek se začal zmenšovat, protože pro zachování života už nebylo potřeba být tak chytrý.“ Je zřejmé, že ať už jsou fakta jakákoliv a ať už je přezkoumává kterýkoliv evolucionista, evoluce bude vždy nezpochybnitelná.

Ale zvažte to jinak… naši předci jen před pár tisíciletími byli větší, silnější a měli více šedé kůry mozkové než my – to jsou přece ti stvoření v Genesis, nemyslíte?

Odkazy a poznámky

  1. Our brains shrinking, The Courier-Mail, 7 February 2011, p. 21.
  2. Santini, J., Are brains shrinking to make us smarter?, The Sydney Morning Herald, news.smh.com.au, 6 February 2011.
  3. E.g. Milford Wolpoff, also at the University of Michigan.
  4. Woodmorappe, J., How different is the cranial-vault thickness of Homo erectus from modern man? J. Creation 14(1):10–13, 2000; creation.com/cranium.
  5. And interview in Creation 30(4):45–47, 2008; creation.com/sanford.

Viz též článek: kreacionismus.cz lidstvo-hloupne

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments