hadrosaur-header

Nalezena neporušená dinosauří kůže

pavelkabrtStáří Země a vesmíru Napsat komentář

David Coppedge

Z Intact Dinosaur Skin Found přeložil Pavel Kábrt – 7/2013. Tento článek patří do série článků „Speaking of Science“ /S.O.S/, který je součástí CM – Creation Matters /Volume 18, Number 4, July/August 2013/, což je jedno z periodik Creation Research Society (CRS).

Vydavatel uvádí v poznámce před článkem: Nebude-li uvedeno jinak, S.O.S. články v tomto vydání jsou s laskavostí poskytovány Davidem Coppedgem. Názory, které jsou v nich vyjadřovány, jsou jeho názory. Další komentáře a přehled novinek spolu s hypertextovými odkazy můžete najít na crev.info/. Pokud není uvedeno jinak, zvýraznění ve všech citátech je dodáno.

Zdroj: Phys.org

Z fosilie v Albertě se odloupl jakýsý materiál, který nebyl kámen; byla to dinosauří kůže. Objevitelé byli vzrušeni a zmateni: jak mohla vydržet tak dlouho? Následuje popis tohoto objevu v PhysOrg (1) od Mauricio Barbi z Regina Univerzity:

  • Když jsme vykopali tuto fosilii, myslel jsem si, že se díváme na otisk kůže. Pak jsem si všiml, že se oddělil jeden kousek a uvědomil jsem si, že toto není normální – to je skutečná kůže. Všichni, kteří se těchto vykopávek účastnili, byli neuvěřitelně vzrušeni a okamžitě jsme se začali domlouvat na projektech pro výzkum.

Zprávy v PhysOrg (1) a v Nature World News (2) se soustředily na zjištění barvy kůže. Nicméně čtenáři, kteří přečtou článek celý, budou čelit opravdu velké otázce:

  • Ale asi tou největší otázkou, kterou chce Barbi zodpovědět…je, jak mohla zůstat tato fosilie neporušena po asi 70 miliónů let.
  • „Není jasné, co se stalo tomuhle dinosaurovi a jak zemřel“, řekl. „Něco je zvláštního na této zkamenělině i lokalitě, kde byla nalezena, a já to hodlám zjistit.“

Tato vzácná zkamenělina, která je dosud objevenou třetí třírozměrnou zkamenělinou dinosauří kůže, byla nalezena v oblasti popisované jako „masivní ložisko kostí“. Podle článků je kůže uchována „téměř netknutá“ s možností analyzovat tkáně:

  • Experiment spočívá v tom, že se vzorek položí do cesty infračervenému paprsku a světlo se od něj odrazí. Během experimentu chemické vazby určitých sloučenin vyprodukují různé vibrace. Například, proteiny, cukry a tuky, které se stále v kůži nacházejí, vyprodukují jedinečné vibrační frekvence, které vědci mohou měřit.
  • Je to úžasné, že můžeme získat takovéto informace z tak starého vzorku“, řekl Tim May, který je členem vědeckého týmu v CLS (Canadian Light Source) v oboru infračervené techniky Mid-IR. „Kůže má tuk a mnoho mrtvých buněk spolu s četnými anorganickými sloučeninami. Můžeme odrazit infračervený paprsek od vzorku a analyzovat vzorky tak, že obdržíme velmi jasné charakteristiky.“Studovat budou také melanozomy (v pigmentových buňkách), aby zjistili, jakou barvu tento hadrosaurus měl.

Odkazy

  1. Canadian Light Source (2013, April 29). Scientists study rare dinosaur skin fossil to determine skin colour for first time. PhysOrg. Retrieved June 27, 2013, from phys.org/news/2013-04-scientists-rare-dinosaur-skin-fossil
  2. Foley, J.A. (2013, April 29). What color were dinosaurs? Test of ancient skin sample will reveal final answer. Nature World News. Retrieved June 27, 2013, from www.natureworldnews.com/articles/1649/20130429/what-color-dinosaurs-test-ancient-skin-sample-will-reveal-final.htm

Poznámka Pavla Kábrta:

Právě když překládám tento článek v úterý, 23. července 2013, probíhají zprávy o tom, že mexičtí archeologové nalezli vzácně zachovalou neporušenou zkamenělinu části těla „72 milionů let starého“ dinosaura. Pětimetrový ocas objevil výzkumný tým v poušti státu Coahuila na severu země.

Doufejme tedy, že už konečně evoluční teorii zvoní hrana.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments