mutace-enzym-head

Mutace enzymu pojídá plasty, evoluci však nepodporuje

Jakob Haver Genetika-teorie informace 25 Komentářů

Ari Takku ( Luominen.fi )

Z creation.com přeložil Jakob Haver – 05/2018. Translation granted by Creation.com – přeloženo s povolením od Creation.com.

List The Guardian nedávno zveřejnil zprávu pod titulkem “Vědci náhodně vytvořili mutaci enzymu, který pojídá plastové lahve”.1 Co je to? Prokázali snad vědci v laboratoři evoluci z mikroba v mikrobiologa? Ne, o nic takového nejde. Zpráva vychází z článku PNAS nazvaného “Charakteristika a technologie aromatické polyesterázy, rozkládající plasty” (zvýraznění přidáno).2

I když je tento výzkum sám o sobě zajímavý, při bližším pohledu nenabízí pro debatu o stvoření a evoluci nic nového, ale ve skutečnosti jen potvrzuje to, co už je známé. Umělé vylepšení tohoto zvláštního enzymu “PETas”, produkovaného nedávno objevenou bakterií Ideonella sakaiensis, mluví podle vědců o inteligentním designu, nikoli o evoluci.

Věda versus ‘věda’

V první řadě si musíme uvědomit, že skutečná věda je založena na opakovatelných pokusech prováděných v současnosti. Kromě opakovatelnosti je pro vědce důležité mít možnost svůj experiment pozorovat a v případě potřeby také upravit jeho parametry. Proto je skutečná věda, založená na takovýchto pokusech, často nazývána experimentální vědou. Experimentální vědě vděčíme (mimo jiné) za rostoucí životní úroveň, pokročilou technologii a rozvoj léčby nemocí.

“Nebyla vytvořena žádná nová struktura, ale byla pouze jemně doladěna struktura stávající.”

Avšak ne každá věda je experimentální. Existují jednorázové historické události, které nelze opakovat. Věda o historických událostech, věda o původu, nemá žádnou možnost, jak v současnosti pozorovat ty věci, které se staly již v minulosti. Věda o původu, zkoumající jednorázové události minulých dějin, je od experimentální vědy vzdálena asi tak, jak je daleko východ od západu.

Vzhledem k tomu, že přímé pozorování a opakování není možné, jsou výsledky vědy o počátcích  silně zabarveny světonázorem vědce.

Z tohoto důvodu je svět (a internet!) plný nekonečného, marného dohadování o původu. Vědci, kteří se dívají na stejnou dinosauří kost, dospějí ke zcela rozdílným “závěrům”. Například krevní cévy nalezené v kosti dinosaura,3,4 byly vykládány v závislosti na  světonázoru toho kterého vědce naprosto odlišným způsobem. Evolucionisté se snaží vypátrat, jak mohly krevní cévy přežít milióny let (což je v rozporu se všemi známými zákony biochemie). Naproti tomu vědci, kteří vykládají stejný objev ve světle biblické historie zjistí, že tento nález je nepochybně důsledkem katastrofální Povodně před 4500 lety.

Stejná kost, stejné krevní cévy: dvě naprosto odlišné interpretace.

Zprávy o plastech – nic nového pod sluncem

Kromě toho, že tato zpráva o plasty-odbourávajícím enzymu mluví především o inteligentního designu, neobsahuje nic neobvyklého. Jsou známé i jiné organismy, které dokáží dělat totéž.5 Enzymy, které dokáží rozložit člověkem vyrobené sloučeniny – i když obvykle jen velmi pomalu, vzhledem k jejich nespecifičnosti – je možné nalézt i ve volné přírodě. V tomto případě šlo o organismus bakterie Ideonella sakaiensis, po několik týdnů pěstované v laboratoři na tenké vrstvě PET  [tj. Polyetylentereftalát – běžný plast, Ed.], který způsobil významné odbourávání PET.

mutace-enzym

Obrázek z původního výzkumného dokumentu o objevu příslušné bakterie.6 Klikněte pro zvětšení

Výzkumný dokument,2 z něhož tato zpráva vychází, vysvětluje strukturu enzymu a mutace, díky níž bude při rozkládání plastů účinnější. To je stejné jako u ikonického případu nylonázy – enzymu rozkládajícího nylon, kde Ann Gaugerová podrobně popsala a ukázala, že toto nepředstavuje skutečnou evoluci.7,8,9 Podobně i tento nový enzym, rozkládající plasty, je také založen na drobné modifikaci již existujícího enzymu.10 Evoluční tvrzení jsou opět mnohem více halasnou propagandou než věcným materiálem, i když je to nález zajímavý.

Takže tato horká novinka představuje pouze úpravu již existující funkce prostřednictvím změn několika aminokyselin – nebyla vytvořena žádná nová struktura, ale byla pouze jemně doladěna struktura stávající.

Tuto situaci lze přirovnat k tomu, když inženýři lépe vyladí stávající výrobní procesy nebo jen počítačový software. V těchto případech také nikdo nepředpokládá, že původní produkt by vznikl samovolně díky “náhodným přírodním procesům”.

Propaganda ve zpravodajství

S (vymyšleným) vývojem od mikrobů k člověku nemá tato zpráva nic společného. To by vyžadovalo obrovské množství nových, specifických (specifikovaných) genetických informací. Vyladění stávající struktury lze snadno považovat za pokročilé plánování moudrého Stvořitele – organismus měl potřebné informace, aby dokázal čelit měnícím se podmínkám.

Evolucionisté jsou nuceni věřit, že tak obrovské množství informací vytvořily nějaké bezduché náhodné události prostřednictvím jakéhosi neznámého mechanismu. Otázka zní: jak? “Písmena” kódu DNA nevysvětlují původ informačního obsahu DNA o nic víc, než vlastnosti inkoustu a papíru vysvětlují obsah knihy, takže pro skutečnou evoluci neexistuje žádný mechanismus.

Není divu, že média tento vědecký výzkum enzymů, rozkládajících plasty, představují ve smyslu evolučního příběhu, tedy vývoje od bláta k člověku – přitom se však nebere ohled na skutečný stav věcí. Fakta hovoří ve prospěch stvoření.

Poděkování

Díky prof. Emeritu Mattimu Leisolovi a dr. Lasse Uotilové (doktorka medicíny a chirurgie) za jejich odborné rady při psaní tohoto článku.

Odkazy a poznámky

  1. Carrington, D., Scientists accidentally create mutant enzyme that eats plastic bottles, The Guardian, theguardian.com/environment/2018/apr/16/scientists-accidentally-create-mutant-enzyme-that-eats-plastic-bottles, 17 April 2018.
  2. Austin H.P. et al., Characterization and engineering of a plastic-degrading aromatic polyesterase, PNAS, 17 April 2018. 201718804; published ahead of print 17 April 2018, doi: 10.1073/pnas.1718804115.
  3. Cleland T. et al., Mass spectrometry and antibody-based characterization of blood vessels from Brachylophosaurus Canadensis, Journal of Proteome Research 14(12):5252–5262, 2015, doi:10.1021/acs.jproteome.5b00675. Anon., Researchers confirm original blood vessels in 80 million-year-old fossil, NC State News, news.ncsu.edu/2015/12/schweitzer-vessels, 1 December 2015, accessed 23 April 2018.
  4. See summary of findings in: Catchpoole D., Double-decade dinosaur disquiet, Creation 36(1):12–14, 2014; creation.com/dino-disquiet.
  5. Yoshida et al., ref. 6, “There are currently few known examples of esterases, lipases, or cutinases that are capable of hydrolyzing PET.”
  6. Yoshida S, et al., A bacterium that degrades and assimilates poly(ethylene terephthalate), Science 351:1196–1199, 2016.
  7. Gauger A., The nylonase story: when imagination and facts collide, evolutionnews.org/2017/05/the-nylonase-story-when-imagination-and-facts-collide, 4 May 2017, accessed 19 April 2018.
  8. Gauger A., The nylonase story: How unusual is that? evolutionnews.org/2017/05/the-nylonase-story-how-unusual-is-that, 5 May 2017, accessed 19 April 2018.
  9. Gauger A., The nylonase story: The information enigma, evolutionnews.org/2017/05/the-nylonase-story-the-information-enigma, 8 May 2017, accessed 19 April 2018.
  10. Gauger A., Adaptation in action yields a repurposed enzyme, evolutionnews.org/2018/04/adaptation-in-action-yields-a-repurposed-enzyme, 20 April 2018, accessed 23 April 2018.

25
Můžete přidat komentář

Please Login to comment
25 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
vitasFotonjhk - vlasta Recent comment authors
  Subscribe  
Upozornit na
Foton
Foton

vitas Nikdo zatím nedokázal opak a proto moje tvrzení platí dost slabý argument. Takto můžete trvdit že P = NP. Ale pravdivý. Od nikoho nemožno spravodlivo požadovať, aby preukazoval reálnu neexistenciu určitej skutočnosti. Vymyslieť sa dá čokoľvek. Napr. po našich lesoch behá vakovlk. Nikto ho ale zatiaľ nevidel. Preto vysloviť tvrdenie, že vakokvlk v našich lesoch s najväčšou pravdepodobnosťou neexistuje, je rozumné. Ak sa mýlim, prineste aspoň troch nezávislých očitých svedkov – prípadne nejaké fotografie. Dokedy sa tak nestane je argument: “vakovlk v našich lesoch neexistuje“, platné. To zní jako… Číst vice »

vitas
vitas

Nikto zatiaľ takú postupnosť nedokázal.

Nikdo zatím nedokázal opak a proto moje tvrzení platí dost slabý argument. Takto můžete trvdit že P = NP.

Dokážte existenciu takej postupnosti. Podmienky som už naznačil a musia byť analogické proteínovej evolúcii, čiže:

To zní jako zajímavá výzva, ve které vidím největší problém v tom, jak algoritmicky ověřovat Vaši podmínku “věta má platný smysl”. Pokud by stačilo, že věta má správnou gramatickou strukturu možná by to šlo. Má podle Vás věta “Yellow rocket eats angry chair.” platný smysl?

Foton
Foton

Zdravím vitasa Protiřečíte si, přečtěte si pořádně své vlastní příspěvky. Stále platí: Príroda nedokáže rozhodnúť o tom, ktoré usporiadanie aminokyselín proteínu je vhodné. (Zdôvodnené to bolo hneď za tým, prečo…) Nejsem biolog, ale takhle jsem si opravdu vždycky představoval, že evoluce funguje. Každopádně, že právě toto tvrdí evoluční teoire. Myslím, že každý evolucionista si to tak predstavuje. Žiaľ predstavami to aj končí. Jste si jistý? Chápu, že člověk může mít takový pocit, že taková posloupnost existovat nemůže. Nikto zatiaľ takú postupnosť nedokázal. Dokedy sa nepreukáže opak, platí tvrdenie, že taká… Číst vice »

vitas
vitas

Zdravím Fotona, Príroda nedokáže rozhodnúť o tom, ktoré usporiadanie aminokyselín proteínu je vhodné. Protiřečíte si, přečtěte si pořádně své vlastní příspěvky. .Ak by existovala taká postupnosť zmien od jedného proteínu k druhému, ktorý sa zásadne líši usporiadaním aminokyselín od východzieho (pričom každý člen postupnosti by mal význam pre organizmus), dal by sa váš príklad použiť a evolúcia by fungovala. Nejsem biolog, ale takhle jsem si opravdu vždycky představoval, že evoluce funguje. Každopádně, že právě toto tvrdí evoluční teoire. Lenže podobne ako pri vetách dokázateľne taká to postupnosť neexistuje (čo vieme… Číst vice »

jhk - vlasta
jhk - vlasta

Ohodnocovací funkcí je příroda, její zákony.

Ohodnocovací fukcí je příroda? A co a jak hodnotí příroda?

Foton
Foton

Zdravím vitasa. Můžete však získat zesilovač, který má funkci zesilovače a ještě plaší komáry. To by byl opak od vašeho: „Zmenšilo sa množstvo užitočnej informácie.“ Ak vám nebude vadiť, že pri zosilovaní hudby vám to bude pískať, budiž. Celkovo sa ale jedná o zhoršenie funkcie zosilňovača, pričom sa začína objavovať nová funkcia, plašič a pískanie. Pokud ano, nevím proč to děláte. Vy jste sem přišel s informatickou definicí informace. Vaše dedukce jsou tedy vadné? Informácia a evolučné algoritmy sú 2 naprosto odlišné věci. Ohodnocovací funkcí je příroda, její zákony. Príroda… Číst vice »

jhk - vlasta
jhk - vlasta

https://youtu.be/GOFws_hhZs8

– úsměvné video. )))).

vitas
vitas

Zdravím Fotona, Je toto cesta, ako zo zosilňovača časom vyrobiť niečo odlišné? Odpoveď znie: Nie Můžete však získat zesilovač, který má funkci zesilovače a ještě plaší komáry. To by byl opak od vašeho: “Zmenšilo sa množstvo užitočnej informácie.” Porovnávať evolučné algoritmy s evolučnou teóriou je nezmysel a zavádzanie. Pokud ano, nevím proč to děláte. Vy jste sem přišel s informatickou definicí informace. Vaše dedukce jsou tedy vadné? Evolučný algoritmus obsahuje veľké množstvo špecifickej informácie v ohodnocovacej funkcii. Ohodnocovací funkcí je příroda, její zákony. Vezměme si takovýto krásný přiklad: https://www.youtube.com/watch?v=GOFws_hhZs8, úkolem… Číst vice »

Foton
Foton

vitas Ovšem hranici mezi nimi nedokážete určit (nebo ano?). Dokážem. Dokonca som ju už určil a je jasne popísaná v príspevku. Můžete nějak kvantitativně určit kolik postupných mutací ještě je evolucí možných a kolik již nikoli? Ide o to, na ktorej časti a akého proteínu zmeny nastali. Pokiaľ sa jedná o aktívne (väzobné) miesto proteínu ktorý sa zúčastňuje nejakej signálnej kaskády a zmena bola náhodná, tak spravidla jedna jediná výrazne ovplyvní túto väzbu, ktorá sa môže buď zosilniť, zoslabiť alebo poškodiť (napr receptor už prestane reagovať na daný ligand). Nevznikne… Číst vice »

jhk - vlasta
jhk - vlasta

vidím, že na to máte opačný názor než Vlasta – ne – to nemám. Foton naopak řekl to, co jsem měl na mysli. Pouze na to jde trochu jinak. Takže ne – Foton nemá jiný názor než já. To, že Foton operuje s náhodou – to na věci nic zásadního nemění.

vitas
vitas

Zdravím Fotona, vidím, že na to máte opačný názor než Vlasta. Ale jestli Vás dobře chápu, tak to co je popsané v článku za evoluci považujete. Tedy za mikroevoluci. A tak nějak podle vašeho dojmu mikroevoluce nemůže vést k makroevoluci. Ovšem hranici mezi nimi nedokážete určit (nebo ano?). Můžete nějak kvantitativně určit kolik postupných mutací ještě je evolucí možných a kolik již nikoli? Z čistě informatického hlediska je to co jste napsal, samozřejmě naprostý nesmysl. Ale uznávám, že zde se pohybujeme v biologii. Já nevím, nejsem biolog, a možná opravdu… Číst vice »

Foton
Foton

vitas Hlavný rozdiel medzi evolúciou a evolučnou teóriou je v tom, že zatiaľ čo v evolúcii zmeny fenotypu nastávajú cielene (sú vyvolané “vnútorným programom organizmu” (viď napr adaptívny imunitný systém), v evolučnej teórii dochádza k pozitívnym zmenám náhodne, čím evolucionisti vysvetľujú vznik nových druhov, čiže postupný vznik zásadne odlišných proteínov a enzýmov. Zásadne odlišných v usporiadaní aminokyselín. To je blud ktorý nikto nikdy nepozoroval a je to čistá fikcia – naviac priečiaca akejkoľvek empirickej skúsenosti. Áno, drobné náhodné zmeny môžu občas vyvolať takú poruchu proteínu, že v nejakom prostredí znamená… Číst vice »

jhk - vlasta
jhk - vlasta

Také zdravím Vitasi.

Ok. Potom není žádná pochybnost. Sláva špagetovému létajícímu monstru!

– blahopřeji. Celkem dobře Jste se vyhnul odpovědi na mou otázku. Ale je to Vaše volba. V.S.

vitas
vitas

Zdravím Vlastu,

– ne. Proč by měla být náhodná?

Ok. Potom není žádná pochybnost. Sláva špagetovému létajícímu monstru!

S pozdravem

vitas
@;;

jhk - vlasta
jhk - vlasta

RE: – Vi’tas –

Ok. Doreaguji – nebyla to náhodná mutace?

– ne. Proč by měla být náhodná?

jhk - vlasta
jhk - vlasta

RE: – Vitas. No spíš byste měl číst pozorně Vy. Já jsem pouze ptal. Takže jaká je odpověď na moji otázku? Nebo změna nebyla způsobena drobnou mutací? – )))))) – ale to samozřejmě – proč ne? Proto jsem psal to, co jsem psal, protože jsem pochopil, proč to píšete. Chtěl Jste mi ukázat – že původcem změny není Bůh – ale mutace. Právě proto jsem zdůrazňoval, aby Jste se zamyslel nad tím, proč jsem reagoval tak, jak jsem reagoval. Neboli – proč jsem připomněl ono – a navrhl také úpravu,… Číst vice »

vitas
vitas

Zdravím Vlastu,

čtěte pozorně Vitasi. Co že jsem psal? Reakce na změněné životní podmínky. Rozumíte?

No spíš byste měl číst pozorně Vy. Já jsem pouze ptal. Takže jaká je odpověď na moji otázku? Nebo změna nebyla způsobena drobnou mutací?

S pozdravem

vitas
@;;

jhk - vlasta
jhk - vlasta

RE: – Vitas.

Aha. A tu mutaci, tu drobnou úpravu existující funkce tedy řídil ten někdo? Nemohla to být náhodná mutace?

S pozdravem

– čtěte pozorně Vitasi. Co že jsem psal? Reakce na změněné životní podmínky. Rozumíte?

vitas
vitas

Zdravím Vlastu,

a navrhl také úpravu, změnu, přizpůsobení – na změněné životní podmínky.

Aha. A tu mutaci, tu drobnou úpravu existující funkce tedy řídil ten někdo? Nemohla to být náhodná mutace?

S pozdravem

vitas
@;;

PS: Neptám se kdo, protože mi pastafariáni v tom máme jasno, jde o působení špagetového létajícího monstra.

jhk - vlasta
jhk - vlasta

RE: – Vitas.

A jak by to mělo fungovat, kdyby to byla evoluce? Měla by to být úprava neexistující funkce? Změnou desítek aminokyselin?

– nikoli. Je zde ale celkem dobře vidět – že tu někdo něco navrhnul – nějakou funkci – a navrhl také úpravu, změnu, přizpůsobení – na změněné životní podmínky. Nbli – ukázka kreace. Zdraví V.S.

vitas
vitas

Zdravím,

Takže tato horká novinka představuje pouze úpravu již existující funkce prostřednictvím změn několika aminokyselin

A jak by to mělo fungovat, kdyby to byla evoluce? Měla by to být úprava neexistující funkce? Změnou desítek aminokyselin?

S pozdravem

vitas
@;;

Foton
Foton

Výborný článok.

jhk - vlasta
jhk - vlasta

Evolucionisté jsou nuceni věřit, že tak obrovské množství informací vytvořily nějaké bezduché náhodné události prostřednictvím jakéhosi neznámého mechanismu.

– leda by tím evolucionista myslel sám sebe – nijak bych proti tomu potom nic ani nenamítal. V podstatě bych mohl v malé míře i trochu souhlasit.

Fakta hovoří ve prospěch stvoření. – ano, souhlasím – čím dál tím více.

jhk - vlasta
jhk - vlasta

Takže tato horká novinka představuje pouze úpravu již existující funkce prostřednictvím změn několika aminokyselin – nebyla vytvořena žádná nová struktura, ale byla pouze jemně doladěna struktura stávající.

– dejme tomu ano. Ale je to projevem evoluce? Není to spíše projevem – vstupu inteligence do života bakterií a jejich úpravou? Až budeme umět utvořit bakterie tzv. “denovo” – bude to projevem oné evoluce v podání darwinizmu? Nebude to spíše oním “ID”?

jhk - vlasta
jhk - vlasta

Experimentální vědě vděčíme (mimo jiné) za rostoucí životní úroveň, pokročilou technologii a rozvoj léčby nemocí.

– stou rostoucí životní úrovní bych si zase tolik nefandil. Rostoucí životní úroveň totiž neznamená moře plastů v moři, pomalu vysychající česko a učebny počítačů na každé základní škole i v družinách, kde žáci tráví většinu svého volného času a ničí si v mládí své oči, místo toho, aby se šli projít ven na čerstvý vzduch. To je dost pochybné dle mého označovat za “rostoucí životní úroveň”.