Mořský slimák se vymyká Darwinově teorii

pavelkabrtEvoluce organizmů Napsat komentář

Geoff Chapman

(Z creation.com přeložil Pavel Kábrt – 07/2014. Článek vyšel v časopisu Creation 15(1):24. Translation granted by Creation.com – přeloženo s povolením od Creation.com.)

V moři žije mnoho prapodivných tvorů, ale jen málo jich je prapodivnějších než mořský slimák Nudibranch. A jen několik málo dalších podobných tvorů je vyprojektováno tak, že jejich tělesné plány jsou pro teorii evoluce mnohem víc zničující než u tohoto slimáka.

nudibranch

Mořští slimáci Nudibranch (Nembrotha kubaryana), krmící se žahavými sasankami (zdroj: Wikipedia)

Mořští slimáci většinou konzumují mořské sasanky, které jsou pokryty žahavými buňkami; ty za běžných okolností prasknou už při nejjemnějším dotyku. Přitom vystřelí jedovatá žihadla na toho, kdo se jich dotkl. Jenže mořský slimák je schopen roztrhat mořskou sasanku na kusy a spolykat její žahavé buňky, aniž by praskly!

Ještě víc udivuje to, co se s žahavými buňkami stane potom, co se dostanou do slimákova žaludku. Tam jsou jemné rourky, vystlané pohybujícími se brvami (vlásky), které spojují žaludek s vlnícími se bodlinami, umístěnými na slimákově hřbetu. Žahavé buňky sasanky – tak smrtelné pro jiné organizmy – jsou následně dopraveny ze žaludku těmito jemnými trubičkami na hroty bodlin. Tam si mořský slimák tyto zbraně, které ukradl mořské sasance, ukládá pro svoji vlastní obranu, aby je pak případně vystřelil na nějakou rybu, která by se chtěla odvážit ho napadnout!

„Mořský slimák si ukládá tyto zbraně, které ukradl mořské sasance, pro svoji vlastní obranu.”

Je vůbec možné udělat si představu nějakého evolučního scénáře, jak se tento udivující slimákův mechanizmus mohl vyvinout? Předpokládejme, že v nějaké dávné minulosti se mořskému slimákovi podařilo napadnout mořskou sasanku a roztrhat ji na kusy, aniž by dostal smrtelnou dávku jedovatých žihadel. Dále předpokládejme – proti všem šancím – že nějakým způsobem se podařilo slimákovi tyto žahavé buňky spolknout, aniž by praskly.

Avšak bez těchto speciálních trubiček a pohyblivých vlásků, které dopravují žahavé buňky do bodlin na jeho hřbetě, by byl mořský slimák v koncích. Každá část tohoto složitého mechanizmu mořského slimáka musela být kompletní hned od samého počátku, pokud měl přežít. Milióny let v tom nehrají žádnou roli a nic nepomohou, protože kdyby už při prvním útoku mořského slimáka na mořskou sasanku nefungoval jeho ochranný mechanizmus zcela perfektně, byl by mrtev.

Ve své knize O původu druhů Charles Darwin napsal: ´Pokud by bylo možné prokázat, že existuje nějaký složitý orgán, který se nemohl vytvořit postupnými, drobnými modifikacemi, moje teorie by se absolutně zhroutila.´

Mořský slimák ponechává Darwinovu teorii v troskách. Jediným logickým vysvětlením původu toho udivujícího tvora je zcela mimořádné stvoření!

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments