darkmatter_01

Kosmologové se upínají k duchům

Jakob Haver Vesmír, astronomie 44 Komentářů

Temná hmota nebyla nikdy nalezena, ale jejich vymazlená teorie si ji žádá. Co budou sekulární kosmologové dělat dál?

David F. Coppedge

Z crev.info/2018 přeložil Jakob Haver – 12/2018.

Proč kosmologové tolik lpí na nějaké substanci, kterou nemohou najít? Je to jako objímání ducha. Milují ji, a touží po ní. Ale kdykoli se ji pokusí uchopit, zmizí jako duch.

V současné kosmologii je temná hmota něco jako síla, která drží všechno pohromadě, ale nemá žádnou světelnou složku. Nevyzařuje žádnou energii, nereaguje s běžnou hmotou a nemůže být přímo viděna. Stejně jako temná stránka světa, i ona zatahuje své věřící do konfliktu – s realitou. Čím více peněz nalévají do pátrání, tím větší je zklamání při neúspěchu.

Kosmologové trvají na tom, že musí existovat, protože jinak by bylo rozložení galaxií a hvězdokup jiné. Oblíbený model žhavého velkého třesku temnou hmotu také potřebuje, aby zformovala běžnou hmotu do galaxií. Kosmologové rádi vyprávějí snadno ovlivnitelným lidem mimo obor, že běžná hmota jsou jen pouhá 4% z toho, co vidíme; zbytek vesmíru je temná hmota a temná energie. Ale jak se vědci mohou spoléhat na existenci materiálu, který se vymyká veškerým, i těm nejcitlivějším přístrojům?

Fyzici se snaží – a bez úspěchu – najít v temnotě temnou hmotu

(Space.com)

Rafi Letzer, který vyznává materialistickou víru v temnou hmotu, musí nicméně přiznat, že kosmologové ji dosud nenašli a dokonce ani nevědí, co se pod tímto pojmem skrývá. Další hypotéza se právě zhroutila do prachu:

  • “Vědci mají velmi dobré důvody se domnívat, že temná hmota existuje – že je tu nějaká neviditelná látka (stuff – Václav Dostál pro tento výraz používá raději slovo entita, pozn. překl.), která všechno svou gravitací přitahuje, ale pro naše teleskopy je neviditelná. Nevědí však, z čeho se temná hmota vlastně skládá. Fyzici mají nějaké domněnky. Výzkumníci však nikdy nezaznamenali žádný přímý důkaz, který by jim naznačil, že alespoň nějaký detail jejich odhadu je správný, možná s jednou výjimkou: Jeden samostatný detektor v Itálii šuměl v zimě víc než v létě, což naznačuje, že určitý typ modelu temné hmoty by mohl být správný. Nyní to však nový experiment zkusil zopakovat, jenže tento roční cyklus šumění selhal a nemohl tak přinést zřetelnější výsledky, což ukazuje na to, že důkaz italského detektoru o temné hmotě je pravděpodobně chybný.”

Vědci ve vesmíru vyznačili, kde se temná hmota skrývá

(Space.com)

Navzdory optimistickému titulku neříká tento starší plátek Rafi Letzera, že temná hmota byla zjištěna. Letzer pouze oznamuje novou mapu galaktických hvězdokup, která by mohla ukázat, kde že se ten duch “ukrývá”. Skrytá místa, která jsou navržena podle tvarů gravitačně zaměřených objektů, jsou teoretická. Jejich identifikace jako “skrytá místa” je závislá na teoretickém předpokladu, co by údajně tato tajemná neznámá látka měla s běžnou hmotou udělat.

Hledání temné hmoty, která běží na čas

(Nature)

Nature v této nové zprávě očekává, že “vzdálená síť atomových hodin by mohla zjišťovat vady časoprostoru.” Možná nás vesmír klame. Možná je temná hmota souborem topologických vad hned od samého velkého třesku. Možná. Ale článek hned na začátku přiznává: “Většina hmoty ve vesmíru je nevysvětlena – zdá se, že na jiné objekty vyvíjí gravitační tah, ale nevydává žádné světlo.” Pokud vědci budou třídit síť atomových hodin, možná před dalším zklamáním z neúspěchu ztratí více času testováním “teorie topologických vad a dalších kandidátů na temnou hmotu”.

11 nezodpovězených hlavních otázek o temné hmotě

(Live Science)

darkmatter

Umělecké ztvárnění expandující temné hmoty v oblasti temné energie. (Poznámka pro vyznavače scientismu: To je vtip.)

Adam Mann vyjmenoval nezodpovězené otázky, které jsou velmi jednoduché: Co je to? Kde to je? Existuje vůbec nějaká temná hmota?

Nová éra hledání temné hmoty

(Nature)

Optimismus v titulku vzápětí střídá v prvním odstavci beznaděj. Všimněte si slov krize a problém v tomto plátku od Bertona a Taita, kteří volají po zastavení a změně směru veškerého úsilí od předchozího pátrání.

  • “V části komunity, zabývající se temnou hmotou narůstá pocit “krize”, který vyplývá z neexistence důkazů o nejpopulárnějších kandidátech na částice temné hmoty – jako je slabá interakce s hmotnými částicemi, axiony a sterilními neutriny – navzdory obrovskému úsilí, které bylo při hledání těchto částic vynaloženo. Mluvíme zde o tom, co jsme se naučili o povaze temné hmoty z minulých experimentů a o návrzích plánovaného pátrání po temné hmotě v příštím desetiletí. Tvrdíme, že rozšíření experimentálního úsilí a začlenění astronomických průzkumů a pozorování gravitačních vln je naší nejlepší nadějí na pokrok v problematice temné hmoty.”

Avšak to, co se “naučili” je, že temná hmota nemusí dokonce ani existovat. Přemýšleli o ní již více než století. Kdypak to vzdají a přiznají porážku? Bertone a Tait při hledání této neznámé substance končí strategií „nenechat žádný kámen neotočený“. Kdy nastane okamžik, že si vědci uvědomí: “Nyní jsme se podívali už pod dostatečné množství kamenů. Duch, kterého hledáme, pravděpodobně nebude pod další tisícovkou kamenů nalezen.”

Ironií na tom je tvrzení, že všichni chtějí usilovat o přirozené poznání. “Hlavním principem při pátrání po temné hmotě je přírodní charakter, protože problém temné hmoty byl nastolen počátkem 80. let minulého století.” Duchové však podle definice přirození nejsou.

Vzhledem k tomu, že nikdo nikdy nemůže prokázat univerzální negativitu, nemůžeme také definitivně říci, že temná hmota neexistuje a nikdy se nenajde. Nicméně i tak problém temné hmoty připomíná hledání předků kambrické exploze. Darwin si myslel, že se objeví, jak budou odhalovány další fosilie. Ovšem žel pro něho a jeho učedníky, od roku 1859 tyto stále chybí. Nalezli jsme nesčetné množství fosilií, ty jsou však zatříděny do stávajících kategorií. Paleontologové mohou bezpečně říci, že už „převrátili dostatek kamenů“; ale předci kambrických živočichů nejspíš neexistují.

Jaká to zvláštní věc: tisíce inteligentních, kvalitně vzdělaných vědců s neúnavnou silou nahánějí duchy. Myslíte si, že kritériem vědy je tzv. falzifikovatelnost (vyvratitelnost, zpochybnitelnost, pozn. překl.) Věřící v temnou hmotu jsou zpochybnitelní již po celé století, ale nevzdávají se. Co žene tyto lidi k tomu, aby neustále bušili hlavou proti zdi? Odpověď: je to obsedantně-kompulzivní porucha, zděděná po učitelích, kteří neoblomně trvají na víře ve starý, materialistický vesmír. Neustálý bolehlav není pro ně tak vysoká cena, kterou platí za vyhýbání se důsledkům Genesis 1:1.

Cvičení: Přemýšlejte o jiných oblastech vědy, kde se drží společně dohodnutá víra (konsenzus) navzdory důkazům.

Subscribe
Upozornit na
44 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Foton

Zdravím vitasa (2) Pokud je o to, že výsledný program není pro Vás dostatečně algoritmický. Ale přesně takhle jsou například jsou prvočísla „naprogramované“ např. v openssl, prvních několik set prvočísel je prostě součástí programu, nepočítají se pokaždé znovu. Najjednoduchší program aký som napísal pre získavanie prvočísel je tento. (Je v ňom len jedno prvočíslo): http://jyxo.info/uploads/8A/8ad7d6e05e61fc65e255c0d0fa3979776270acd3.png Program v nekonečnej slučke vypisuje prvočísla do textového súboru “prvocisla.txt”. Je veľmi rýchly. Za pár sekúnd sa dostane k 6 ciferným prvočíslam. V txt súbore je najprv uvedené poradové číslo prvočísla, za ním dvojbodka a… Číst vice »

Foton

Zdravím vitasa (1) Ohodnocovací podle Vašeho původního požadavku funkce říká pouze u kolika čísel program určil prvočíselnost správně. A s tímto zadáním souhlasil, před tím, než jsem se do toho pustil. Nepravda. Celá téma bola o získaní algoritmu na výpočet prvočísel. Rozsah hodnôt od 1 do 100 bol iba príklad. Musí to byť algoritmus, zjavne generujúci prvočísla. Program. (Podobne, ako gén je program na získavanie niečoho.) ….Sám ste dokonca správne začal, keď ste vtedy napísal: “To že víte co jsou to prvočísla, ještě nestačí stejně musíte při jejich hledání projevit… Číst vice »

vitas

Zdravím Fotona, Požiadvka znela ale inak: „ Ne, to si pamatujete špatně, požadavek byl, aby evoluční algoritmus za pomocí ohodnocovací funkce vygeneroval program. Ohodnocovací podle Vašeho původního požadavku funkce říká pouze u kolika čísel program určil prvočíselnost správně. A s tímto zadáním souhlasil, před tím, než jsem se do toho pustil. Ale chápu, že to může vypadat podezřele, že ohodnocovací funkce přímo počítá prvočísla, i když tuto informaci ztrací tím, že spočítá pouze počet správných. Ale existují názornější příklady, než tento který jste navrhl Vy. V tomto případě jsou součástí… Číst vice »

jhk - vlasta

Vitas chtěl naznačit, že poslední fáze evoluce se týkala mozku. Kdyby mozek člověka neprošel vývojem – tak už tady opanoval biozonu jiný tvor. Nevím, s čím ale Vitas počítá do budoucna – pro mne je tento “domnělý vývoj” již u “konce se silami”. Neboť co? lze očekávat dále? Nic – člověk už nemůže být nějakým “lepším” člověkem. Už nejde nic zlepšovat.

Foton

admin předně je to DNA, protože to je naprosto jedinečný a vysoce komplexní JAZYKOVÝ systém, který nikdy nevznikne náhodou. Presne. Evolucionisti si myslia, že keď máme východzí gén, dá sa “nejako pokračovať” a netreba znovu generovať 14265 bází, ako naznačil vitas. Lenže nedá sa ani pokračovať. Možno kúsok. Môžeme modifikovať gén, aby zmenil svoju funkciu – niekedy aj dosť výrazne. Ale zmena v usporiadaní aminokyselín výsledného proteínu je len nepatrná oproti východziemu.. Keby sme chceli v zmenách pokračovať, aby rozdiely v usporiadaní aminokyselín boli väčšie, nutne sa zakrátko dostaneme do… Číst vice »

Foton

Zdravím vitasa, Brainfuck umožňuje pohyb v poli 8 bitových čísel a zmenu ich hodnôt, vytváranie cyklov, výpis hodnôt. Vygenerovaný “program” je teda len iný spôsob, ako naplniť pole číslami, nie program na hľadanie prvočísel. Ten ste naprogramoval vy v jazyku perl. Naprogramoval ste ohodnocovaciu funkciu, ktorá prostredníctvom EA povyškrtávala z poľa neprvočísla a nahradila ich postupne prvočíslami. ….Požiadvka znela ale inak: “zostrojiť program pre získavanie prvočísel”. Ten ste napísal vy v perle. Vygenerovaný kód v Brainfuck je len spôsob, ako nájdené prvočísla zapísať do poľa. Nájdené VAŠIM programom v perle.… Číst vice »

admin

Foton
To najhoršie pre evolučnú rozprávku je fakt, že existujúci život by už mnoho tisíc-krát zanikol

Je toho spousta, co v evoluci nejen “nehraje”, ale přímo to křičí do celého vesmíru – předně je to DNA, protože to je naprosto jedinečný a vysoce komplexní JAZYKOVÝ systém, který nikdy nevznikne náhodou. A ten tu musel být dříve, než by se nějaké chemikálie vůbec mohly nějak spojovat. Ovšem to víme my, darebáci odpadlí od Boha to budou odmítat i v pekle 🙂

jhk - vlasta

Nuže zatím z diskuze vyplývá, že právě oním “nenáhodným” přírodním výběrem lze něco získat. Otázkou je –

– za jak dlouho
– co
– a zdali tento výběr funguje i u utváření samotné DNA.

vitas

Zdravím Fotona, To, čo ste generoval bol náhodný výber medzi viacerými už fungujúcimi kódmi. Do každého „jedinca“ ste vkladal už hotový fungujúci prvok, ktorý niečo robí. Som vás upozornil vtedy na to, že to nemá s biologickou evolúciou nič spoločné. Použil jsem, jazyk brainfuck který má 6 “instrukcí”, to mi přijde jako ten nejminimalistější asembler po kterém voláte. Jinak aminokyselina nic sama o sobě nic netvoří? Výsledný program měl okolo 400 znaků. Takto velkých programů je tedy 6^400, tj. asi 10^311. I kdyby 10^80 počítačů, generovalo každých 10^-42 jednu kombinaci,… Číst vice »

Foton

admin
To najhoršie pre evolučnú rozprávku je fakt, že existujúci život by už mnoho tisíc-krát zanikol premnožením, spotrebovaním zdrojov, vyhasnutím hviezdy či iným zákonitým spôsobom skôr, než by sa stihol vyvinúť metódou pokus-omyl jediný užitočný gén zo svojho predchodcu. Tým myslím gény schopné užitočných činností ako je schopnosť reakcie na svetlo, zvuk, schopnosť dýchania, zásoba buniek živinami, prečisťovanie krvi, a mnoho iných…. Čiže zánik prevláda nad tvorbou. A nad týmto evolucionisti statočne zatvárajú oči.

admin

A o tomto je prosím Evolučná Teória

Správně, a – poznámka Dr. Davida Mentona, Ph.D., anatoma, buněčného biologa – “Čas sám o sobě jednoduše neudělá tento beznadějný evoluční scénář náhod a přirozeného výběru rozumnějším.“

https://kreacionismus.cz/kun-a-traktor

Foton

jhk – vlasta námitka teistického evolucionisty – Bůh má času dost. Může klidně čekat, než se onen organizmus utvoří tak, jak si představoval. Koľko by musel čakať napr. pri samo-tvorbe génu OPN1MW pre opsín citlivý na zelené svetlo? Jeho dĺžka je 14265 párov bází. Je to 4^14265 = 2,431 x 10^8588 kombinácii. Jasné, že na tejto dĺžke sa vyskytujú aj iné zmysluplné kombinácie. Niektoré aminokyseliny sú dokonca kódované viacerými tripletmi. Tým sa toto číslo zníži.. Napriek tomu zostávajú obrovské počty vyjadrené číslom so so stovkami nezmyselných kombinácii. To je ako… Číst vice »

jhk - vlasta

A o tomto je prosím Evolučná Teória. O náhodných zmenách na NÁHODNÝCH MIESTACH DNA, náhodným spôsobom. Čiže zásadne odlišný gén so zásadne odlišnou funkciou A HLAVNE zásadne odlišným usporiadaním nukleobáz od východzieho, nikdy touto cestou nevznikne – námitka teistického evolucionisty – Bůh má času dost. Může klidně čekat, než se onen organizmus utvoří tak, jak si představoval. – poznámka kreacionisty – proč by musel Bůh čekat? Cožpak to neumí v mnohem kratším čase? Má snad člověk jen tak halabala házet kamenem do vody, aby se z toho někdy “náhodně” utvořila… Číst vice »

Foton

Zdravím vitasa, genetické algoritmy požívají přesně tento přístup: nechají vygenerovat náhodné programy, ty postupně náhodně mutují a porovnávají pomocí ohodnocující funkce, který program je lepší. Svého času jsem takto náhodně vygeneroval Fotonovi program na který zjistil, zda číslo menší než 100 je prvočíslo. To, čo ste generoval bol náhodný výber medzi viacerými už fungujúcimi kódmi. Do každého “jedinca” ste vkladal už hotový fungujúci prvok, ktorý niečo robí. Som vás upozornil vtedy na to, že to nemá s biologickou evolúciou nič spoločné.To je ako vyskladať čo najvýkonnejší počítač kombinovaním všetkých dostupných… Číst vice »

Jiří Zelinka

Viťas
A tohle je něco, čeho si já osobně u vás vážím – umět “vyřadit rychlost a pustit nohu z plynu”. Myslím, že tohle tady z opozice jen tak někdo neuměl, pokud vůbec.

Takže za to díky a zase někdy 🙂 JZ

vitas

Zdravím Jiřího Zelinku,

naznačil jsem A, a když jste mě o to požádal doplnil jsem i B. Neoznačil jsem Vás nikde ani náznakem za nepřemýšlivého (zvláště pak proto, že si nemyslím, že byste byl nepřemýšlivý). Je mi líto, že tato diskuze přešla do osobní roviny a pokud je nějaká vina za to na mé straně, tak se Vám omlouvám, neměl jsem to v úmyslu. Ani jsem neměl v úmyslu cokoli překrucovat, je mi líto, že to na Vás tak působí.

S pozdravem

vitas
@;;

jhk - vlasta

Zdejší diskutující – já tedy osobně budu pokračovat na Obecné diskuzi. Hledal jsem nějaký příhodný článek, kam by se to hodilo, ale neměl jsem takovou trpělivost a odradilo mě, že by ten článek nebyl příliš aktuální a těch pár odkazů napravo se mění příliš rychle, než by někdo z té diskuze stačil zjistit, že někdo reagoval a asi by to rychle skončilo. Tak zatím – než mě odtud Admin vyžene…))))).

Jiří Zelinka

Viťasi, překroutil jste tuhle větu:

“usměvné, víte jak odpovím, ale přesto chcete, abych to rozvedl.”

Touto větou jste se ozval přesto, že jsem dal předem najevo zbytečnost takové odpovědi. Přesto jste se ozval, ale naznačil jste jen “A”. No samozřejmě, protože “B” neexistuje a vy to dobře víte.

Ale nechtěl jste vypadat jako kluk nachytaný na švestkách, tak jste to celé překroutil a záměrně jste postavil do světla “nepřemýšlivého” (mírně řečeno) mě. Chcete pokračovat v této nedůstojné a ubohé diskusi? Já ne.

vitas

Zdravím Jiřího Zelenku,

co jsem překroutil?

S pozdravem

vitas
@;;

Václav Dostál

Jiří Zelinka
Podle mých zkušeností umí Viťas kličkovat přímo znamenitě. Včetně překrucování.

Jiří Zelinka

Viťas 🙂 Moc mluvíte, Viťasi. Jste obstojný překrucovač. Pokud jsem vás požádal o rozvinutí, tak jen a jedině proto, že když už jste tak čile odpověděl sám, aniž bych vás o to žádal, tak jste jen něco nakousl a konec. To, co se tu snažíte vyprávět, nejsou nic než jen pusté pohádky, a vy to dobře víte. Tady nemluvíme o nějaém skákajícím tenisáku (notabene který už někdo dost inteligentní vyrobil, klávesnici taky, operační systém taky), ale o náhodných chemických “vírech”, které jen tak, samy od sebe, daly dohromady něco, čemu… Číst vice »

vitas

Zdravím Jiřího Zelenku, usměvné, víte jak odpovím, ale přesto chcete, abych to rozvedl. Ale i kdybych řekl, že někdo nechal skákat tenisák po klávesnici, a ten napsal program, pravděpodbně by to pro Vás nebylo dost náhodné, protože někdo ten tenisák musel hodit se záměrem napsat program. Ale pokud byste nebyl tak upjatý: genetické algoritmy požívají přesně tento přístup: nechají vygenerovat náhodné programy, ty postupně náhodně mutují a porovnávají pomocí ohodnocující funkce, který program je lepší. Svého času jsem takto náhodně vygeneroval Fotonovi program na který zjistil, zda číslo menší než… Číst vice »

Jiří Zelinka

Viťas
… úsměvné 🙂 – řekl jsem, že to není otázka na vás… ale když už jste to nemohl vydržet a řekl jste A, slušelo by se říci také B – neboli uveďte příklad programu, který se napsal sám, nebo náhodou, chcete-li.

vitas

Zdravím Vlastu a Jiřího Zelinku, Vlasta: Proto by mě zajímalo, jak se ona „vědecká metoda“ rozchází s tím, co je v Bibli napsané? Bible doporučuje považovat za pravdu to co je v ní napsáno a hlavně o tom v žádném případě kriticky neuvažovat. Naopak vědecká metoda doporučuje kriticky uvažovat o všem. Vlasta: to je trochu zvláštní tvrzení u člověka, který tedy musí vědět, že internetová síť, potažmo vše, co je s touto sítí spojené – je tu díky člověku. Co by na tom tvrzení mělo být zvláštního? Víte co je… Číst vice »

Jiří Zelinka

jhk – vlasta Ano, předvším ti, kteří se pohybují v kybernetice a IT – a k tomu rád připomenu váš nedávný velice trefný komentář: „Ani jeden program na světě, který existuje – nebyl utvořen nikým jiným, než pouze a jen člověkem. I pouhá ona pověstná jediná „tečka“ – i tu musel do programu vložit člověk.“ Jak to, že programátoři nevědí, že žádný program na světě nikdy nevznikl náhodou? To není otázka na Viťase, protože už předem si mohu jeho odpověď domyslet. To je otázka pro ty, kteří ještě neztratili úplně… Číst vice »

jhk - vlasta

Vitas

tak jako programátor je vědecká metoda můj denní chlebíček.

– to je trochu zvláštní tvrzení u člověka, který tedy musí vědět, že internetová síť, potažmo vše, co je s touto sítí spojené – je tu díky člověku. A jako že tato síť získává na své složitosti a také se v ní stávají dost často věci – které člověk už nemůže ovlivnit – znamená to tedy, že ony věci – jsou samovolné v pohledu podobného pohledu na evoluci ? Kdyby totiž člověk nic takového neučinil – nestaly by se.

jhk - vlasta

Vitas.

Ale jasně, většina lidí ke svoji práci přímo vědeckou metodu neužije, ovšem její výsledky nepopiratelně využívá každý dennodenně.

– přesně tak jsem to myslel. Proto by mě zajímalo, jak se ona “vědecká metoda” rozchází s tím, co je v Bibli napsané?

vitas

Zdravím Vlastu,

tak jako programátor je vědecká metoda můj denní chlebíček. Ale jasně, většina lidí ke svoji práci přímo vědeckou metodu neužije, ovšem její výsledky nepopiratelně využívá každý dennodenně.

S pozdravem

vitas
@;;

jhk - vlasta

Vitasi….

Vlasta: myslel jsem to tak, že pokud se chceme jako lidstvo dozvědět něco o fungování něčeho (třeba hvězdy) je nejlepší přístup vědecká metoda. Samozřejmě že většině lidí je to šumák, a vůbec mě to nepohoršuje.

– určitě pro Vás nebude problém ukázat, kde všude ve svém životě používáte onen “vědecký postup”. Tak schvalně….)), kde všude?

vitas

Zdravím Vlasta: myslel jsem to tak, že pokud se chceme jako lidstvo dozvědět něco o fungování něčeho (třeba hvězdy) je nejlepší přístup vědecká metoda. Samozřejmě že většině lidí je to šumák, a vůbec mě to nepohoršuje. Admin: Vyznění posledního odstavce je jasně takové, že pokud by se vědci nevyhýbali důsledkům Gen 1:1, neměly by problémy s temnou hmotou. A já si prostě nemyslím, že je pravda. Ledaže by důsledkem Gen 1:1 bylo rezignovaní na zkoumání vesmíru. Oliver: Že se tam projevují nějaké síly a my o nich nic nevíme, to… Číst vice »

jhk - vlasta

Pokud se chcete dozvědět, zda hvězdy jsou kusy ledu nebo obrovské plynné koule ve kterých probíhá fúze vodíku, musí nastoupit vědecká metoda. – ne – to není vůbec třeba. To by pak uživatel musel vědět, jak funguje rádio, či mobil. Evidentně je to některým úplně jedno – a není jich menšina – a přitom nepochybuje o tom, že mobil je věcí skutečnou, jako např. chleba, který jím. Tzn. z toho vyplývá, že nepotřebuji ke zkoumání slunce vědecké metody. Když mi někdo pouze řekne, jak to funguje – mohu to pouze… Číst vice »

admin

Viťasi, ta moje reakce byla POUZE a jen na vaší větu “A vůbec nerozumím tomu, co k vysvětlení tohoto jevu pomůže Gen 1:1.” – spontánně jsem se zasmál nad tím, že vy k vysvětlení těch jevů snad očekáváte nějakou pomoc od Gen 1:1 či co. Překvapilo mě zkrátka, že vůbec něco takového můžete říci, vždyť věta v článku je nad Slunce jasná – jde o biblické důsledky Gen 1:1, tedy ne o nějaké vysvětlení různých jevů slepým neznabohům. Já dobře vím, že pro vás to nic neznamená, to je ale… Číst vice »

Oliver

“O povaze chybějící hmoty existuje množství teorií, většina z nich se shoduje na faktu, že ji lze ve vesmíru pozorovat jen díky jejímu gravitačnímu vlivu na okolní objekty tvořené běžnou „svítící“ hmotou, ale neemituje elektromagnetické záření. “
No mně přijde jenom divné, že zkoumáme chybějící hmotu, která chybí jenom proto, že realita nenaplňuje nějaký model… Že se tam projevují nějaké síly a my o nich nic nevíme, to nikdo nezpochybňuje. Moje otázka zní, jak víme, že něco chybí? Z našeho vypočteného modelu…

admin

Překlad odstavce od Václava Dostála:

“Takže v kritickém okamžiku při formování prvních hvězd je tu odvolávka na temnou hmotu. V tom příběhu se do galaxií formují také hvězdy. Aby se tak stalo, je zapotřebí další temné hmoty, protože bez této hypotetické, nepozorovatelné látky nemůže dojít k žádnému zformování galaxií přirozenou cestou. Je ironií, že profesionální astrofyzikové mohou nabízet nejrůznější hypotetické věci, ale kreativní činnost Stvořitele přijmout nemohou. Možná až na jednu výjimku – že teisticští evolucionisté Bohu alespoň dovolí zažehnout vesmír ve velkém třesku.”

Václav Dostál

V článku https://creation.com/cosmic-storytelling prof. Hartnett píše: „So dark matter is invoked at the critical moment in the formation of the first stars. In the story, the stars also form into galaxies. More dark matter is needed for that to happen, because again without this hypothetical, unobserved stuff, no galaxy formation can occur naturalistically.It is an irony that professional astrophysicists can propose all sorts of hypothetical unknown stuff, but they cannot accept creative action by the Creator. One exception seems to be that theistic evolutionists at least permit God to have… Číst vice »

vitas

Zdravím Olivera, ale oni oni přesně to dělají. To pouze kreacionisté dělají z komára velblouda. Přečtěte si třeba co temné hmotě tvrdí česká wikipedie: Temná hmota či skrytá hmota je označení hypotetické formy hmoty, jejíž existence by vysvětlovala nesrovnalosti mezi některými skutečně pozorovanými a vypočítanými hodnotami z modelů. O povaze chybějící hmoty existuje množství teorií, většina z nich se shoduje na faktu, že ji lze ve vesmíru pozorovat jen díky jejímu gravitačnímu vlivu na okolní objekty tvořené běžnou „svítící“ hmotou, ale neemituje elektromagnetické záření. Odtud její označení jako temná hmota.… Číst vice »

vitas

Zdravím Admina, jsem rád, že jsem Vám způsobil dobrou náladu. Dobrá nálada je důležitá. Chápu Váš postoj. Váš příspěvek v jedné větě je, že na každou otázku se dá odpovědět ‘To Bůh’. A já Vám tuto odpověď nijak nechci brát, pokud jste s ní spokojen (a to Vy zcela jistě jste). Já jen tvrdím, že toto není odpověď na otázku co způsobuje pozorované nesrovnalosti (které jsme si dovolili nazvat temná hmota) s našim stupněm poznání. Pokud se chcete dozvědět, zda hvězdy jsou kusy ledu nebo obrovské plynné koule ve kterých… Číst vice »

Oliver

“‚Temná hmota‘ je jen pojmenování tohoto jevu, nikdo neví jestli to jsou opravdu nějaké neznáme částice, nebo známe ale nečekané, nebo je to projev toho že neznáme fyzikální zákony dobře.”

Možná by pomohlo, kdyby prostě fyzikové místo mluvení o hmotě, která “jistě musí existovat” zachovali ten skromný postoj a vyjádřovali by se o zmiňovaném jevu jako o problému temné hmoty, jak ste to navrhoval. To se mi opravdu líbí, Vitasi.

Oliver

Máte pravdu, Vitasi, tenhle jev existuje a nedá se ignorovat. Já jsem toho názoru, že i když kreacionisté mají doopravdy ve většine věcí pravdu, je tady riziko, že budou jednat, jako by mohly sami přijít na kloub věcem, kterým na kloub materialisté přijít nemají šanci. Ale tak to není. Mezi materialisty (ateisty, “světskými vědci” atd.) a mezi věřícími kreacionisty je mnohem menší rozdíl, jako mezi člověkem a Bohem, který to všechno učinil. Proto trvám na tom, že je zde hranice poznání (nemusíme proto v našem poznávání hned kapitulovat, když něco… Číst vice »

Václav Dostál

Dovoluji si doplnit Admina
Ona poslední věta, odkazující na Gn 1:1, je vyvrcholením či závěrem celého odstavce a tak je zcela nevhodné ji vytrhnout z kontextu. Zestručněle: Proč sekulární vědci hledají duchy? Protože trvají na na víře ve starý materialistický vesmír čili chybí jim počáteční podmínka, zapsaná v Gn 1:1.
Bůh oddělil světlo od tmy a člověk dostal možnost volby pro jednu entitu z těchto dvou. Může si zvoli tu druhou, potom ovšem hledá temnou entitu v temnotě. Že ji tam nemůže najít? To mu nevadí, protože hledat světlo NECHCE

admin

Zdravím Viťasi, musím reagovat, protože jste mě pobavil – upřímně, bez jakýchkoli špatných či postranních prvků, bylo to spontánní – ale jde o vážné věci a tak poovažuji za fér (ve smyslu nesmát se několu “za zády”) vám to říci a poskytnout vám alespoň svůj pohled na tu souvislost s Gen 1:1. Věta v článku zní “…není pro ně tak vysoká cena, kterou platí za vyhýbání se důsledkům Genesis 1:1” Jde tedy o vyhýbání se důsledkům Gen 1:1. Ačkoli nám tento verš jen oznamuje, že na počátku stvořil Bůh nebe… Číst vice »

vitas

Zdravím, zdaleka nerozumím tomu co článek chce říct. Ok, máme tu jev na který se přišlo v 30 letech minulého století a dosud nebyl uspokojivě objasněn. ‘Temná hmota’ je jen pojmenování tohoto jevu, nikdo neví jestli to jsou opravdu nějaké neznáme částice, nebo známe ale nečekané, nebo je to projev toho že neznáme fyzikální zákony dobře. A co tedy chcete, aby se řeklo, že tento jev neexistuje? Opravdu nerozumím. A vůbec nerozumím tomu, co k vysvětlení tohoto jevu pomůže Gen 1:1. Vědci po Koperníkovi mohli říct: celé to s těmi… Číst vice »

Václav Dostál

Myslím, že „existence“ temné hmoty vyrostla z nesprávného chápání gravitace jakožto přitažlivosti těles („hmoty“). Tuto domněnku o vlastnosti „hmoty“ odsuzoval už I. Newton, ale paradoxně se připisuje právě jemu! Místo neexistující vnitřní vlastnosti (či schopnosti) přitahování je lépe uvažovat tlak „vakua“, který byl několikrát prokázán jako statický Casimirův jev. Tělesa se nepřitahují, ale jsou k sobě „vakuem“ přitlačována! „Vakuum“ mezi tělesy je „slabší“ než vně nich. Vakuum (kvantové vakuum) je entita, tvořená (virtuálními) fotony, tedy oscilující energií. Často se píše o fluktuacích vakua, ale termín „fluktuace“ znamená občasné drobné kmity,… Číst vice »

Oliver

Západní exaktní věda povstala z touhy poznat Bohem stvořený svět, lépe mu rozumět a jeho daností využít k lidskému prospěchu. Tyto atributy žel, strácí a proto se propadá do stejných marnivostí, jako to bylo před ní: otcem teorií nejsou pozorovaná fakta, jsou to naše touhy. To pak kvete (ve vědeckém slovníku odětá) fantazie a vše s tím související (aniž bychom při tom nějak potírali pozitiva fantazie samotné), pokračuje to k prosazování svého (rozuměj ne nutně pravdivého) a končí to věštectvím, čarodejnictvím atd. – řetěz to pevná držící člověka daleko od… Číst vice »