notmissingwater

Kam se poděla všechna voda?

Pavel AkrmanCelosvětová Potopa 1 Komentář

Tas Walker

Z creation.com přeložil Pavel Akrman – 01/2022. Translation granted by Creation.com – přeloženo s povolením od Creation.com.

notmissingwater-01Podle Bible voda během Noemovy Potopy pokryla celý svět. Přemýšleli jste někdy o tom, kam se následně všechna ta voda poděla?

Mt. Everest se tyčí do výšky 8 848 m (29 029 stop) nad hladinou moře, takže i kdyby roztály ledovce a ledové čepice, oceány by stouply jen o 70 m (230 stop).

Nicméně zjištění, že k pokrytí celé Země nepotřebujeme žádnou další vodu, vás možná překvapí. Je jí totiž dost už nyní.

Důvodem, proč nyní voda nepokrývá celou zeměkouli je to, že zemský povrch není rovný. Oceánské pánve jsou položeny nízko a kontinenty jsou vysoko. Některé hory jsou obzvláště vysoké a některé oceánské příkopy jsou velmi hluboké, ale tyto extrémy nepředstavují velké procento zemského povrchu (viz graf).

notmissingwater-02Pokud by byl zemský povrch rovný, pak je v oceánech dostatek vody na pokrytí celé zeměkoule s hloubkou asi 3 km.

To svědčí o tom, že během Potopy se dno oceánu pohybovalo vertikálně vzhledem ke kontinentům, o čemž se zmiňuje i Bible (Žalm 104:8).

V první polovině Potopy se předpotopní oceánské pánve zvedly a došlo k erozi předpotopních kontinentů, dokud voda nepokryla vše.

To ale neznamená, že zemský povrch musel být zcela rovný. Stačilo, aby se oceánské pánve zvedly do té míry, aby voda pokryla vše.

Poté, v druhé polovině Potopy, klesly další části zemské kůry. Voda odtekla z našich kontinentů do nových oceánských pánví. Pohyb zemské kůry v této době způsobil také vyzdvižení nových pohoří, včetně toho, kde se nyní tyčí Mt. Everest.1

Kam se tedy všechna voda poděla? Je v oceánech.

notmissingwater-03Hypsografická křivka (z řečtiny, hypsos=výška) ukazuje množství zemského povrchu v (nebo vyšších) různých úrovních.1 Ukazuje, že pokud by se oceánské pánve zdvihly o 5 km nahoru a hory by se zarovnaly, voda by pokryla celou Zemi. Takové tektonické pohyby se nám zdají obrovské, ale ve srovnání s poloměrem Země (6 378 km) jde o nepatrný pohyb, méně než 0,1 %.

  1. Ocean floor bathymetry, <www.waterencyclopedia.com/Oc-
    Po/Ocean-Floor-Bathymetry.html>, 24 May 2006.

Odkaz

  1. Oard, MJ, The mountains rose, Journal of Creation 16 (3):40–43, 2002

 

Subscribe
Upozornit na
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
jhk - vlasta

Nejen že bylo dost vody na zemi a pod zemí, ale bylo i dost vody nad zemí, jakože i dnes tam je celkem dost vody odpařené. Ale v době předpotopní to vypadá dle Bible na to, že bylo mnohem více vody nad zemí – než je dnes. V jakém slova smyslu přesně nevím. Ale Bible se o tom zmiňuje ohledně Noemovo potopy, že se otevřely nejen podzemské “zásobárny”, ale také i ty nebeské. Neboť je jasně psáno, že pršelo při potopě. Verše jsou podle mě jasné a zřejmé v tom… Číst vice »