tiny-dots

Jak mohou dvě drobné tečky zvrátit historii života a sluneční soustavy

pavelkabrtOstatní, různé Napsat komentář

Colin Stuart

Z www.newscientist.com přeložil tento výňatek z článku Pavel Kábrt – 4/2016. Úvodní grafika Neil Stevens

Z 200 000 úlomků skály, které Mark Harrison získal od poloviny 80. let 20. století v Austrálii, jen jeden obsahoval to, co hledal. Dva malinkaté kousíčky grafitu, každý stěží o velikosti červené krvinky. Sice malinkaté, ale schopné převrátit naruby všechno, co víme o životě na Zemi. Harrison, který je geologem na kalifornské univerzitě v Los Angeles, si vzpomíná, co si tehdy pro sebe říkal: “Jémine, tak tohle je umíráček pro biogenní počátky.” Slovo biogenní znamená vytvořený životem – ale jak? Tyhle grafitové kousky byly nalezeny v zirkonovém krystalu, který byl uvězněn hluboko v pohoří Jack Hills, Západní Austrálie, po dobu údajných 4,1 miliardy let. Takže by to znamenalo, že naše planeta byla obydlena nejméně o 300 miliónů let dříve, než si kdo předtím myslel.

A kromě toho, tyhle první živé organizmy by svým stářím zapadaly do doby ještě předtím, než byla naše planeta považována za schopnou nést jakýkoliv život. Protože v těchto raných letech byla Země zřejmě roztaveným vulkanickým peklem bombardovaným úlomky z kosmu, aktivně hledající svoji klidnou polohu v prostoru. Pokud jsou Harrisonovy fosílie tím, čím se jeví být, pak nejen že přepíší historii života a Země – ale celé sluneční soustavy.

Máme-li vysvětlit, jak tyhle všechny věcičky vlastně začaly, myslíme si, že s tím musíme co nejdříve začít. Před nějakými 4,6 miliardami let, ohromný oblak prachu a plynu v nějakém rohu dosud nedefinovatelné galaxie začal kolabovat do klubka husté hmoty. A jak více a více okolního materiálu bylo tlačeno do tohoto klubka, tak ….

Článek o těchto věcech vyšel též na Oslu zde. A teď si přečtěte, co tam autor napsal:

  • Stále více lidí si myslí, že vznik života může být na planetách s příznivými podmínkami docela snadný a rychlý, alespoň pokud jde o jednoduché buňky. [zvýraznění PK]

Může soudný, vzdělaný člověk v oboru napsat, že:

  1. buňka je jednoduchá
  2. může vzniknout v příznivých podmínkách
  3. může vzniknout docela snadno a rychle?

 

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments