hrabosi

Hraboši působí zmatek evoluční genetice

pavelkabrtEvoluce organizmů Napsat komentář

David F. Coppedge

Přeloženo z Creation Evolution News, článku Voles Throw Evolutionary Genetics Into Disarray – CM 9, 10/2006.

Copak se to s hraboši děje? Tyhle chlupaté kuličky s očkama jako korálky, krátkými ocásky a malými oušky hýbou evolučním genetikům žlučí. Tisková zpráva z Purdueovy univerzity (Main, 2006) konstatuje, že „Výzkumný tým Purdueovy univerzity dokázal, že hraboš, myšovitý hlodavec, je nejen nejrychleji se vyvíjejícím savcem, avšak také skrývá mnoho záhadných genetických rysů, jež zpochybňují současné chápání vědy“ a jsou „záhadou evoluce“ s „mnoha bizarními rysy“, totiž:

  • Počty chromozomů sahají od 17 do 64 podle jednotlivých druhů hraboše.
  • Chromozomy X u některých druhů zahrnují 20% genomu.
  • Některé samičky vykazují značný podíl samčího chromozomu Y
  • U některých druhů mají samci a samičky různý počet chromozomů
  • Přes širokou škálu genotypů vypadají všichni hraboši v podstatě stejně (fenotyp). Některé druhy vypadají tak identicky, že je nutná analýza DNA, aby je odlišila.

Proč se tu jedná o evoluční záhadu? V článku se praví: „Studie se zaměřuje na 60 druhů hrabošího rodu Microtus, jenž se vyvinul za posledních 500 000 až 2 milióny let. To značí, že hraboši se ve lhůtě, jak ji chápeme pro vytváření různých druhů, vyvíjejí 60-100krát rychleji než průměrný obratlovec.“

Nic takového to samozřejmě neznamená. Spíše to svědčí o tom, že jakmile se evolucionisté setkají s protichůdnými daty, jsou nepoučitelnější než kdy jindy a jsou schopni věřit i na zázraky.

Tato zjištění také znamenají, že genetici své věci nerozumí ani zdaleka tolik, jak si dosud mysleli. Jak mohou existovat tak nesmírně odlišné genomy, jejichž výsledkem jsou naprosto stejně vypadající zvířata? Co skutečně znamenají ty genetické rozdíly pro zdatnost jedinců i populací? Proč by se měla malá chlupatá kulička vyvíjet 100krát rychleji než slon, opice či velryba, krysa nebo myš?

Oč byla evoluční teorie jednodušší, dokud jsme neměli fakta!

Odkazy

  1. Main, D.M., 2006. Rodent´s bizarre traits deepen mystery of genetics, evolution.
    Purdue News (Purdue University), posted 14 September. www.purdue.edu
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments