hrabosi

Hraboši působí zmatek evoluční genetice

pavelkabrt Evoluce organizmů Napsat komentář

David F. Coppedge

Přeloženo z Creation Evolution News, článku Voles Throw Evolutionary Genetics Into Disarray – CM 9, 10/2006.

Copak se to s hraboši děje? Tyhle chlupaté kuličky s očkama jako korálky, krátkými ocásky a malými oušky hýbou evolučním genetikům žlučí. Tisková zpráva z Purdueovy univerzity (Main, 2006) konstatuje, že „Výzkumný tým Purdueovy univerzity dokázal, že hraboš, myšovitý hlodavec, je nejen nejrychleji se vyvíjejícím savcem, avšak také skrývá mnoho záhadných genetických rysů, jež zpochybňují současné chápání vědy“ a jsou „záhadou evoluce“ s „mnoha bizarními rysy“, totiž:

  • Počty chromozomů sahají od 17 do 64 podle jednotlivých druhů hraboše.
  • Chromozomy X u některých druhů zahrnují 20% genomu.
  • Některé samičky vykazují značný podíl samčího chromozomu Y
  • U některých druhů mají samci a samičky různý počet chromozomů
  • Přes širokou škálu genotypů vypadají všichni hraboši v podstatě stejně (fenotyp). Některé druhy vypadají tak identicky, že je nutná analýza DNA, aby je odlišila.

Proč se tu jedná o evoluční záhadu? V článku se praví: „Studie se zaměřuje na 60 druhů hrabošího rodu Microtus, jenž se vyvinul za posledních 500 000 až 2 milióny let. To značí, že hraboši se ve lhůtě, jak ji chápeme pro vytváření různých druhů, vyvíjejí 60-100krát rychleji než průměrný obratlovec.“ To ale není až tak podstatné jako to, že evolucionisté jsou nepoučitelnější než kdy jindy. Snad se dočkáme toho, že až se setkají s ještě více konfliktními fakty, začnou věřit na zázraky.

Tato zjištění též znamenají, že genetici své věci nerozumí ani zdaleka tak, jak si na počátku svého bádání mysleli. Jak mohou existovat značně rozdílné genomy, jejichž výsledkem jsou úplně stejně vypadající zvířata? Co doopravdy vypovídají genetické rozdíly o kondici jedinců i populací? Proč by se malá chlupatá kulička vyvíjela 100krát rychleji než slon, opice či velryba, krysa nebo myš?

Oč byla evoluční teorie jednodušší, dokud neexistovala fakta!

Odkazy

  1. Main, D.M., 2006. Rodent´s bizarre traits deepen mystery of genetics, evolution.
    Purdue News (Purdue University), posted 14 September. www.purdue.edu
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments