fotosynteza

Fotosyntéza: Jasně navržena od počátku

Pavel AkrmanEvoluce organizmů Napsat komentář

Unikátní struktury vzácných bakterií ukazují, že úžasný proces fotosyntézy je mnohem „starší“, než evolucionisté předpokládali.

Frank Sherwin *)

Z www.icr.org přeložil Pavel Akrman – 08/2019. Úvodní obrázek: Ilustrace struktury chloroplastu, mikroskopického útvaru uvnitř buňky, který je zodpovědný za fotosyntézu; zdroj: Profimedia.cz

Fotosyntéza je proces přeměny slunečního světla, vody a oxidu uhličitého na cukr a kyslík. Existují dva typy. První je anoxygenní (nekyslíková) fotosyntéza, která používá k řízení procesu jiné molekuly než vodu a neprodukuje kyslík jako vedlejší produkt. Druhým je oxygenní (kyslíková) fotosyntéza, která v tomto procesu rozkládá vodu na vodík a kyslík, a jako vedlejší produkt uvolňuje kyslík. Nejběžnější typ je oxygenní fotosyntéza, která se vyskytuje v řasách, rostlinách a některých bakteriích – je to základní proces, který udržuje lidský a živočišný život.

“Fotosyntéza je velmi složitý a náročný biochemický proces, který se nemohl vyvinout náhodně, během času.”

Po celá desetiletí evoluční teorie uváděla, že jako první se vyvinula nekyslíková fotosyntéza, a až asi o miliardu let později ji následovala fotosyntéza kyslíková. Dr. Tanai Cardona a jeho spolupracovníci z Imperial College v Londýně však našli jedinečné struktury v takzvaných „starověkých“ bakteriích (Heliobacterium modesticaldum), což ukazuje na to, že kyslíková fotosyntéza probíhala o miliardu let dříve, než se obvykle myslelo.1

Kreacionisté vidí fotosyntézu jako velmi složitý a náročný biochemický proces, který se nemohl vyvinout náhodně během času.2,3 V článku ScienceDaily se uvádí: „Toto zjištění může znamenat, že evoluce fotosyntézy potřebuje přehodnocení, které obrátí tradiční názory vzhůru nohama.“1 To je pravda – zvláště pak vezmeme-li v úvahu, že Tanai Cardona si právě před několika měsíci posteskl,

“O evoluci fotosyntézy existuje nepřetržitý proud teoretických úvah a debat, který se začal v první polovině dvacátého století a ani v nejmenším nevykazuje známky ústupu. Některé z těchto uvažovaných myšlenek se staly zcela běžné a berou se jako skutečnost, ale je jim věnována jen malá pozornost.”4

Zkoumáním bakterie H. modesticaldum výzkumný tým v Imperial College zjistil, že je přítomná již plně funkční fotosyntéza – tedy jednoduše řečeno: jeden druh fotosyntézy se nevyvinul v ten druhý.

Dokud evolucionisté trvají na tom, že impozantní a jemný proces přeměny světelné energie na cukr se jednoduše vyvinul, budou navždy „potřebovat přehodnocení“ a budou neustále obracet tradiční názory.

Stručná animace procesu fotosyntézy

Odkazy

  1. Strange bacteria hint at ancient origin of photosynthesis. ScienceDaily. Posted on ScienceDaily.com July 25, 2019, accessed August 2, 2019.
  2. Sherwin, F. 2019. Photosynthesis Continues to Amaze. Creation Science Update. Posted on ICR.org March 14, 2019.
  3. Thomas, B. 2012. Photosynthesis Uses Quantum Physics. Creation Science Update. Posted on ICR.org June 25, 2012.
  4. Cardona, T. 2019. Thinking twice about the evolution of photosynthesis. Open Biology. Published on royalsocietypublishing.org March 20, 2019.

*) Frank Sherwin je výzkumným spolupracovníkem v ICR, své magisterské vzdělání v oboru zoologie získal v University of Northern Colorado.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments