vase-flowers-design

Design: váza ano, květiny ne?

Jakob HaverÚvahy o kreacionismu, stvoření ad. 1 Komentář

Váza s květinami – každé ve zvláštním režimu!

Don Batten

Z creation.com/flower-vase přeložil Jakob Haver – 12/2019. Translation granted by Creation.com – Přeloženo s povolením od Creation.com.

vase-flowers

Design ve skleněné váze pozná každý, ale mnozí odmítají věřit, že stejně tak navrženy musely být i květiny ve váze.

Podíváme-li se na vázu s květinami, nikoho by ani nenapadlo, že skleněná váza vznikla sama od sebe, jen tak, pouze přírodními procesy. Nikdo by si nepomyslel, že vázu stvořily nějaké náhodné údery blesku do hromady písku. Ne, váza jasně ukazuje, že ji navrhl zručný sklář s využitím své inteligence. Uvažovat jinak by bylo zvrácené.1

Ve školách, na univerzitách a v dokumentech o přírodě jsme však opakovaně poučováni o tom, že květiny ve váze se mohly vytvořit samy – v průběhu času, prostřednictvím evoluce, tj. mutacemi plus přírodním výběrem. Říká se nám, že květiny byly stvořeny přírodními procesy; pro design květin nebylo zapotřebí vůbec žádné tvůrčí inteligence.

Jenže kvetoucí rostliny jsou neuvěřitelně složité – mnohem složitější než jakákoli váza. Komplexita rostlinné buňky daleko přesahuje jakýkoli stroj, který kdy lidé vyrobili, nedá se to vůbec srovnávat. Už jen samotný systém fotosyntézy je nesmírně složitý a stále jsou odhalovány jeho další detaily. Dokonce ani ti nejtalentovanější chemici nedokáží ani zdaleka sestrojit něco takového, jako jsou geniální (miniaturní) stroje v obyčejné rostlině.2

Nakolik logické je tedy věřit, že váza musela být navržena a vytvořena, ale květiny nikoli? Ve skutečnosti to ale není tak, že by květiny neprozrazovaly design – protože kdyby se daly vysvětlit jako váza, která pochází od lidského tvůrce, určitě by to bylo přijatelné. Problém je v tom, že ukazují na příliš mnoho designu – takového designu, který musí pocházet od nepředstavitleně inteligentního Návrháře, tj.od  nadpřirozeného Stvořitele. A to zkrátka není dovoleno.

Tato váza s květinami ilustruje, jak nelogické je současné evoluční myšlení, které má na očích nasazené klapky.

Odkazy

  1. Vázu mohl samozřejmě vyrobit stroj, ale i tento stroj musel být navržen inteligentním inženýrem; nevznikl sám od sebe.
  2. Sarfati, J., Green Power: God’s solar power plants amaze chemists, Journal of Creation 19(1):14–15, 2005; <creation.com/greenpower>.

 

Subscribe
Upozornit na
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Václav Dostál

Problém je v tom, že [živé organismy] ukazují příliš mnoho designu – takového designu, který musí pocházet od nepředstavitleně inteligentního návrháře, tj.od nadpřirozeného Stvořitele. takto se to jeví evolucionistům. Kreacionista by si to poznměnil: “Základ je v tom, že ukazují tak mnoho designu, který ke svému životu potřebují – takového designu, který musí pocházet od nepředstavitleně inteligentního návrháře, tj.od nadpřirozeného Stvořitele.”