wisdom teeth

Ach! Ty moje bolavé zuby moudrosti!

pavelkabrtOstatní, různé Napsat komentář

Robert Doolan

Z creation.com přeložil Pavel Kábrt — 06/2017. Translation granted by Creation.com — přeloženo s povolením od Creation.com. Článek vyšel v časopisu Creation 18(3):17.

wisdom teethUž jste se někdy podivovali nad tím, proč mají lidé takové trápení a bolesti se zuby moudrosti? Někteří lidé se domnívají, že zuby moudrosti mohou být „pozůstatkem” evoluce. Jiní uvažují, že se zuby moudrosti prostě jen dostatečně evolučně nevyvinuly. Jaká je správná odpověď?

Ortodontista John W. Cuozzo, DDS, MS z New Jersey ve Spojených státech říká, že zuby moudrosti zcela jistě nejsou nějakým důkazem pro evoluci. Dále říká, že z rozsáhlého výzkumu, který prováděl na zkamenělinách neandertálských dětí se jeví jako problém skutečnost, že lidské čelisti se s postupujícím časem smršťují.

„Na základě mého výzkumu Neandertálců i současných studií,” říká Dr. Cuozzo, „to ukazuje, že lidské čelisti se během postupující doby zmenšují. Tím je stále menší a menší prostor v zadní části čelisti pro třetí stoličky čili zuby moudrosti, jejich prořezání se a správnou pozici pro skus.”

Dr. Cuozzo věří, že důvodem, proč k tomuhle dochází, je v současnosti stále rychlejší dospívání děti než tomu bylo v minulosti.

Ukazuje se, že vykopávky hrobů v Griswoldu v Connecticutu v USA, prováděné v roce 1990, s nálezy datovanými na období pozdních let 1600-1700, jeho výzkumy potvrzují. Bylo objeveno 13 dětských ostatků. Jen jediný měl na dřevě rakve monogram. Na připevněném mosazném úchytu bylo uvedeno N.B.— stáří 13 let.

Když byly tyto nálezy zubů na spodní čelisti zkoumány v Institutu patologie ozbrojených sil [Armed Forces Insititute of Pathology (AFIP)] ve Washingtonu, D.C., vývoj kořene a korunky ukázal, že by tyto zuby podle dnešních standardů náležely holčičce staré 9 1/2 roku nebo chlapci starému 10 let, přestože dítěti bylo už 13 let.

„To pak znamená,” říká Dr. Cuozzo, „že před třemi nebo čtyřmi sty lety trvalo 13 let, než dítě dospělo do stavu, ve kterém se dnes nachází už v 9ti či 10ti letech. To ukazuje na velmi rychlé dospívání v dnešní době.”

Dr. Cuozzo zkopíroval všechny rentgenové snímky a fotografie těchto ostatků dětí v institutu AFIP v roce 1992.

“Dr. Cuozzo říká, že zuby moudrosti potřebují více prostoru než se může vytvořit během zkrácené doby růstu čelisti.”

Říká, že zuby moudrosti potřebují více prostoru než se může vytvořit během zkrácené doby růstu čelisti. Děti jsou dnes vyšší, dospívají dříve, což je zřejmě následkem lepší výživy v dětství (nikoli vlivem postupující evoluce). Jenže obličejové kosti potřebují víc než jen stravu — vyžadují také čas. „Je to čas, kterého se nám nyní nedostává.”

A právě tato skutečnost, kdy se zuby moudrosti snaží prořezat v čelisti pro ně příliš malé, nám způsobuje mnoho problémů. Dr. Cuozzo říká, že jsou ještě další problémy spojené s prořezáváním se zubů moudrosti, a mnohým lidem se také dnes zuby moudrosti ani nevytvoří.

„Toto není proces evoluce, ale devoluce,” říká Dr. Cuozzo. „Jde o degeneraci a redukci složitosti lidského těla; to je to, co se ve skutečnosti děje.

„Samozřejmě že příčinou je to, že Adam upadl do hříchu a my trpíme a vzdycháme pod kletbou, která od té doby z tohoto pádu vyplývá.”

POZNÁMKA

Přestože se třetí stoličky nazývají zuby „moudrosti”, nemají se získáním moudrosti či inteligence žádné opravdové spojení. Svůj název dostaly proto, že se obvykle prořezávají později ve věku dospívání až k 21 letům — což se tradičně chápe jako „věk moudrosti”.

Související články (v angličtině)

Další čtení

 

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments