issus-coleoptratus

„Živý ozubený převod“ musel evolucionisty pěkně naštvat

pavelkabrtFakta pro stvoření Napsat komentář

Brian Thomas, M.S.

Z www.icr.org přeložil Pavel Kábrt – 10/2013. Článek vyšel na stránkách ICR.

Když skokani skáčou z rostliny na rostlinu, opravdu je to jako zjevení. (Pozn. překl.: jde o hmyz druhu Issus coleoptratus neboli kornatka hnědá, patřící do podřádu křísů.) Tato drobná stvoření s sebou mrsknou tak prudce, že by se zcela jasně všechno pokazilo, kdyby jejich skákací mechanizmus nebyl perfektně vyladěn.

Kdyby třeba jedna noha vyskočila o maličko dřív nebo s trochu větší razancí, hmyzí stvoření by sebou mrsklo někam jinam, než kam by chtělo. Nádhernou věcí jsou však jemné ozubené převody synchronizující jejich zadní nohy.

*Ovšem po technické stránce je tento skokan mladíkem – nymfou. Přesto s naprostou jistotou našel bristolský biolog Greg Sutton dvě drobounké řady do sebe zapadajících zoubků na základní liště hmyzích noh. Když hmyz skočí, zoubkování do sebe zapadne a tím je navzájem aretován i posun nohou. Sutton použil vysoce rychlostní kamery a těmi zachytil ozubení v akci, což je proces trvající několik milisekund.

Zde je více příkladů v pohybu:
www.npr.org

Tento pozoruhodný mechanizmus napomáhá vymrštit se skokanovi jedním odrazem do vzdálenosti delší, než by bylo několik stovek jeho těl vedle sebe na délku.

Sutton podle NPR Morning Edition řekl, že „toto je první ozubený mechanický převod nalezený kdy v přírodě.“ (1)

*Možná jde skutečně o první pozorovaný ozubený systém, ale není to první systém, o kterém víme. Už nějaký čas vědci zkoumají účinky molekulárního ozubení.

Kupříkladu bakteriální bičík používá ozubený systém fungující v rozličných rychlostech – dopředu i dozadu, a dokonce je tam i spojka, která rozpojí motor od pohonu bičíku. (2) V roce 2008 biochemici také referovali o nalezených molekulárních ozubeních, které slouží při sbalování DNA v motoru bakteriálního viru. (3)

Tyto všechny věci vypadají, jakoby vypadly z nějakého miniaturního obchodu s mechanickým zbožím. Jasně ukazují na úzkostlivě pečlivý a promyšlený plán (design), který evolucionisté nemohou nijak vysvětlit. Je jasné, že tyto živé ozubené převody mohly být jen a pouze stvořeny.

Odkazy

  1. Cole, A. Living Gears Help This Bug Jump. NPR Morning Edition. Posted on npr.org September 13, 2013, accessed September 14, 2013.
  2. Thomas, B. Bacterial Clutch Denotes Design. Creation Science Update. Posted on icr.org July 1, 2008, accessed September 16, 2013.
  3. Thomas, B. Virus Motors Impossible for Evolution. Creation Science Update. Posted on icr.org January 9, 2009, accessed September 16, 2013.
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments