giraffe_new

Žirafa – jeden z divů stvoření

Pavel AkrmanÚvahy o kreacionismu, stvoření ad. Napsat komentář

Žirafa je vskutku brilantně navržená – je to jeden z divů Božího stvoření.

Zdroj videa – Wonders of Creation: Giraffes (5 min.). Překlad a české znění Pavel Akrman – 03/2023.

Pozoruhodný oběhový systém žirafy je mezi současnými zvířaty unikátem.

Video (5 min.), překlad a české znění Pavel Akrman.

giraffe_new

Přepis videa:

Žirafy dnes patří mezi nejvyšší suchozemská zvířata – jejich výška 5,5 m je zcela ohromující. Schopnost nemotorně vyhlížející žirafy běžet rychlostí téměř 50 km za hodinu je velmi působivá. Pozoruhodná je i její schopnost vydržet týdny bez vody, je-li to nutné. Nápadný je také 45 cm dlouhý jazyk, 2,5metrový ocas a výška novorozených mláďat 180 cm.

Ale asi nejzajímavější je u žiraf design oběhového systému. Považte, že mozek žirafy je asi o 2,5 m výše než její srdce. Takže k dopravení krve do mozku musí mít žirafa obrovské srdce, které dokáže mimořádně silně pumpovat krev, aby překonalo gravitaci. Navíc musí tento krevní tlak stále udržovat, dokud je krk žirafy vzpřímený.

Proto nepřekvapuje, že tento dlouhokrký savec je vybaven šedesáticentimetrovým, více než devítikilovým tlustostěnným srdcem, které je natolik velké a dostatečně silné, aby vypumpovalo krev 2,5 m vysoko asi dvakrát vyšším tlakem, než má jakýkoli jiný velký suchozemský savec, a až třikrát vyšším, než má průměrný člověk.

Co ale když se žirafa chce napít a náhle skloní hlavu níž než metr pod srdce? Co se stane s veškerou krví, která je srdcem mocně pumpována do mozku vzhůru proti gravitaci? Pokud by se design žirafy ponechal jen času, náhodě a nahodilým mutacím, co bychom očekávali že se stane, když se žirafa poprvé pokusí napít vody a skloní krk? Protože její srdce pumpuje tolik krve do mozku, její cévy by nejspíš explodovaly, nebo by se její mozek naplnil krví tak rychle, že by žirafa omdlela a možná by ji brzy sežral lev nebo krokodýl.

Jak tedy žirafa zabraňuje krvácení do mozku nebo mdlobám, kdykoli skloní hlavu a zase ji zvedne? Žirafy mají v krčních žilách speciálně navržené složité chlopně. Ty pomáhají řídit množství krve do mozku v době, kdy má žirafa skloněnou hlavu. S těmito chlopněmi spolupracuje také síť krevních cév nazývaná rete mirabile – neboli „úžasná cévní síť“ – která řídí průtok krve do hlavy.

I sami ateističtí evolucionisté připouštějí, že žirafa má:

  • složitý systém regulace tlaku;
  • unikátní chlopně, zabraňující přetlaku při sklonu hlavy;
  • síť krevních cév, stabilizující krevní tlak při pohybu krku žirafy nahoru a dolů;
  • a srdce dostatečně silné, aby vypumpovalo proti gravitaci potřebné množství krve do výšky 2,5 m.

Evolucionisté by nás chtěli přesvědčit, že veškeré toto speciální vybavení poskytla žirafám příroda.

Jak ale bezduché, bezúčelné, nahodilé procesy času a náhody mohou vysvětlit ty „jedinečné chlopně“, srdce, plíce a tepny, které všechny mají zrovna tu správnou velikost, a také „úžasnou cévní síť“, která udržuje v mozku stále ten správný krevní tlak, ať už je krk žirafy vzpřímený či skloněný.

Ještě obtížnější je evolučně vysvětlit, jak vůbec vznikly všechny tyto sofistikované části těla současně? Vždyť k čemu je tak velké srdce bez složitého žilního systému, který stabilizuje krevní tlak? A jaký smysl má ta úžasná cévní síť, pokud žirafa nemá srdce dost silné na to, aby vypumpovala krev do výšky 2,5 m?

Evolucionista Robert Wesson se této otázce věnoval ve své knize „Za hranicemi přírodního výběru“, kde otevřeně napsal:

„Všechny tyto věci musely být splněny v jednom kroku a musely vzniknout rychle…. Ale to, že by všechno mohlo vzniknout synchronizovanými náhodnými mutacemi, se vzpírá definici náhodnosti. Nicméně tou nejzásadnější otázkou je to, jak vůbec vznikl u žirafy ten původní impuls – a milion dalších adaptací – a stal se natolik užitečným, aby měl selektivní hodnotu… Pozorovatel musí být často v pokušení připustit, že organismy reagovaly na své podmínky a potřeby mnohem cílevědoměji, než může přísná darwinovská teorie vůbec připustit.”

Zvířecí oběhový systém, stejně jako ten lidský, je fascinujícím předmětem studia. Překvapivě složitý design oběhového systému žirafy, ale i zbytek její anatomie a fyziologie si žádá mnohem lepší vysvětlení, než jsou náhodné evoluční procesy.

Žirafa je skutečně brilantně navržená – je to jeden z divů Božího stvoření.

 

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments