giraffe-01

Žirafa a její srdce

Jakob Haver Evoluce organizmů 3 Komentáře

Vše podle plánu

Srdce žirafy je mezi současnými zvířaty jedním z nejsilnějších. Musí vyvíjet obrovský tlak, aby dlouhým krkem dopravilo krev až do mozku. Přesto má žirafa poměrně malé srdce, váží jen asi 11 kilogramů (je velké asi 60 cm). Srdeční tep je až 170 krát za minutu – v krevním systému koluje 70 až 100 litrů krve, které srdce pumpuje s průtokem až 60 litrů za minutu.

Žirafa má extrémně vysoký krevní tlak – dvakrát vyšší než lidé. Srdce žirafy musí vygenerovat téměř dvojnásobný krevní tlak, než mají ostatní savci, aby byl zajištěn přítok krve do mozku proti působení gravitace. V horní části krku má žirafa komplexní regulační systém tlaku, zvaný rete mirabile – složitě rozvětvené arterie pod mozkovou oblastí.

Jakmile se žirafa skloní, aby se napila, mohou ji před tak vysokým krevním tlakem ochránit právě jen tyto speciální konstrukční prvky okolo mozku. Krční cévy, které jsou mimořádně elastické, se také prudce rozšíří a pojmou větší množství krve. Tím se sníží celkové množství krve v ostatních částech těla a klesne i krevní tlak, takže pokud žirafa skloní hlavu dolů, průřez krčních cév se výrazně zvětší (z 0,12 až na 3,16 čtverečního centimetru).

Stvořeno k Boží slávě

Toto vše je silným důkazem pro Stvořitele – a pro evolucionisty naopak problémem, protože bez tohoto zvláštního regulačního systému by žirafa, která se poprvé sehnula k pití, mohla zemřít. A pokud byl krk v minulosti kratší, zase by tyto speciální prvky nebyly potřeba. To znamená, že žirafa musela být navržena se všemi svými konstrukčními zvláštnostmi najednou, přesně jak říká Bible!

Z více zdrojů vybral a přeložil Jakob Haver – 08/2018.

3
Můžete přidat komentář

Please Login to comment
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
jhk - vlastaJiří Zelinka Recent comment authors
  Subscribe  
Upozornit na
Jiří Zelinka
Jiří Zelinka

V případě toho vybájeného “postupně se prodlužujícího krku” a současně “vývoji” neredukovatelně komplexního systému regulace krevního tlaku by muselo dojít K NAVÝŠENÍ SPOUSTY INFORMACÍ V DNA. To však nebylo nikdy a nikde prokázáno – naopak, k čemu dochází je jen a jen DEVOLUCE. Teď v posledním článku tady (Přírodní výběr se nerovná evoluci) je k tomuto názorné a jasné přirovnání: Patentové právo u výrobku vyžaduje, aby zahrnoval určitý „tvůrčí posun“, má-li být patentován. Stejně tak potřebuje evoluce nutně nějaký „tvůrčí posun“, nějaký nový orgán nebo část těla, k jehož vytvoření… Číst vice »

jhk - vlasta
jhk - vlasta

Jakého rázu by měly být tyto postupné změny s ohledem na DNA? Není pak ta evoluce až příliš přesná – ačkoli jde o náhodné mutace? Mutace čeho, proč a jak? Zase tu máme první příčinu v problému – co bylo dříve? Slepice nebo vejce? Co bylo dříve? Informace pro buňku – nebo buňka? Jak dlouho budou evolucionisté za náhodu schovávat neochotu přiznat tyto tvůrčí schopnosti pouze a jen nějaké “inteligenci”, ať už pojímané z tohoto či onoho směru?

Jiří Zelinka
Jiří Zelinka

komplexní regulační systém tlaku, zvaný rete mirabile *** Tento a ceá řada dalších komplexních systémů v žiivé říši je tak jasným důkazem inteligentního projektu, jak jen to je možné. O to víc je úsměvné, jak vysoce “moudří” evolucionisté tento problém řeší: Strčí hlavu do písku a řeknou, že nic takového neexistuje, protože oni to tak nevidí. Někde jsem na podobné téma se žirafou četl komentář jednoho takového chytráka, který je přesvědčený, že zkrátka když se začal žirafě prodlužovat evolučně krk, současně se začal tvořit i tento regulační systém – prý… Číst vice »