giraffe-01

Žirafa a její srdce

Pavel AkrmanEvoluce organizmů Napsat komentář

Vše podle plánu

Z více zdrojů vybral a přeložil Pavel Akrman – 08/2018.

Srdce žirafy je mezi současnými zvířaty jedním z nejsilnějších. Musí vyvíjet obrovský tlak, aby dlouhým krkem dopravilo krev až do mozku. Přesto má žirafa poměrně malé srdce, váží jen asi 11 kilogramů (je velké asi 60 cm). Srdeční tep je až 170 krát za minutu – v krevním systému koluje 70 až 100 litrů krve, které srdce pumpuje s průtokem až 60 litrů za minutu.

Žirafa má extrémně vysoký krevní tlak – dvakrát vyšší než lidé. Srdce žirafy musí vygenerovat téměř dvojnásobný krevní tlak, než mají ostatní savci, aby byl zajištěn přítok krve do mozku proti působení gravitace. V horní části krku má žirafa komplexní regulační systém tlaku, zvaný rete mirabile – složitě rozvětvené arterie pod mozkovou oblastí.

Jakmile se žirafa skloní, aby se napila, mohou ji před tak vysokým krevním tlakem ochránit právě jen tyto speciální konstrukční prvky okolo mozku. Krční cévy, které jsou mimořádně elastické, se také prudce rozšíří a pojmou větší množství krve. Tím se sníží celkové množství krve v ostatních částech těla a klesne i krevní tlak, takže pokud žirafa skloní hlavu dolů, průřez krčních cév se výrazně zvětší (z 0,12 až na 3,16 čtverečního centimetru).

Stvořeno k Boží slávě

Toto vše je silným důkazem pro Stvořitele – a pro evolucionisty naopak problémem, protože bez tohoto zvláštního regulačního systému by žirafa, která se poprvé sehnula k pití, mohla zemřít. A pokud byl krk v minulosti kratší, zase by tyto speciální prvky nebyly potřeba. To znamená, že žirafa musela být navržena se všemi svými konstrukčními zvláštnostmi najednou, přesně jak říká Bible!

 

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments