leaf_mining_moth

Zelené ostrůvky

pavelkabrtFakta pro stvoření Napsat komentář

Joachim Scheven

Z creation.com/green-islands přeložil M. T., editace Pavel Kábrt – 10/2015. Permition granted by Creation.com – Přeloženo s povolením od Creation.com. Článek vyšel v časopisu Creation 21(2):56.

Leaf_Lava

Foto 1: Joachim Scheven, LEBENDIGE VORWELT Museum. Klikni pro zvětšení

Všichni, kdo se toulají doubravou či lesem na pobřeží, když je na severní polokouli podzim, je určitě najdou – mezi nesčetnými hnědými listy roztroušenými po zemi jsou některé v jedné části ještě zelené (vlastně velmi zelené – viz foto 1).

Podíváte-li se blíže, objevíte na tomto listu bělavou skvrnu či klikatou cestičku. Je to důkaz, že uvnitř listu žije larva malého motýla, která z něho čerpá živiny.

Druhy, které těží z listů (leaf-mining), se vyskytují také mezi brouky a mouchami.

“Larva vylučuje hormon, který udržuje okolní oblast listu čerstvou.”

Proč napadené listy zcela nezhnědnou jako zbytek listů? Úžasnou věcí je, že larva vylučuje hormon, který udržuje okolní oblast listu čerstvou.

Buňky těchto ‘zelených ostrůvků’ stále pokračují ve fotosyntéze – výrobě živin ze slunečního světla a vzdušného kysličníku uhličitého. A larvičky se nadále živí cukry vytvořenými tímto procesem i poté, kdy samotný list spadl na zem a odumřel.


Larva motýlka “v akci”

Teprve až po nějaké době tyto larvy list opouštějí a zavrtají se do země, aby se zakuklily.

To přináší pro stoupence evoluce několik hádanek:

  • Které housenky přišly jako první na myšlenku přestat okusovat listy zvenku a místo toho se zavrtat dovnitř?
  • Jak mohly takto proměněné larvy poznat, že jejich strom bude už brzy shazovat listy, aby se mohly na tuto událost připravit?
  • Co by se stalo, kdyby se těmto minujícím larvám nepodařilo hned při tom úplně prvním pokusu syntetizovat ten správný hormon? Je to totiž pouze jejich schopnost vylučovat tento hormon, co jim zaručuje, že mohou přežívat v lesní půdě.
Leaf_Fossil

Foto 2: Joachim Scheven, LEBENDIGE VORWELT Museum. Klikni pro zvětšení

A co si počít se skutečností, že fosilie takových minujících druhů nalézáme již v “geologicky nejstarších” fosilních listech svrchní křídy?

Tento list (viz foto 2 – šipka ukazuje na chodbičku minující larvy motýla) je z dakotských pískovců v Kansasu, USA, o kterých se věří, že pocházejí z údajného “věku dinosaurů”.

V nejlepším případě budou evolucionisté schopni přijít s nějakou  chatrnou povídačkou. Mnohem větší smysl dává přesvědčení, že tato očividná opatření Stvořitele pro Jeho tvorstvo byla naprogramována do hmyzu od samého počátku.

Podobné články v angličtině

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments