homocollapse

Zase špatně: Několik druhů Homo se hroutí do jednoho

pavelkabrtPůvod člověka Napsat komentář

David F. Coppedge

(Z crev.info/2013/10/wrong-again vybral a přeložil Pavel Kábrt – 10/2013.)

Není to teď nějak moc často? Darwinisté jsou pod tlakem nových faktů opět nuceni poněkud přepracovat svoji evoluční dějepravu. Zde je o tom článek:

Velice dobře zachovalá kompletní lebka, nalezená v Dmanisi v Gruzii, zažehla ohnivou bouři, protože hrozí, že mnohé údajné druhy Homo budou deklasifikovány na druh jediný, Homo erectus. Pojednání v Science od Lordkipanidze a spolupracovníků opět převrátilo káru s příběhy o evoluci člověka. Článek v souhrnu říká:

„vzorek z Dmanisi, který nyní sestává z pěti lebek, poskytuje přímý důkaz pro širokou morfologickou variaci uvnitř a mezi ranými Homo paleodemes. To naznačuje existenci jediné vývojové linie raného Homo, s fylogeografickou kontinuitou napříč kontinenty.”

Spolu s touto nově nalezenou, dobře zachovalou kompletní zkamenělinou z Dmanisi, našli vědci v jeskyni v Gruzii (poblíž Černého moře) pět lebek, které mezi sebou vykazovaly morfologickou variabilitu vyšší než je mezi v současnosti nabízenými druhy Homo (Homo rudolfensis, Homo habilis atd.) To ukazuje, že všechny tyto údajné různé druhy by měly být zahrnuty pod Homo erectus. BBC News tohle nazývá „smrtelnou ránou představám o mnohosti druhů“. Všechny tyto typy byly vlastně jen variacemi jednoho druhu, jak vykazuje srovnávání těchto lebek vedle sebe.

Mělo by to být zřejmé. Žijící lidé představují obrovskou variabilitu morfologických znaků: výšky, robustnosti, rysů obličeje, délky končetin – ale přesto jsou to všechno příslušníci pouze jednoho jediného druhu, Homo sapiens. Je pravděpodobné, že lovci zkamenělin byli poněkud posedlí dělením vývojové linie, aby si mohli nárokovat slávu, že našli cosi nového.

Evolucionisté datují lebku z Dmanisi na 1,8 miliónu let, ale jiní evolucionisté tvrdí, že členové rodu Homo existovali v Africe dávno předtím – 2,4 miliónu let. Avšak rozdílnosti mezi těmito lebkami jsou minimální, uvažuje se, že je dělí údajných půl miliónu let.

Zpravodajské články, jaké nabízí např. National Geographic, stále s oblibou nazývají tyto exempláře „primitivními“ (musely jimi být, aby se jim mohl udělit statut našich předchůdců), všeobecně se však předpokládá, že Homo erectus (dosud zahrnující tři členy Homo) používal oheň, vařil si jídlo a vyráběl nástroje (ale nějak ani nesnil o farmě nebo jízdě na koni). Někteří dokonce myslí, že si stavěli plavidla pro plavbu přes oceán – což by bylo tak šokující jako najít iPhone v hrobce Tutanchamona. To je jen jeden příklad, kdy se zjistí neočekávaně moderní chování mezi „primitivními“ členy našeho rodu Homo.

Článek pokračuje dál v angličtině, jak se evolucionisté přou a jako obvykle se snaží to všechno obrátit pozitivním směrem. Ale je to pouze nejnovější epizoda z Darwinova seriálu o raných lidech – „Vše, co víte, je špatné“, která se hraje alespoň jednou ročně.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments