wood-structure

Zapomeňte na nálepku „doba kamenná“

Pavel AkrmanPůvod člověka Napsat komentář

Důkazy o zpracování dřeva rozšiřují vysokou lidskou inteligenci hluboko zpět do historie

Pavel Akrman

Foto kredit: Profesor Larry Barham, University of Liverpool, prostřednictvím EurekAlert, vybrané pasáže přeložil Pavel Akrman – 09/2023.

kalambo-fallsVpravo: Místo nálezu Kalambo Falls na řece Kalambo leží nad 235 m vysokým vodopádem, na hranici Zambie s regionem Rukwa v Tanzanii na okraji jezera Tanganika.

Článek ze září 2023 na Science Daily1 uvádí: „Archeologové objevili nejstarší dřevěnou konstrukci na světě.” Podle zprávy o novém výzkumu z Liverpoolské univerzity „lidé stavěli konstrukce ze dřeva již před půl milionem let, což je mnohem dříve, než se dosud považovalo za možné.“ Profesor Larry Barham2 z katedry archeologie, klasiky a egyptologie na univerzitě v Liverpoolu, který vede výzkumný projekt “Hluboké kořeny lidstva”, řekl:

Tento nález změnil způsob, jakým přemýšlím o našich dávných předcích. Zapomeňte na nálepku „doba kamenná“, podívejte se, co tito lidé dělali: vyrobili ze dřeva něco nového a velkého. Použili svou inteligenci, představivost a dovednosti, aby vytvořili něco, co nikdy předtím neviděli, něco, co nikdy předtím neexistovalo.

Transformovali své okolí, aby si usnadnili život, i když to bylo jen tím, že vybudovali rampu, na které mohli sedět u řeky a dělat své každodenní práce. Tihle lidé se nám podobali víc, než jsme si mysleli.

V článku se dále uvádí:

Odborná analýza řezů kamenných nástrojů na dřevě ukazuje, že tito raní lidé tvarovali a spojovali dva velké kmeny, aby vytvořili nějakou strukturu, pravděpodobně základy plošiny nebo části obydlí.

Toto je na světě vůbec nejstarší důkaz úmyslného vytvoření do sebe zapadajících kulatin. Doposud se důkazy o lidském využití dřeva omezovaly pouze na jeho využití k rozdělávání ohně, kopacích holí a kopí.

Jaké to přináší důsledky

O nálezu informuje technická studie2, publikovaná v Nature pod názvem „Důkazy pro nejstarší strukturální použití dřeva před nejméně 476 000 lety“. Autoři v čele s Lawrencem Barhamem komentují důsledky:

Nálezy ukazují neočekávanou ranou rozmanitost formování a schopnost tvarovat kmeny stromů do velkých složených struktur. Tyto nové údaje nejenže prodlužují časové rozpětí pro zpracovávání dřeva v Africe, ale také rozšiřují naše chápání technického poznání raných hominidů a nutí nás k přehodnocení využití stromů v historii technologie.

List dále uvádí zajímavou poznámku, která znovu (pokolikáté už?) úspěšně podkopává evoluční, tolik oblíbené dlouhé věky. Pokud se totiž jedná o takto vysoce inteligentní zpracování dřeva z dávné minulosti, je také velmi obtížné zachovat důkazy o něm v archeologickém záznamu po tak dlouhé věky. V listu se píše:

Dřevěné artefakty se jen zřídkakdy zachovají ze starší doby kamenné, protože vyžadují výjimečné podmínky pro uchování; v důsledku toho máme jen omezené informace o tom, kdy a jak hominidé používali tuto základní surovinu.

Tento vzácný nález nám ukazuje, že dávní lidé – proč ne třeba neandrtálci – byli ve skutečnosti mnohem inteligentnější, než si evoluční komunita dosud myslela. V každém případě tento druh důkazů vyvrací myšlenku, že naši raní předci byli pouze neinteligentní, zvířatům podobní tvorové a že my jsme potomky intelektuálně primitivních předchůdců. Naopak to jen potvrzuje to, co nám o původních lidech říká Bible: první člověk byl dokonalý, stvořený k obrazu Božímu (Genesis 1:26), zhruba před 6 000 lety.

Odkazy a poznámky

  1. Science Daily, Archaeologists discover world’s oldest wooden structure. September 20, 2023
  2. Nature, Evidence for the earliest structural use of wood at least 476,000 years ago. September 20, 2023
  3. Archaeologists discover world’s oldest wooden structure – News – University of Liverpool

 

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments