moon-basalt

Záhadná data z měsíčního čediče

Pavel AkrmanStáří Země a vesmíru Napsat komentář

CMI Focus 44(2) 

Z Creation.com přeložil Pavel Akrman – 04/2023. Translation granted by Creation.com – přeloženo s povolením od Creation.com. Foto-kredit úvodního obrázku: The University of Manchester.

Když se před mnoha lety vrátily z amerických misí Apollo a ruské Luny kameny ze světlejších horských skal, bylo jejich stáří „datováno“ na asi 4 miliardy let. V evolučním rámci je to přibližně doba, kdy se měl zformovat Měsíc.

Věřilo se, že temnější, velké impaktní krátery na přivrácené straně Měsíce musely vzniknout nedlouho poté. Říká se jim „maria“ (latinsky „moře“), protože jsou naplněny tmavým čedičem (tj. zchlazenou lávou), který je v podobě lávy zaplavil magmatem z podzemí, uvolněným při dopadu. Tehdy bylo datováno i několik vzorků z tohoto čediče, ale stáří vyšlo „pouze“ na 3,8 až 3,1 miliardy let.

To je však rébus. Dalo by se očekávat, že čedič, který vytryskne mohutnou silou, také rychle zaplní kráter brzy po dopadu. Z naměřených dat však bylo nutné chtě-nechtě přijmout předpoklad, že tyto erupce pokračovaly i nadále a vytvořily čerstvý čedič téměř miliardu let po dopadu.

sonda-change-5Obr. 1.: Čínská sonda Chang’e-5 (Zdroj: Space.com, uvnitř video záznam přistání sondy)

Ovšem záhada nabrala na intenzitě poté, co čínští vědci (přistání čínské sondy Chang’e-5 na Měsíci v prosinci 2020, pozn. překl.) získali vzorky čedičové horniny z maria (což je vyvřelá část měsíčního pláště, která činí odhadem 2 000 km3). Její stáří totiž „datovali jen” na zhruba dvě miliardy let.

To znamená, že erupce lávy musely pokračovat dokonce až asi dvě miliardy let po dopadu. Jenže jak by to bylo možné? Malá velikost Měsíce znamená, že jakékoli vnitřní teplo by za tu dobu muselo již dávno vychladnout a magma by ztuhlo. Plášť Měsíce má také velmi málo teplo-produkujících radioaktivních prvků, takže radioaktivitu nelze použít jako řešení.

Je tu však jiná, mnohem jednodušší alternativa: totiž že Měsíc je mladý, jak nám říká Bible.

Odkazy

  1. Che, X. et al., Age and composition of young basalts on the Moon, measured from samples returned by Chang’e-5, Science, 7 Oct 2021.
  2. Samec, R.G., On the origin of lunar maria, J. Creation 22(3):101–108, 2008; creation.com/lunar-maria.

 

 

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments