arthropods

Výkonný mikroskop odhaluje chemickou strukturu fosilií

pavelkabrtStáří Země a vesmíru Napsat komentář

ScienceDaily

Z www.sciencedaily.com přeložil Pavel Kábrt – 2/2011.

Výzkum překvapivě ukazuje, v protikladu k současné víře, že pozůstatky chitin-proteinového komplexu — tedy strukturovaných materiálů obsahujících protein a polysacharid – jsou hojně přítomné ve zkamenělinách členovců z prvohorní doby.

Do té doby byly nejstarší známky chitino-proteinového komplexu objeveny v tzv. třetihorních zkamenělinách o údajném stáří 25 miliónů let, a zbytky proteinových struktur byly také objeveny ve druhohorních zkamenělinách domnělého stáří 80 miliónů let. Profesor George Cody z Carnegiho institutu věd a mezinárodní tým vědců včetně profesora Andrew C Scotta z oddělení Věd o zemi z univerzity Royal Holloway v Londýně objevili zbytky proteino-chitinového komplexu ve zkamenělinách členovců z období prvohor. Jejich objevy, publikované online v Geology 9. února, mohou mít veliké důsledky pro naše pochopení organického zkamenělého záznamu.

Kromě dalších společných rysů, členovci mají vnější kostru (exoskelet neboli kutikulu). Vnější části těchto kutikul jsou tvořeny směsí chitinových vláken uložených v základní hmotě proteinu. Je dobře známo, že chitin a strukturální proteiny jsou snadno rozložitelné mikroorganizmy a dlouho se věřilo, že ani chitin ani strukturální proteiny nebudou přítomny ve zkamenělinách druhohor, natož ve zkamenělinách prvohor.

Vědci studovali 310 miliónů let starý (podle evoluční časové osy) zkamenělý zbytek kutikuly škorpióna (štíra) ze severní Illionois a údajně 417 miliónů let starého eurypterida, vyhynulého členovce, podobného škorpiónům, a zřejmě příbuzného ostrorepům z kanadského Ontaria.

Za použití velmi důmyslného analytického zařízení ve středisku ALS (Advanced Light Source) v USA, výzkumný tým měřil absorpční spektra nízkých energií rentgenových paprsků u uhlíku, dusíku a kyslíku ve fosiliích. Měření byla prováděna v rozlišení řádově 25 nm. Vědci zjistili, že většina uhlíku, dusíku a kyslíku nalezených v těchto zkamenělinách prvohorní doby pochází z proteino-chitinového komplexu. Nepřekvapuje, že proteino-chitinový materiál byl poněkud znehodnocen, ať už chemickými procesy nebo působením bakterií.

Profesor Scott dodává, že „tento výzkum pomůže našemu pochopení procesu fosilizace a tato nová technologie nám umožní zjišťovat chemickou povahu zkameněliny, aniž bychom ji zcela zničili.“ Profesor Cody dále spekuluje, že zbytkový proteino-chitinový komplex může hrát klíčovou roli v zachovávání organických fosilií tím, že vytváří substrát chráněný před naprostým zničením díky voskovým obalům chránícím členovce před rozkladem.

Jinými slovy, evoluční zázraky nejenže neustávají, ale nabývají na stále větší síle!

Zdroj:

Tento článek byl převzat z materiálů University of Royal Holloway London a upraven vědeckým týmem ScienceDaily.

Odkaz v časopisu:

G. D. Cody, N. S. Gupta, D. E. G. Briggs, A. L. D. Kilcoyne, R. E. Summons, F. Kenig, R. E. Plotnick, A. C. Scott. Molecular signature of chitin-protein complex in Paleozoic arthropods. Geology, 2011; DOI: 10.1130/G31648.1

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments