swordfish

Vyhřívané oči jsou lepší

Jakob Haver Evoluce organizmů 1 Komentář

Všechno podle plánu (All by Design)

Jonathan C. O’Quinn, D.P.M., M.S.

Z Creation Matters Volume 16, No. 2, přeložil Jakob Haver – 05/2018

  • “Vždyť to, co lze o Bohu poznat, je lidem přístupné, Bůh jim to přece odhalil – Jeho věčnou moc a Božství, které jsou neviditelné, lze totiž od stvoření světa vidět, když lidé přemýšlejí o jeho díle, takže nemají výmluvu.” (Řím. 1:19-20).

V přírodním světě vidíme nesčetné množství příkladů zvířat, která jsou dokonale přizpůsobena svému prostředí. Kniha Genesis učí, že všechno živé bylo promyšleně stvořeno Bohem.

A tady máme jeden div mezi divy. U obratlovců při velmi nízkých teplotách nefunguje moc dobře ani mozek ani oči.  Pro mečouny obecné (xiphias gladius) však toto pravidlo vůbec neplatí. Tito velcí oceánští predátoři (patří mezi 10 nejrychlejších tvorů naší planety, pozn. překl.) nemají žádný problém lovit ve studené vodě až do hloubky 300 metrů. Mečouni mají totiž vysoce specializovaný tepelný systém, nazvaný “heater organ” (vyhřívací orgán), který se nachází v jednom z mimo-očních svalů v pozadí každého oka.

Tento orgán má tepny, které přenášejí teplou krev přímo do sítnice i do mozku, čímž obojí ohřejí o 10-15°C nad teplotu okolní vody a udržují stálou teplotu v rozmezí 19-28°C. Studie ukázaly, že tato zvýšená teplota umožňuje 7-12krát vyšší časoprostorové rozlišení než mají oči při okolní teplotě, což umožňuje odhalení a sledování rychle se pohybující kořisti, jako jsou např. olihně.

Zkuste prosím navrhnout způsob, jak by tak důmyslný design mohl vzniknout náhodou.

Mečoun obecný (Xiphias gladius, angl. swordfish) je jediný zástupce čeledi mečounovitých. Jako milovník teplejších vod obývá všechna světová tropická moře i moře mírného pásu s teplými proudy. Je možné ho objevit nízko pod hladinou, ale i v hloubce přes 550 metrů.

Patří mezi nejrychlejší tvory v moři. Mečoun obecný nemá příliš rád společnost, pohybuje se sám nebo v malých skupinkách jedinců plujících daleko od sebe. Živí se menšími rybami, které nejdříve omráčí a usmrtí prudkými pohyby svého „meče“.

Literatura:

  1. Fritsches, K.A., R.W. Brill, and E.J. Warrant. 2005. Warm eyes provide superior vision in swordfishes. Current Biology 15:55–58.

1
Komentujte

Please Přihlásit to comment
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
jhk - vlasta Recent comment authors
  Subscribe  
Upozornit na
jhk - vlasta
jhk - vlasta

Zkuste prosím navrhnout způsob, jak by tak důmyslný design mohl vzniknout náhodou.

– po pravdě netuším. Možná by byl jednodušší požadavek, abych to zkusil navrhnout bez jakýchkoli znalostí o biologii. A kdybych měl na to pár desítek tisíc let – možná bych něco zvládl. Ale jen tak náhodou – to bohužel. To nemohu jakkoli sloužit.