Jde o nejvyspělejší operační systém ve známém vesmíru
Nicholas
Z Creationontrial.com přeložil Pavel Akrman – 12/2024. Tento článek byl původně publikován pod názvem „Creation Corner“ v křesťanském bulletinu Significant Space Restrictts (2014.4 Fall Edition of First News, Dayton Open Bible).
Libí se vám počítače Mac? Nebo dáváte přednost Windows? Anebo Linuxu? Než ale začnete každý obhajovat to své, raději se na chvíli zastavte: žádný z těchto operačních systémů se naprosto nedá srovnat s lidským genomem. Nemám tu k popisu tak velký prostor, takže většina z následujícího jsou pouze klíčové citace, které tento zázrak ilustrují.
Obr.1: Graf systémového volání operačního systému Linux ve srovnání s genomem bakterie E. coli.
Bill Gates kdysi řekl:
„Lidská DNA je jako počítačový program, ale nesrovnatelně pokročilejší než jakýkoli jiný software, který byl kdy vytvořen.“ (Gates, The Road Ahead, 1996, s. 228)
Co ale Bill Gates ví o DNA? Dejme tedy slovo Dr. Johnu Sanfordovi, který byl dříve ateistou, nyní věrným a skromným kreacionistickým profesorem genetiky na Cornellově univerzitě a vynálezcem genetické pušky:
„Genom obsahuje veškerý náš genetický materiál dohromady. Jsou to všechny geny na všech našich chromozomech a tvoří je přibližně 3 miliardy písmen. Což je obrovské množství informací, jako velmi mnoho několikasvazkových encyklopedií. Je to v podstatě návod, jak sestrojit lidskou buňku, a jak sestavit lidské tělo. Nebo přesněji, není to vlastně jako kniha, ale spíše jako počítačový program.
Je to jako operační systém, ale nesrovnatelně lepší než jakýkoli operační systém, který člověk vyvinul. … Genom má několik překrývajících se informačních rovin. Zkuste si představit v jedné z kapitol nějaké knihy vloženou a skrytou další celou knihu, bez zjevného významu slov v této kapitole, která obsahuje další informace. Dokonce i ve stejné větě může být vloženo několik zpráv.
A objevilo se další velké překvapení: Je známo, že DNA má dvě vlákna – jedno běží jedním směrem, druhé jiným. Vědci dlouho věřili, že jedno vlákno slouží pouze k replikaci a veškeré informace jsou v druhém vláknu – tedy že informace obsahuje pouze jedno vlákno. To ohromující, co bylo objeveno v rámci projektu ENCODE, kdy bylo přečteno na obou vláknech více než 50 % genomu, bylo to, že pokud vlákno čteme jedním směrem, dává jeden význam, a pokud ho čteme pozpátku, obsahuje další zprávu. Jde tedy o kompresi dat na té nejdůmyslnější úrovni (viz úryvek z videa níže – v angličtině, lze zapnout automatické titulky v češtině).
Dr. John Sanford „Genetická entropie a záhadný genom“.
Považte: Víme, že Encyclopedia Britannica (na obrázku níže) má cca 300 milionů písmen, a to znamená, že v jádře každé naší buňky máme přibližně 10 encyklopedických sad! Možná žasneme nad velikostí kapacity našich dnešních pevných disků v gigabajtech a terabajtech, ale ve srovnání s úložnou kapacitou, kterou Bůh vymyslel pro molekulou DNA, jsou kolosálně neohrabané.
Mrzí mě, že tu mám tak málo místa, ale zkuste prosím také zvážit zhlédnutí této výborné video-prezentace Dr. Roba Cartera: „The High-Tech Cell (Špičková technologie v buňce“! V upoutávce (v angličtině, lze zapnout automatické CZ titulky) je odkaz, kde je možné získat celou prezentaci.
Podívejte se i na celý dokument „Je Genesis historií?“ – 70 minut – v češtině (rozhovor s dr. Carterem začíná na časové ose od 1:03:07)
Ale je lidský genom opravdu srovnatelný s počítačovým operačním systémem? Nechám vám k tomuto tématu ještě jedno podnětné vodítko a pak si můžete udělat vlastní názor: „[genom] není proteinový počítač. Ve skutečnosti můžeme genom přirovnat spíše k superpočítači RNA, který produkuje protein”:
„Díky výsledkům především projektu ENCODE mohl svět nahlédnut do nejmodernějšího počítačového operačního systému ve známém vesmíru – lidského genomu. Ale nejde o proteinový počítač. Ve skutečnosti je genom více podobný RNA superpočítači, který produkuje protein. Podobně jako váš počítač má pevný disk, přepisovatelnou operační paměť (RAM) a obrazovkou pro výstup, má i genomický počítač pro ukládání informací DNA, pro porovnávání a výpočet informací má RNA a pro výstup má proteiny.“ (Evolution Achilles‘ Heels, 2014, s. 58).
Poznámka
Podívejte se také na celý dokument Achillovy paty evoluce (v češtině). Je to skvěle zpracovaný film společnosti CMI k tématům biologie, nemožnosti evoluce a tak dále, který vřele doporučuji.
Hle, co všechno pro nás Bůh ukryl! Není čas Ho hledat jako Autora toho všeho?
„…ani si nedává lidskýma rukama sloužit, jako by něco potřeboval, protože sám všem dává život i dech a všechno … aby hledali Boha, zda by se ho snad mohli dotknout a nalézt ho – ačkoli není daleko od žádného z nás.“ (Skutky 17:25-28)
Dodatečně mi došlo, že pokud i jen část „negativního otisku“ DNA řetězce také dává smysl a dochází k translaci, či posunutím „čtecího rámce“ v témže vlákně získáváme další informaci, která je plně funkčně koherentní se zbytkem genomu, potom musel být celý systém DNA kódování naprojektován synchronně se subatomární stavbou hmoty, tak, aby něco podobného bylo možné a výsledné proteiny měly požadované vlastnosti – tedy, že celý kódovací systém nezačíná nukleotidy, ale už sama hmota je navržena tak, aby bylo uložení informace co nejvíce prostorově úsporné. Samozřejmě vím, že nemá smysl… Číst vice »