starman

Vesmír je něco jako peklo

Jakob Haver Vesmír, astronomie 17 Komentářů

Neopouštějte Zemi nadlouho. Prostor mimo ni je smrtící.

David F. Coppedge

Z crev.info/2019 přeložil Jakob Haver – 03/2019. Úvodní obrázek: Starman Elona Muska. Kredit: SpaceX, BBC News.

Žijeme v bublině – v biosféře, která nám poskytuje vše potřebné. Z povrchu Země vesmír vypadá poklidně, nad hlavou se třpytí hvězdy. Starověk nebesa považoval za říši vznešené dokonalosti, Zemi pak za odpadní jímku. Ale z hlediska obyvatelnosti je to právě naopak. Pro bytosti jako jsme my je fyzický nebeský prostor ve skutečnosti jakýmsi druhem pekla.

Kosmonauté mohou na nízké oběžné dráze kolem Země dočasně žít v Mezinárodní vesmírné stanici, pokud mají s sebou na palubě vzduch, vodu, potraviny a příslušné chránění, a to vše je pravidelně doplňováno. Astronomové však vědí, že dlouhodobý pobyt ve vesmíru je jednosměrná cesta k smrti. Stačí se jen podívat na naše neživé konstrukce, které jsme tam poslali.

Starman by musel Elonův Roadster po roční projížďce vesmírem nejspíš vyhodit

(Live Science)

elon_musk_2015

Elon Musk (Wikipedia)

Před rokem vyslal Elon Musk do vesmíru auto s figurínou ve skafandru. Tady je jeho pravděpodobný osud o rok později:

 • Když Starman ve svém červeném kabrioletu cestoval vesmírem, musel čelit nekonečnému přívalu mikrometeoritů, slunečního záření a kosmické radiace, což jeho auto (a jeho skafandr) drtilo na kousky. Zatímco do vozu buší a ze všech stran proniká drobný kosmický prach, pronikavá energie kosmického záření ničí vazby atomu uhlíku u většiny součástí automobilu, které jsou vyrobeny z plastu, kůže a tkanin, řekl Live Science v minulém roce chemik William Carroll.
 • Organické materiály, z nichž jsou kožené sedačky, pryžové pneumatiky a nátěry vyrobeny, mohou být již zničené. „Těmto organickým látkám v takovém prostředí bych nedával ani rok,“ řekl Carroll.

Co se stane na Marsu s vrakem roveru Opportunity?

(Fox News Science)

Přistání na jiné planetě není žádnou zárukou bezpečnosti. „Vně naší ochranné biosféry nevydrží mnoho lidských předmětů nějak dlouho,“ říká tento článek. Kovové části roveru Opportunity mohou vydržet poměrně dlouho, ale plastové části budou pravděpodobně rychle narušeny pronikavým slunečním zářením. A potom tu máme prach:

 • „Na rover bude prach působit hodně dlouho, řekl Moersch. Opportunity fungoval tak dlouho proto, že prach z vozidla obvykle pomáhaly odstraňovat pravidelné vichřice na Marsu. Poněkud otevřenou otázkou však zůstává, kdo zvítězí po delší době – zda prach nebo vítr.“
opportunity-nasa-rover

Rover Opportunity na Marsu

Na povrchu může rover zůstat asi tak jedno století. Ale sto let je vzhledem ke stáří objektů Sluneční soustavy – tedy podle světského astronomického datování – velice nepatrný  zlomek času. Planetolog Jeff Moersch uvažuje:

 • „Během velmi dlouhého časového horizontu dochází k dopadům (těles), které vyrazí prach z povrchu Marsu, a tento prach se bude velice zvolna ukládat zpět na planetu a pohřbí věci, které byly na povrchu, “ řekl.
 • „Pokud by Opportunity zůstal na Marsu, našli by rover někde v horninovém záznamu mimozemšťané, až by tam po dlouhých milionech let přistáli – podobně jako dnes paleontologové nacházejí fosilie dinosaurů na Zemi.“

O tom, zda by mimozemšťané byli schopni rozpoznat v roveru inteligentní design, se Moersch nezmínil.

Komplexní život vyžaduje zjevně velmi úzkou obyvatelnou zónu

(Universe Today)

Zpočátku kosmická mise Kepler světské vědce povzbudila odhadem, že v galaxii Mléčné dráhy by mohlo existovat možná až 40 miliard planet podobných Zemi. Nová studie toto odhadované číslo po zvážení upřesňujících faktorů snížila. Například samotný kyslík není dostatečně vhodným biologickým indikátorem. Příliš mnoho kyslíku nebo kyslíku ve formě oxidu uhelnatého by mohlo život spíše udusit než podpořit. Problémy jsou kritické zejména u systémů hvězd třídy M – neboli trpasličích hvězd, které se ve vesmíru vyskytují nejčastěji.

 • starman_02

  Země je unikátní planeta.

  „Tato studie navíc patří mezi ty, které vznášejí ještě další požadavky na to, co by se mělo považovat za obyvatelnou planetu, což celou věc ještě více komplikuje. Provedený výzkum v roce 2019 ukazuje, že systémy hvězd červených trpaslíků nemusí mít potřebný surový materiál pro nějakou formu života a že červení trpaslíci nemusí poskytovat dostatek fotonů k fotosyntéze.“

 • „To všechno zřetelně zvyšuje pravděpodobnost, že život v naší galaxii může být vzácnější, než se dosud myslelo.“

Tyto příběhy následně vedou k závěru, že pokud se někdo těší na Star Trek putování vesmírem, měl by si raději naplánovat, jak si s sebou vzít pořádný kus pozemského nebe k přežití pekelných podmínek, kterým bude nutné čelit.

Viz také: „Život na tolika planetách, jak jsme si kdysi mysleli, asi být nemůže“ (MIT Technology Review), čerpáno z dokumentu Schwietermana et al., „Omezená obyvatelná zóna pro komplexní život“ (arXiv).

Je zřejmé, že žijeme na vyjímečné planetě

Země je neobyčejně složitá, unikátně naprogramovaná planeta a všechny živé buňky jsou citlivě nastaveny. Sebemenší změna kosmických podmínek by nás a naše okolí významně ovlivnila. Je zřejmé, že žijeme na vyjímečné planetě.

Subscribe
Upozornit na
17 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
jhk - vlasta

Když už víme, že náš vlak jede ve tři v pondělí, koupíme lístek a dostavíme se ve tři v pondělí. Nebudem pořád zkoumat, jestli nejede v pět ve středu..a když ne, tak v osm v neděli…Když už víme, že 2+2=4, počítáme s tím a nezkoumáme důkazy u každého výpočtu, protože víme, že 2+2=4 je pravda. Pokud známe pravdu, dovedem se zařídit. Víme, co dělat dál. – trochu to rozvedu. Když vím, že jsem hříšný a čeká mě Boží soud, na kterém budu odsouzen za své hříchy – je jedinou možností… Číst vice »

jhk - vlasta

RE: – Jiří Zelinka – Oliver – ano, souhlasím, děkuji za další podnětné myšlenky. Sám jsem se tedy odsoudil k „nekonečnému odhalování pravdy“ – jednou tady na to narazil právě Georg – a uvědomil si, že kdyby se opravdu dostal do této situace – že má tzv. odpověď „před očima“ – ale není schopen ji stále nalézt – že by to bylo „peklo“. Bylo to dokonce tuším v reakci na něco, co naznačil KTE. Ještě na starých stránkách. Jsem si stále jist – že Bůh stvořil tento svět tak, –… Číst vice »

Jiří Zelinka

Oliver „Nekonečným „odhalováním pravdy“, které má své podmínky (kupř. „Bůh to není“)“ To je přesné – evolucionisté se dokonce chlubí tím, že své názory mění ruku v ruce s poznáváním. To na první pohled vypadá sympaticky a fér, a řekněme, že to by ještě nebylo nic tak špatného. KDYBY… Kdyby v sobě neměli zakódovanou onu podmínku, že „Bůh to nesmí být“, pak by možná došli opravdu ke skutečnému poznání. Takhle je to stejně, jako když chci třeba vyřešit nějaký úkol a jen jedno řešení je správné. Dostanu 10 nabídek řešení… Číst vice »

Oliver

A proto – která z těch dvou „příčin“ má větší smysl? Příčina inteligentního tvůrce, anebo příčina „z ničeho nic, najednou“? Anebo ono – „zatím nevíme, ale Bůh to rozhodně není“? 😀 😀 😀 Tak asi to bude to „zatím nevíme, ale Bůh to rozhodně není“! Ovšem jenom do chvíle, kdy se z nějakého důvodu nebudem chtít dotkonout věřícího a změníme to na „z ničeho nic, najednou“. Čím se ho můžem ovšem dotkonout ještě víc, protože v tomhle případě vlastně zděluje člověku s jiným názorem, že věří hloupostem a bajkám, tudíž… Číst vice »

admin

Re: Vlasta – ano, napsal jste to celé moc hezky, přesně tak to je. Vaše odpověď nenechá nikoho na pochybách, že Vy, narozdíl od Davida Grosse, víte o čem mluvíte. Je velmi povzbuzující, setká-li se člověk kdekoli na světě s někým, kdo je ukotven v Bohu. Takový člověk může mluvit jakýmkoli jazykem, a přesto mu rozumíme.

jhk - vlasta

RE: – Admin. „Vlastně nevíme, o čem mluvíme.“ – hmmm. To mi něco připomíná ze Starého zákona. Ale některé holky po tom docela šílí – např. taková sl.p. Příplatová se kdysi na facebooku vyjádřila něco v tom smyslu – že se vůbec nemá cenu bavit s někým o něčem z evoluční biologie, protože tomu vůbec nerozumí a už vůbec ne o něčem jako např. právě zmíněná „teorie strun“, že to je už „vyšší dívčí“. Takže článek asi kápne na některou naši „strunu zájmu a otázek“. Je to velmi zvláštní Admine.… Číst vice »

admin

Re: Vlasta – ó ne, my to nehledáme, to hledají ti, kterým už konečně taky došlo, že big bang je neudržitelná pohádka, proti které se bouří čím dál víc evolučních vědců. Ale protože oni NESMÍ připustit cokoli nadpřirozeného ani náznakem, hledají cesty jak to celé řádně zneprůhlednit jazykem ezoterické matematiky a potom to vydávat za „evoluci všeho“, tedy teorie strun. O ní se vyjádřil evolucionista David Gross, nositel Nobelovy ceny a jeden ze zakladatelů strunové teorie – na prestižní konferenci toho nejlepšího a nejzářnějšího ve fyzice přiznal: „Vlastně nevíme, o… Číst vice »

jhk - vlasta

RE: – Admin.

jen malá mimotechnická poznámka k poznámce. Nebo spíše taková všetečná otázka. Proč to vůbec hledáme? – ))))). Přeji požehnaný a příjemný a pokoje plný večer…. V.S.

admin

Hledání sjednocujícího prvku

Jen technická poznámka – pro web je už přeložen (a za pár dní vyjde) článek od Garyho Batese o tzv. „strunové teorii“ (resp. strunových teoriích, je jich už celá řada 🙂 ), která si hrdě klade za cíl být oním „sjednotitelem“ 🙂

jhk - vlasta

RE: – Oliver – Jinými slovy, hledají něco, co prosvítá celým naším poznáním, co je toho kořenem, zjednocující prvek a vypadá to, že netuší, že hledají Boha. Bez něj to jednoduše nepůjde. Zapovězený Bůh tady chybí a falešní bohové přibývají. – ano, přesně tak. Hledají „sjednotitele“. Možná by se dalo jednoduše říci – hledají počáteční příčinu. No – a počáteční příčina může být buď neživá – nebo živá. Žádnou jinou možnost tady nemáme, krom živých mrtvých, či možná neživých mrtvých, anebo ještě nemrtvých neživých. Vzhledem k tomu, že se duchové… Číst vice »

Oliver

Vlasta: Samozřejmě, mám to z Bible, odkud jinud? Můj příspěvek jenom reagoval na vaše zdělení, že článek pojednává o tomtéž, co kniha Evoluce všeho. Dneska se to hemží teoriemi všeho, evolucemi všeho, hledáním fyzikálního zákona nad všemi fyzikálními zákony (viz třeba „O povaze fyzikálních zákonů“). Skrátka, lidé, vědci, filosofové hledají něco, co by to vše – tu naši realitu – jaksi zjednotilo, v pozorované jednotě naší skutečnosti vysvětlilo… Jinými slovy, hledají něco, co prosvítá celým naším poznáním, co je toho kořenem, zjednocující prvek a vypadá to, že netuší, že hledají… Číst vice »

jhk - vlasta

RE: – Oliver On stvořil vše a vše je tady přes něj a pro nej. Všeobecnejší teorii (nebo praxi, jak chcete) si nedovedu představi – v Bibli je to řečeno myslím ještě přesněji. „Všechno povstalo skrze ně a bez něho nepovstalo nic, co jest. V něm byl život a život byl světlo lidí. A to světlo ve tmě svítí a tma je nepohltila„. To psal evanglista Jan a je to o Kristu. Pokud bychom tedy pokládali otázku po důvodu vesmíru – tak je to právě Kristus. Kvůli Kristu je tady… Číst vice »

Oliver

Vlasta:
Jedna teorie všeho tady už nepaměti je, jenom to není čistá teorie, ale praxe. Je to realita – Bůh. On stvořil vše a vše je tady přes něj a pro nej. Všeobecnejší teorii (nebo praxi, jak chcete) si nedovedu představit. Co říkáte?

Václav Dostál

Úvodní obrázek je namalovaný (na počítači). Jak sporťák skutečně vypadá je popsáno v článku.

jhk - vlasta

Krom toho – Muskův vesmírný cestovatel má samozřejmě své vlastní stránky – a tam to vypadá zatím velmi dobře, auto vypadá jako nové. Tak nevím, zdali má tedy problém malé rozlišení kamery, která snímá pohyb auta, anebo je problém spíše v tom, že onen záznam je pouze simulací a skutečnost je tedy naprosto jiná.

jhk - vlasta

Článek pojednává naprosto přesně o tom, o čem je kniha od Matta Ridleye Evoluce všeho.

Václav Dostál

Sen o kolonizaci Marsu se jeví jenom snem.
Také sen o komunikaci s mimozemšťany je jenom snem.