Neopouštějte Zemi nadlouho. Prostor mimo ni je smrtící.
David F. Coppedge
Z crev.info/2019 přeložil Jakob Haver – 03/2019. Úvodní obrázek: Starman Elona Muska. Kredit: SpaceX, BBC News.
Žijeme v bublině – v biosféře, která nám poskytuje vše potřebné. Z povrchu Země vesmír vypadá poklidně, nad hlavou se třpytí hvězdy. Starověk nebesa považoval za říši vznešené dokonalosti, Zemi pak za odpadní jímku. Ale z hlediska obyvatelnosti je to právě naopak. Pro bytosti jako jsme my je fyzický nebeský prostor ve skutečnosti jakýmsi druhem pekla.
Kosmonauté mohou na nízké oběžné dráze kolem Země dočasně žít v Mezinárodní vesmírné stanici, pokud mají s sebou na palubě vzduch, vodu, potraviny a příslušné chránění, a to vše je pravidelně doplňováno. Astronomové však vědí, že dlouhodobý pobyt ve vesmíru je jednosměrná cesta k smrti. Stačí se jen podívat na naše neživé konstrukce, které jsme tam poslali.
Starman by musel Elonův Roadster po roční projížďce vesmírem nejspíš vyhodit
Před rokem vyslal Elon Musk do vesmíru auto s figurínou ve skafandru. Tady je jeho pravděpodobný osud o rok později:
- Když Starman ve svém červeném kabrioletu cestoval vesmírem, musel čelit nekonečnému přívalu mikrometeoritů, slunečního záření a kosmické radiace, což jeho auto (a jeho skafandr) drtilo na kousky. Zatímco do vozu buší a ze všech stran proniká drobný kosmický prach, pronikavá energie kosmického záření ničí vazby atomu uhlíku u většiny součástí automobilu, které jsou vyrobeny z plastu, kůže a tkanin, řekl Live Science v minulém roce chemik William Carroll.
- Organické materiály, z nichž jsou kožené sedačky, pryžové pneumatiky a nátěry vyrobeny, mohou být již zničené. “Těmto organickým látkám v takovém prostředí bych nedával ani rok,” řekl Carroll.
Co se stane na Marsu s vrakem roveru Opportunity?
Přistání na jiné planetě není žádnou zárukou bezpečnosti. “Vně naší ochranné biosféry nevydrží mnoho lidských předmětů nějak dlouho,” říká tento článek. Kovové části roveru Opportunity mohou vydržet poměrně dlouho, ale plastové části budou pravděpodobně rychle narušeny pronikavým slunečním zářením. A potom tu máme prach:
- “Na rover bude prach působit hodně dlouho, řekl Moersch. Opportunity fungoval tak dlouho proto, že prach z vozidla obvykle pomáhaly odstraňovat pravidelné vichřice na Marsu. Poněkud otevřenou otázkou však zůstává, kdo zvítězí po delší době – zda prach nebo vítr.”
Na povrchu může rover zůstat asi tak jedno století. Ale sto let je vzhledem ke stáří objektů Sluneční soustavy – tedy podle světského astronomického datování – velice nepatrný zlomek času. Planetolog Jeff Moersch uvažuje:
- “Během velmi dlouhého časového horizontu dochází k dopadům (těles), které vyrazí prach z povrchu Marsu, a tento prach se bude velice zvolna ukládat zpět na planetu a pohřbí věci, které byly na povrchu, ” řekl.
- “Pokud by Opportunity zůstal na Marsu, našli by rover někde v horninovém záznamu mimozemšťané, až by tam po dlouhých milionech let přistáli – podobně jako dnes paleontologové nacházejí fosilie dinosaurů na Zemi.”
O tom, zda by mimozemšťané byli schopni rozpoznat v roveru inteligentní design, se Moersch nezmínil.
Komplexní život vyžaduje zjevně velmi úzkou obyvatelnou zónu
Zpočátku kosmická mise Kepler světské vědce povzbudila odhadem, že v galaxii Mléčné dráhy by mohlo existovat možná až 40 miliard planet podobných Zemi. Nová studie toto odhadované číslo po zvážení upřesňujících faktorů snížila. Například samotný kyslík není dostatečně vhodným biologickým indikátorem. Příliš mnoho kyslíku nebo kyslíku ve formě oxidu uhelnatého by mohlo život spíše udusit než podpořit. Problémy jsou kritické zejména u systémů hvězd třídy M – neboli trpasličích hvězd, které se ve vesmíru vyskytují nejčastěji.
-
“Tato studie navíc patří mezi ty, které vznášejí ještě další požadavky na to, co by se mělo považovat za obyvatelnou planetu, což celou věc ještě více komplikuje. Provedený výzkum v roce 2019 ukazuje, že systémy hvězd červených trpaslíků nemusí mít potřebný surový materiál pro nějakou formu života a že červení trpaslíci nemusí poskytovat dostatek fotonů k fotosyntéze.”
- “To všechno zřetelně zvyšuje pravděpodobnost, že život v naší galaxii může být vzácnější, než se dosud myslelo.”
Tyto příběhy následně vedou k závěru, že pokud se někdo těší na Star Trek putování vesmírem, měl by si raději naplánovat, jak si s sebou vzít pořádný kus pozemského nebe k přežití pekelných podmínek, kterým bude nutné čelit.
Viz také: “Život na tolika planetách, jak jsme si kdysi mysleli, asi být nemůže” (MIT Technology Review), čerpáno z dokumentu Schwietermana et al., “Omezená obyvatelná zóna pro komplexní život” (arXiv).
Je zřejmé, že žijeme na vyjímečné planetě
Země je neobyčejně složitá, unikátně naprogramovaná planeta a všechny živé buňky jsou citlivě nastaveny. Sebemenší změna kosmických podmínek by nás a naše okolí významně ovlivnila. Je zřejmé, že žijeme na vyjímečné planetě.