big-bang-rewright

Velký třesk přepíšeme – představa založená na vodě

pavelkabrtVesmír, astronomie Napsat komentář

Fokus (soubor krátkých zpráv)

z časopisu Creation, Vol. 35, No. 1., 2013, str. 9, přeložil M. T. – 02/2013. Translation granted by Creation.com – přeloženo s povolením od Creation.com.

Fyzici z univerzity v Melbourne říkají, že je třeba nalézt nové řešení pro „velký třesk“, tedy pro stávající evoluční model počátků vesmíru.

„Největším problémem modelu velkého třesku je už samotný třesk“, říká badatel v oblasti teoretické fyziky James Quach. „Už v okamžiku třesku se hroutí fyzika. Model sám nemůže formulovat žádné předpoklady toho, co se stalo při velkém třesku. Nemůžete použít vůbec nic z matematiky natož jakoukoli jinou teorii“.

Takže vědci navrhují, že namísto toho, abychom si začátek vesmíru představovali jako velký třesk, je lepší představit si ho jako zmrznutí vody na led.

„Představte si počáteční vesmír jako by byl tekutý“, říká Quach. „Potom, s pokračujícím ochlazováním, vesmír „krystalizuje”. Důvodem, proč používáme analogii s vodou je fakt, že voda nemá tvar. Na počátku neexistoval ani prostor, a ten neexistoval proto, že neexistoval žádný tvar“.

Vědci zveřejnili v časopisu Physical Review D článek, který tvrdí, že ve vesmíru je asi možné vidět „trhliny“. Je-li tomu tak, pak by to prý podporovalo jejich teorii zhuštěné hmoty označovanou jako „kvantové grafitti“, která říká, že prostor je tvořen nedělitelnými stavebními prvky, podobně jako pixely vytvářejí obraz na monitoru počítače.

Sotva nás tedy může překvapit, že se hledají alternativní teorie počátků, pomyslíme-li na to, s jakými problémy se potýkají představy „velkého třesku“ – viz creation.com/bigbangblast.

Odkazy

  1. Aussie researchers rewrite Big Bang theory, news.ninemsn.com.au, 21 August 2012.
  2. Domain structures in quantum graphity, Physical Review D, 1 August 2012.
  3. Big Bang theory under threat from quantum graphity breakthrough, news.com.au, 20 August 2012.
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments