Velký třesk přepíšeme – kapalná představa

pavelkabrt Vesmír, astronomie Napsat komentář

Z fokusu

časopisu Creation, Vol. 35, No. 1., 2013, str. 9, přeložil M. T. – 02/2013. Autor neuveden.

Fyzici z univerzity v Melbourne říkají, že je třeba nalézt nové řešení pro stávající evoluční model počátků vesmíru, „velký třesk“.

  • „Největším problémem modelu velkého třesku je samotný třesk“, říká badatel v oblasti teoretické fyziky James Quach. „Fyzika se hroutí už v okamžiku třesku. Model sám nemůže dělat žádné předpovědi, podle kterých k němu došlo. Nemůžete použít vůbec nic z matematiky ani (nebo) jakoukoliv teorii“.

Takže vědci navrhují, že namísto toho, abychom si začátek vesmíru představovali jako velký třesk, je lepší představit si ho jako zmrznutí vody v led.

„Představte si, že počáteční vesmír byl jakoby tekutý“, říká Quach. „Potom, s pokračujícím chladnutím, vesmír ´krystalizuje´. Důvodem, proč používáme analogii s vodou je fakt, že voda nemá tvar. Na počátku neexistoval ani prostor, a ten neexistoval proto, že neexistoval žádný tvar“.

Vědci zveřejnili v časopisu Physical Review D článek, který tvrdí, že ve vesmíru je asi možné vidět „trhliny“. Je-li tomu tak, pak by to prý podporovalo jejich teorii zhuštěné hmoty označovanou jako „kvantové grafitti“, která říká, že prostor je tvořen nedělitelnými stavebními prvky, podobně jako pixely skládají obraz na monitoru počítače.

Těžko nás může překvapit, že se hledají alternativní teorie počátků, pomyslíme-li na to,
s jakými problémy se potýkají představy „velkého třesku“ – viz creation.com/bigbangblast.

Odkazy

  1. Aussie researchers rewrite Big Bang theory, news.ninemsn.com.au, 21 August 2012.
  2. Domain structures in quantum graphity, Physical Review D, 1 August 2012.
  3. Big Bang theory under threat from quantum graphity breakthrough, news.com.au, 20 August 2012.
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments