vedecke-zjisteni

Vědci zjistili, že…

pavelkabrtOstatní, různé Napsat komentář

Autor: Ronald Balley
Překlad: Aleš Drobek

Článek z deníku Neviditelný pes, převzatý z anglického originálu Most Scientific Findings Are Wrong or Useless.

Poznámka Pavla Kábrta: Na následující článek z Neviditelného psa jsem byl upozorněn svým známým Dr. M. J. jako na zajímavý, což jistě je. Upozorňuji čtenáře, že článek se zabývá pouze vědou experimentální, tedy výsledky reprodukovatelnými, pozorovatelnými. Ani trochu se autoři nedotýkají vědy historické, tedy neopakovatelnými a neověřitelnými teoriemi o minulosti a původu světa. Když věda z oblasti reprodukovatelných pokusů a opětných pozorování dopadá tak špatně, jak se píše v článku, jak by asi dopadla věda historická, která pracuje s ne(o/u)věřitelnými příběhy a mnoho let zatuhlými dogmaty, postavenými na více jak sto let starých zcela mylných předpokladech? To by dopadlo o moc hůře, a jistě víte, kam asi na těchto stránkách mířím.

VĚDA: Vědci zjistili, že…

… většina vědeckých objevů je pro kočku

Současná věda preferuje kvantitu před kvalitou. A tak jsou obory, kde se nedá spolehnout ani na půlku, ba ani na čtvrtinu publikovaných výzkumů. Věda je rozbitá.

„Věda, pýcha moderního věku, náš jediný zdroj objektivních znalostí, je v hluboké krizi.“ Tak začíná řízná a mimořádně znepokojivá esej Daniela Sarewitze s názvem Saving Science (Zachraňte vědu), která vyšla v časopise The New Atlantis. Důkaz? Sarewitz, profesor Arizonské státní univerzity, ukazuje na stohy mylných nebo prostě bezcenných vědeckých poznatků vygenerovaných v posledních desetiletích.

Špatná věda

Mimo jiné Sarewitz uvádí také několik příkladů špatné vědy, na které jsem poukázal ve svém článku Broken Science (Rozbitá věda). Jde například o …

Pokračování celého článku zde.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments