eiffelevolution

Vědci opět pokročili v poznání, jak vznikla Eiffelova věž v Paříži

pavelkabrtVznik života - chemická evoluce Napsat komentář

Pavel Kábrt

Ačkoli dnes tak trochu „nevážně“, přesto jde o vážné věci.

Evoluce Eiffelovy věže

Na úvodním obrázku můžete vidět jednotlivá stádia evoluce Eiffelovy věže  přímo před očima. Samozřejmě nevěříme starým zápisům o tom, že kdosi Eifellovu věž v Paříži postavil, to jsou nedůvěryhodné báje a pověsti. Nikoho takového jsme nikdy neviděli a odkud by se asi vzal. Ani sama příroda nevytvořila nejprve kopii stavebního projektu věže, jak se vědci dosud domnívali, ale nejprve se z lávy, vytrysklé ze země, vytvořily naležato kusy surového železa, jak zjistil se svým kolektivem vědců docent doktor Stanislav Zmatený z fantazevoluzionistického oddělení v Oxfordu. Jeho výzkumy jsou zatím v počátcích, ale jsou velmi velmi slibné!

Co bylo dřív? Protein či RNA?

Nálezy přispívají do dlouhodobé debaty o tom, které molekuly se začaly samy replikovat. Z článku „První molekula života byl protein, nikoli RNA, jak ukazuje nový model„, vybral Pavel Kábrt – 11/2017. (původní článek z Quanta Magazine

Ve vědeckých spekulacích o tom, jak začal život na Zemi, měly dosud proteiny pořadí až někde za molekulami RNA. Jenže nový počítačový model popisující, jak mohly rané biopolymery růst dost dlouho tak, aby vytvořily užitečné tvary, mohou tento pohled změnit. Pokud se to potvrdí, tak by mohl tento model, dominující v současnosti laboratorním experimentům za účelem svého potvrzení, vrátit zpět reputaci proteinům jako těm původním, sebereplikujícím biomolekulám.“

Pro vědce, kteří studují původ života, je jednou z velkých otázek hádanka typu „bylo dřív kuře nebo vejce?“: Co bylo dřív – proteiny nebo nukleové kyseliny jako je DNA a RNA? Tak nějak zhruba před čtyřmi miliardami let daly základní chemické stavební bloky povstat dlouhým polymerům, které měly schopnost sebereplikace a měly základní funkce podstatné pro život: především uskladnění informace a katalýzu chemických reakcí. Po většinu historie života to první prováděly jaderné kyseliny a to druhé dělaly proteiny. Jenže DNA a RNA nesou instrukce pro vznik proteinů a zase proteiny extrahují a kopírují právě tyto instrukce v DNA nebo RNA. Copak asi mohlo kdysi dávno dělat obě práce najednou?“

Tak, milé děti, tato ateisticko-evolucionistická pohádka je teprve v počátečních fázích svého vymýšlení, tak buďte trpělivé. Kdybyste si chtěly před spaním na dobrou noc přečíst více o tom, jak se kdysi dávno Eiffelova věž postavila v Paříži sama od sebe, nebo jak mrtvá hmota sama sebe kdysi dávno oživila, klikněte vy, kteří umíte anglicky, sem, pro pokračování této pohádky. A mějte děti trpělivost, evoluční vědci pohádku teprve vymýšlejí, pracují na tom celé týmy velmi intenzivně dnem a nocí a brzo to bude hotové, pak se to budete učit na školách.

Váš Docent Doktor Stanislav Zmatený z oxfordského oddělení evoluzionistické bioimaginace.

 

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments