dallas-conference

Věda nám neříká nic – to vědci

Pavel AkrmanÚvahy o kreacionismu, stvoření ad. Napsat komentář

Zajímavá přednáška Franka Turka z konference Discovery Institute 2023 v Dallasu na téma „Věda a víra“

Pavel Akrman

Dr. Frank Turek, PhD. je spoluautorem knih jako např. „Nemám dost víry na to, abych byl ateistou“ a „Legislativa morálky“. Debatoval se známými ateisty, včetně Christophera Hitchense a Michaela Shermera, zakládajícího vydavatele časopisu Skeptic. Dr.Turek se objevil ve stovkách rozhlasových programů a mnoha předních televizních sítích včetně Fox News, ABC a CBS. Je bývalým letcem amerického námořnictva, má magisterské vzdělání na George Washington University a doktorát z Southern Evangelical Seminary.

turek-frank

Frank Turek, PhD.

Argumenty Franka Turka na poslední konferenci o vědě a víře v Dallasu jsou snadno pochopitelné „selským rozumem“ a mimo jiné nám také připomínají, že „věda nám neříká nic; to dělají vědci.”

To znamená, že pokud vám někdo řekne, abyste „následovali vědu, protože vás v poznání téměř určitě posune dál“, měli byste se zeptat „Dobře, ale jaká věda?” Je totiž nutné, abychom to „následování vědy“ více upřesnili – následovat vědu ve skutečnosti znamená „následovat vědce“, protože věda není osoba, a jako taková tedy nevydává žádná prohlášení.

Jenže pokud jde o věci, na kterých záleží nejvíce, mluví vědci jen zřídka jednotně: konkrétně pokud jde o otázky původu. Zeptáte-li se jich na otázky současného života, mohou vás docela dobře informovat o řadě věcí. Ovšem zeptáte-li se na samotný vznik života, jsou v podstatě bezradní a nabídnou vám pouze různé odhady. Konzument vědy se tedy chtě-nechtě musí zapojit do určité diskriminační debaty: kterým vědcům mohu věřit?

Turkova prezentace na konferenci Discovery Institutu 2023 v Dallasu nese název Science Doesn’t Say Anything—Scientists Do (Věda nám neříká nic; to dělají vědci) a je na téma „Věda a víra“ (celkem 45 minut). Můžeme ji shrnout do pěti bodů:

  • Boha poznáváme podle Jeho účinků, a věda je hledáním příčin těchto účinků. Řada aspektů objevených vědci poskytuje přímý pozitivní důkaz ve prospěch inteligentní bytosti, jakou je Bůh.
  • Vědět, jak něco funguje, ještě nevysvětluje jeho původ.
  • Samotná věda nám neříká nic; to dělají vědci, protože všechna data je nutné interpretovat. Ateisté v tomto často chybují, protože již předem vyloučili inteligentní příčiny.
  • Vědu by nebylo možné provádět, pokud by tu nebyly řádné, konkrétně zaměřené přírodní zákony. Takovéto zákony lze nejlépe vysvětlit inteligentním Tvůrcem, Bohem.
  • Mezi Biblí a přírodním světem není žádný konflikt. Ten však může být mezi některými výklady Bible a výklady sekulárních vědců o přírodním světě.

Celou přednášku (v angličtině) můžete shlédnout zde, případně si zapněte automatické CZ titulky:

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments