Úžasně přilnavé gekoní tlapky „se vyvinuly 11krát“

pavelkabrtFakta pro stvoření Napsat komentář

(Z časopisu Creation, sv. 34, č. 4, 2012, přeložil M. T. – 10/2012, autor článku neuveden)

Svou úžasnou obratností při šplhání, která jim umožňuje lézt i po stropě, inspirovali gekoni techniky k vývoji biomimetických technologií sahajících od suchých přilnavých obvazů po šplhající roboty. Avšak jak jsme již psali dříve (Creation 26 (1): 22-23, creation.com/geckoman), struktura lidmi vyrobených „gekonoidních samolepicích pásek“ stále ani zdaleka nedosahuje kvality původních materiálů této ještěrky – což svědčí o tom, že Tvůrce gekona byl mnohem inteligentnější (Římanům 1:20).

Nyní evoluční badatelé tvrdí, že přilnavé tlapky u gekonů se vyvíjely nezávisle dokonce až 11krát – jako by pro evoluci nebylo dost na tom, že má vysvětlit alespoň jednou, jak asi tato úžasná schopnost mohla vzniknout.

  • „Je ohromující objevit, že u gekonů se vyvíjely přilnavé tlapky znovu a znovu“, řekl vědec z Minnesotské univerzity Tony Gamble, jeden z autorů studie.

Uznává přitom, že i když vědci dobře rozumějí na mikroskopické úrovni tomu, proč jsou gekoní tlapky tak přilnavé (díky kombinaci van der Waalsových sil a třecí přilnavosti), musí se ještě od gekonů hodně učit, aby se jim ve svých robotických technologiích byť jen vyrovnali.

  • „Jedna věc je přilepit a odlepit kus ´gekonoidní samolepicí pásky´ na hladké podložce v laboratoři, a něco zásadně jiného je naučit robotického gekona pohybovat se ve složité krajině v reálném světě a chytat se tam všech těch různých tvarů a struktur, se kterými se setká“, řekl.

Odkazy na prameny

  1. Jak se gekonům vyvinuly přilnavé tlapky a jaký význam to má pro technologie adheziv, Physorg. com, 27. června 2012.
  2. Opakovaný vznik a ztráta adhezivních tlapek gekonů, PLoS ONE 7(6):e39429, 27. června 2012.
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments